Dźwięk przede wszystkim.
W kontaktowaniu się online z uczniami, pracownikami i innymi osobami, dźwięk jest niesamowicie istotny. Często w jakościowym odbiorze materiału audiowizualnego znaczenie ma nie tylko jakość obrazu ale przede wszystkim dźwięku. Bardzo często to właśnie dźwięk powoduje czy uważamy dany materiał audiowizualny, czy też transmisję live za amatorską, czy bardziej profesjonalną. Warto zadbać o warstwę audialną w swoich przekazach i być nie tylko bardziej zrozumiałym ale też przystępniejszym w odbiorze. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowana sprawa.
Łatwość konfiguracji
Dzisiejsze urządzenia w głównej mierze są tworzone według zasady „plug’n’play”, czyli „podłącz i używaj”, zatem ich konfiguracja jest bardzo intuicyjna. Warto podkreślić, że do dobrej jakości głosu podczas zdalnego nauczania potrzebny jest dobry mikrofon, a także jeżeli nie jest to mikrofon pod USB, odpowiedni przetwornik/urządzenie, które przekonwertuje analogowy sygnał z mikrofonu na informacje cyfrowe zrozumiałe przez komputer. Takim urządzeniem jest właśnie interfejs audio, czyli swoista zewnętrzna karta dźwiękowa, która może konwertować analogowy sygnał na cyfrowy. Takimi urządzeniami są np. urządzenia Focusrite. Mimo wszystko obawiasz się, że nie poradzisz sobie z rejestracją i konfiguracją? Spokojnie! Całość jest bardzo intuicyjna w obsłudze. Dodatkowo urządzenia Focusrite zostały tak przygotowane, że po podłączeniu do komputera poprowadzą cię krok po kroku przez proces rejestracji i konfiguracji. Dodatkowym atutem interfejsu audio jest dedykowany wzmacniacz słuchawkowy, który zapewnia wysokiej jakości odsłuch na słuchawkach.
Wyróżnij się jakością za niekoniecznie wysoką kwotę
Mikrofon, który powinien zwrócić uwagę osób, które poszukują naprawdę dobrej jakości dźwięku, estetycznego wyglądu, a także DOŻYWOTNIEJ GWARANCJI (!) jest brytyjski Sontronics Podcast Pro, dostępny zarówno w czarnym jak i czerwonym wykończeniu. Zarówno mikrofon jak i interfejs audio odpowiadają za jakość finalnego dźwięku. Dlatego jeżeli zależy ci na jak najwyższej jakości, to powinieneś zwrócić uwagę właśnie na interfejs audio. Jeżeli myślisz również o nagraniach muzycznych, lub jeszcze wyższej jakości słowa mówionego/śpiewanego, to warto rozważyć gotowy zestaw Sontronics STC-20 Pack, który jest mikrofonem pojemnościowym, jednak w tym przypadku będziesz potrzebować interfejsu audio jak np. Focusrite Solo. Jeżeli jednak wolisz nieco bardziej budżetowe i jeszcze intuicyjniejsze rozwiązanie, to firma Sontronics przygotowała specjalny kabel XLR-USB, który zawiera konwerter i przedwzmacniacz w konstrukcji samego kabla (tylko do mikrofonów dynamicznych, nie do pojemnościowych). Wtedy wystarczy tylko podłączyć końcówkę XLR do mikrofonu, zaś USB do komputera i możemy cieszyć się nagrywaniem, streamowaniem, zdalnym nauczaniem w wyższej jakości! Mikrofon również wymaga odpowiedniego statywu. Można go postawić na małym kompaktowym statywie, ale najwygodniej jest zapewnić sobie profesjonalne ramię, które pozwoli wypozycjonować mikrofon w odpowiedni sposób, a poza tym wygląda profesjonalnie. Takim statywem jest np. ramię Sontronics Elevate. Estetyczny, minimalistyczny wygląd, 3-sekcyjne ramię do odpowiedniego wypozycjonowania i łatwość konfiguracji – wystarczy przykręcić do stołu czy blatu.
Jednak kompletny interfejs audio pozwoli Ci na wiele więcej niż tylko rejestracja Twojego głosu. Interfejsy takie jak Focusrite Scarlett 4i4 pozwolą Ci również w bardzo prosty sposób nagrać dźwięk systemowy, czyli na przykład muzykę odtwarzaną z przeglądarki, podcast lub wideokonferencję dzięki wbudowanej funkcji Loopback.
Reasumując
Reasumując, konfigurujemy statyw i ustawiamy go w wygodnej dla nas pozycji, wkręcamy mikrofon, podpinamy kabel XLR do mikrofonu oraz do wejścia interfejsu audio Focusrite. Następnie podpinamy interfejs audio do komputera za pomocą kabla USB. Automatyczne oprogramowanie poprowadzi cię przez proces rejestracji i konfiguracji urządzenia. Możesz również kontrolować swój interfejs audio z pozycji oprogramowania Focusrite Control. Dodatkowo możesz wpiąć swoje słuchawki do wyjścia słuchawkowego w interfejsie audio, aby uzyskać wysokiej jakości odsłuch na słuchawkach i mieć wygodną kontrolę głośności odsłuchu (dedykowany potencjometr). Jeżeli zależy ci na jeszcze większej oszczędności, to zamiast interfejsu wystarczy ci po prostu kabel Sontronics XLR-USB. Wtedy podłączasz końcówkę XLR do mikrofonu a USB rzecz jasna do komputera. Potem pozostaje już tylko wybrać interfejs audio jako urządzenie (lub konwerter wbudowany w kablu XLR-USB) domyślne w oprogramowaniu do zdalnego komunikowania się jak np. Skype, Zoom, Cisco Webex, Google Hangouts, Microsoft Teams i cieszyć się dźwiękiem!
Brzmij profesjonalnie.
Poniżej znajdziesz informacje na temat produktów marek Sontronics oraz Focusrite. Spraw sobie profesjonalny dźwięk i profesjonalne brzmienie na jakie zasługujesz!
Rozwiązania Sontronics
Interfejsy audio Focusrite Scarlett 3rd Gen
Related Posts
Vocaster HUB po polsku!
Konkurs Wasza Scena Muzyczna rozstrzygnięty!
Konkurs portalu Wasza Scena Muzyczna został rozstrzygnięty! Ciekawi wyników?