Radek Barczak w teście opublikowanym na portalu E-Muzyk.eu podzielił się swoimi wrażeniami na temat Novation Mininova (kreatywnego syntezatora z wokoderem) jak określa sam autor testu. Mininova to kompaktowy syntezator polifoniczny przeznaczony zarówno na scenę, jak i do studia. Silnik syntezy, efekty i filtry zaczerpnięto z większego syntezatora Novation UltraNova. Mininova dostarczana jest z 256 zabójczymi dźwiękami, miejscem na zapisanie kolejnych 128 własnych, oraz Patch Librarian do ładowania i przechowywania na komputerze tylu dodatkowych dźwięków, ile kiedykolwiek będziesz potrzebował. Wokoder MiniNova wyposażony jest w tajną broń: VocalTune. Rozmawiaj lub śpiewaj do mikrofonu, a Twój głos zostanie automatycznie dostrojony do odtwarzanych na klawiaturze dźwięków. Poniżej kilka cytatów z testu Radka:
„Interfejs użytkownika ma innowacyjne elementy. Po pierwsze – barwy są zaszeregowane wg kategorii (z lewej) i według stylistyk muzycznych (z prawej). Gałka wyboru banku jest duża i wygodna. Druga równie sporych rozmiarów gałka jest odpowiedzialna za punkt odcięcia filtracji, tzw. cut-off. Z prawej są 4 wielofunkcyjne potencjometry z regulacją programowalnych kontrolerów Tweak na czele, a poniżej 8 klawiszy PAD obsługujących kontrolery Animate oraz kroki arpeggiatora oraz bank ulubionych barw Favorit). Z lewej mamy kółka Pitch Bend i modulation, wygodny przenośnik oktawowy, panel sterowania arpeggiatorem z ustaleniem tempa.”
„Novation miniNova jest jednopartowym instrumentem o 18-głosowej polifonii maksymalnej. Na jeden głos przypadają 3 generatory plus generator szumu. Generatory mają modelowane cyfrowo klasyczne typy fal, jak sinus, piła, trójkąt i prostokąt – ten ostatni z regulowaną szerokością fali/impulsu – w sumie 9 wzorców. Do tego mamy 20 wzorców fal cyfrowych oraz 36 próbek wavetables. Tor syntezy uzupełniają dwa bloki filtrów oraz dwa modulatory kołowe i 3 generatory LFO. Bloki filtrów mają aż 14 różnych typów filtrów, niezwykle precyzyjnych, dolnoprzepustowe LPF, pasmowo przepustowe BPF i górnoprzepustowe HPF, o dobrociach od 6 dB, przez 12, 18, po 24 dB na oktawę. Ciekawostką są filtry pasmowo przepustowe BPF o niesymetrycznych nachyleniach jak np. lewe zbocze ma 6dB/oct., a prawe 12 dB/oct. Dodatkową zaletą sekcji filtracji jest wyposażenie jej w modelowany na analogowy przester bloku filtru Drive. Układ dwóch filtrów może być zresztą wykorzystywany w różnorakich konfiguracjach w zależności od wyboru trybu pracy w sekcji miksera generatorów.”
„Do zalet Novation Mininova trzeba zaliczyć mobilność, potęgę silnika syntezy, moc brzmienia, wyjątkowość interfejsu obsługi, kreatywne kontrolery Tweak i pady Animate. No i przy tej całej potędze, Mininova jest wręcz tania… Klawiatura w tym przypadku nie podlega standardowej ocenie – jak na moje raczej duże paluchy, ta klawiatura jest pewnym kłopotem. Można zagrać – okazuje się, że nawet na 3-oktawowej klawiaturze z pomniejszonymi klawiszami mini, można zagrać. Przydatny jest przenośnik oktawowy z lewej strony nad kółkami Pitch Bend i Modulation…”
„Bohater dzisiejszego testu nie idzie w stronę klasyka, upodobnienia się do vintage’owego instrumentu. Technologia otwiera przed nami nowe możliwości. Może to wykorzystamy? W twórczy sposób? Tworząc wspaniałą muzykę? Dziękuję Novation za te chwile wzruszeń i pasji, jakie przeżyłem dzięki Novation Mininova. Ten instrument u mnie zostaje.”
Niesamowicie pozytywne słowa Radka o produkcie firmy Novation, świadczą o tym że Mininova wypadła bardzo dobrze w jego teście, jednak aby mieć pełen obraz zapraszamy do zapoznania się z pełnym testem. Możecie to zrobić klikając przycisk poniżej!