Audiotech logo

Novation Mininova – test E-Muzyk.eu

Syntezator Novation Mininova

Radek Barczak w teście opublikowanym na portalu E-Muzyk.eu podzielił się swoimi wrażeniami na temat Novation Mininova (kreatywnego syntezatora z wokoderem) jak określa sam autor testu. Mininova to kompaktowy syntezator polifoniczny przeznaczony zarówno na scenę, jak i do studia. Silnik syntezy, efekty i filtry zaczerpnięto z większego syntezatora Novation UltraNova. Mininova dostarczana jest z 256 zabójczymi dźwiękami, miejscem na zapisanie kolejnych 128 własnych, oraz Patch Librarian do ładowania i przechowywania na komputerze tylu dodatkowych dźwięków, ile kiedykolwiek będziesz potrzebował. Wokoder MiniNova wyposażony jest w tajną broń: VocalTune. Rozmawiaj lub śpiewaj do mikrofonu, a Twój głos zostanie automatycznie dostrojony do odtwarzanych na klawiaturze dźwięków. Poniżej kilka cytatów z testu Radka:

„Interfejs użytkownika ma innowacyjne elementy. Po pierwsze – barwy są zaszeregowane wg kategorii (z lewej) i według stylistyk muzycznych (z prawej). Gałka wyboru banku jest duża i wygodna. Druga równie sporych rozmiarów gałka jest odpowiedzialna za punkt odcięcia filtracji, tzw. cut-off. Z prawej są 4 wielofunkcyjne potencjometry z regulacją programowalnych kontrolerów Tweak na czele, a poniżej 8 klawiszy PAD obsługujących kontrolery Animate oraz kroki arpeggiatora oraz bank ulubionych barw Favorit). Z lewej mamy kółka Pitch Bend i modulation, wygodny przenośnik oktawowy, panel sterowania arpeggiatorem z ustaleniem tempa.”

„Novation miniNova jest jednopartowym instrumentem o 18-głosowej polifonii maksymalnej. Na jeden głos przypadają 3 generatory plus generator szumu. Generatory mają modelowane cyfrowo klasyczne typy fal, jak sinus, piła, trójkąt i prostokąt – ten ostatni z regulowaną szerokością fali/impulsu – w sumie 9 wzorców. Do tego mamy 20 wzorców fal cyfrowych oraz 36 próbek wavetables. Tor syntezy uzupełniają dwa bloki filtrów oraz dwa modulatory kołowe i 3 generatory LFO. Bloki filtrów mają aż 14 różnych typów filtrów, niezwykle precyzyjnych, dolnoprzepustowe LPF, pasmowo przepustowe BPF i górnoprzepustowe HPF, o dobrociach od 6 dB, przez 12, 18, po 24 dB na oktawę. Ciekawostką są filtry pasmowo przepustowe BPF o niesymetrycznych nachyleniach jak np. lewe zbocze ma 6dB/oct., a prawe 12 dB/oct. Dodatkową zaletą sekcji filtracji jest wyposażenie jej w modelowany na analogowy przester bloku filtru Drive. Układ dwóch filtrów może być zresztą wykorzystywany w różnorakich konfiguracjach w zależności od wyboru trybu pracy w sekcji miksera generatorów.”

„Do zalet Novation Mininova trzeba zaliczyć mobilność, potęgę silnika syntezy, moc brzmienia, wyjątkowość interfejsu obsługi, kreatywne kontrolery Tweak i pady Animate. No i przy tej całej potędze, Mininova jest wręcz tania… Klawiatura w tym przypadku nie podlega standardowej ocenie – jak na moje raczej duże paluchy, ta klawiatura jest pewnym kłopotem. Można zagrać – okazuje się, że nawet na 3-oktawowej klawiaturze z pomniejszonymi klawiszami mini, można zagrać. Przydatny jest przenośnik oktawowy z lewej strony nad kółkami Pitch Bend i Modulation…”

„Bohater dzisiejszego testu nie idzie w stronę klasyka, upodobnienia się do vintage’owego instrumentu. Technologia otwiera przed nami nowe możliwości. Może to wykorzystamy? W twórczy sposób? Tworząc wspaniałą muzykę? Dziękuję Novation za te chwile wzruszeń i pasji, jakie przeżyłem dzięki Novation Mininova. Ten instrument u mnie zostaje.”

Niesamowicie pozytywne słowa Radka o produkcie firmy Novation, świadczą o tym że Mininova wypadła bardzo dobrze w jego teście, jednak aby mieć pełen obraz zapraszamy do zapoznania się z pełnym testem. Możecie to zrobić klikając przycisk poniżej! 

Więcej informacji na temat syntezatora Novation Mininova znajdziesz poniżej!

Sprawdź inne testy/recenzje:

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors