Audiotech logo
focusrite logo

Focusrite to brytyjski producent sprzętu do nagrywania i produkcji muzyki. Obecnie w jego ofercie możemy znaleźć interfejsy audio i konwertery A/D i D/A, przedwzmacniacze mikrofonowe oraz mikrofony i słuchawki.

focusrite isa 110

Historia firmy zaczyna się w 1985 roku, kiedy Sir George Martin skierował prośbę do legendarnego projektanta i inżyniera Ruperta Neve’a o zbudowanie bezkompromisowego przedwzmacniacza mikrofonowego i eq dla Air Studios w Montserrat. Powstałe moduły nazwane ISA (Input Signal Amplifier) zostały wyposażone w sprzężony transformatorowo przedwzmacniacz oraz moduły korekcji i kompresji.

Moduły ISA były uosobieniem czystości dźwięku i szybko zaczęły być sprzedawane również jako urządzenia zewnętrzne. Urządzenia z tej serii są obecne na rynku po dziś dzień jako ISA One, Two, 428 i 828 (teraz w wersji Mk2) dzięki czemu charakterystyczne brzmienie oryginalnych konsol Focusrite jest nadal obecne w studiach nagraniowych.

Na bazie tych modułów zbudowano pierwszy stół Focusrite – Forte. Jeśli kiedyś zastanawialiście się skąd na urządzeniach lub pudełkach logo z podwójnym „f” to pierwszy raz pojawił się właśnie na Focusrite Forte. Z racji ceny wyprodukowano tylko dwie sztuki Forte – jeden znalazł się w Master Rock Studios w Londynie, a drugi w Electric Lady w Nowym Jorku. W 1989 roku właścicielem Focusrite stał się Phil Dudderige, który zlecił przeprojektowanie konsoli Forte, aby stała się bardziej przyjazna i efektem tego był mikser Studio. Z powodu najwyższej jakości komponentów, a co za tym idzie bardzo wysokiej ceny, powstało tylko takich 10 mikserów, z których większość jest w użyciu po dziś dzień. 

Poniżej możecie zobaczyć film o serii tych mikserów.

focusrite studio stół mikserski

Kolejnym ruchem nowego właściciela było również poszerzenie gamy produktów, aby obsłużyć szerszą bazę klientów – nie tylko profesjonalnych, ale również hobbystycznych.

Przez bardzo wysoki koszt budowy konsole Forte i Studio pozostały rzadkością (powstały dwie sztuki Forte i dziesięć konsol Studio), ale moduły przedwzmacniaczy, EQ i dynamiki, które uczyniły je tak pożądanymi, stały się powszechnie poszukiwane. 

Odpowiedzią na to zapotrzebowanie była wprowadzona w 1993 roku seria Red, która zamykała rozwiązania serii ISA w eleganckiej i kompaktowej formie urządzeń do standardowego 19-calowego racka, jednocześnie wprowadzając najwyższej jakości design i tak charakterystyczny dziś dla Focusrite’a czerwony kolor. Urządzenia szybko znalazły uznanie ze względu na ich unikalne ciepło i charakter brzmienia, który wypływał w dużej mierze z użytego na wejściu transformatora Lundahl 1538, który jest dalej używany w urządzeniach z serii ISA.

Idąc dalej za potrzebami użytkowników Focusrite stworzył serię Blue, która była dedykowana do masteringu. Topologia obwodów została zapożyczona z serii ISA, ale z racji zastosowania urządzenia były bardziej “przezroczyste” brzmieniowo.

Od tego czasu Focusrite wypuścił wiele linii produktów – w tym serię Platinum, interfejsy Saffire i Clarett oraz bardzo nowatorskie urządzenia z serii Liquid z wbudowanym przetwarzaniem DSP.

W 2004 roku Focusrite kupił Novation Electronic Music Systems Limited, wiodącego na rynku brytyjskiego producenta klawiatur, syntezatorów i kontrolerów używanych przez muzyków na całym świecie. Dodanie marki Novation jeszcze bardziej rozszerzyło ofertę produktów i klientów Focusrite na segment rynku elektronicznej muzyki tanecznej.

focusrite clarett plus 4pre na biurku
focusrite scarlett 8i6 3gen

W 2011 roku Focusrite zaprezentował nowe interfejsy audio, które zmieniły wszystko – serię Scarlett.

Dzięki współpracy z Digidesign m.in. przy projektowaniu interfejsów Mbox na początku milenium Focusrite miał możliwość wejść w kompletnie nowy rynek, aby po kilku latach móc kompletnie go zdominować. W tamtych czasie doświadczenia użytkowników z interfejsami audio było trochę na chybił-trafił. Czasami działały, czasami nie. Focusrite wiedział, że to moment, aby stworzyć interfejs, który byłby niezawodny i solidny, a zarazem pozwoliłby każdemu na uzyskanie świetnie brzmiących nagrań – również bez żadnego wcześniejszego doświadczenia.

W kolejnych latach seria została poszerzona o modele dedykowane dla różnych użytkowników. Od najprostszego Scarlett Solo przez modele 2i4, 6i6, 18i8 po największy, 8-kanałowy model 18i20 oraz gotowe zestawy z mikrofonami, czyli Scarlett Studio i Solo Studio.

Od premiery serii Scarlett, Focusrite jest stale w czołówce rynku sprzętu studyjnego i domowego – i nie ma wątpliwości dlaczego: Scarletty zmieniły rynek dając ogromną ilość funkcji w bardzo konkurencyjnej cenie.

Dalsze zaangażowanie Focusrite w projektowanie świetnie brzmiącego sprzętu dla profesjonalistów było kontynuowane dzięki serii urządzeń Audio-over-IP – serii RedNet, interfejsów audio Red, a finalnie również przez utworzenie nowej dywizji firmy, czyli Focusrite. Jako jeden z wczesnych mistrzów platformy Dante firmy Audinate, Focusrite był jedną z pierwszych firm audio z rynku studyjnego, które utorowały drogę dla profesjonalnego sprzętu audio w świecie AoIP. W tej chwili również seria ISA może działać w sieciach Dante dzięki opcjonalnym kartom ADN i ten sam przedwzmacniacz, który zaznaczył obecność Focusrite w latach 80-tych, może być front-endem każdego systemu audio Dante™.

focusrite red16 i focusrite isa 828

Najważniejsze daty Focusrite:

  • 1985 – utworzenie Focusrite przez Ruperta Neve’a
  • 1987 – premiera urządzeń serii ISA
  • 1989 – przejęcie firmy przez Phila Dudderige’a
  • 1990 – premiera miksera Focusrite Studio
  • 1993 – premiera serii urządzeń Red
  • 2004 – Focusrite kupuje Novation
  • 2011 – premiera serii Scarlett
  • 2013 – premiera serii RedNet
  • 2014 – wejście na giełdę jako Focusrite plc
  • 2015 – premiera serii Clarett
  • 2016 – premiera interfejsów Red
  • 2022 – premiera serii Vocaster

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors