Audiotech logo

FOCUSrite ON RECORDING: wszystko co musisz wiedzieć o Focusrite

Focusrite to globalnie rozpoznawalna marka, która zdobyła uznanie nie tylko dzięki interfejsom Scarlett, nagrodzonym przez Sound on Sound tytułem najlepszego interfejsu w 2024 roku, ale także w 2023 roku przez tę samą redakcję uznanie znalazł Clarett+ OctoPre, za najlepszy przedwzmacniacz mikrofonowy. Produkty Focusrite, takie jak RedNet, znajdują zastosowanie podczas prestiżowych wydarzeń, takich jak Superbowl czy ceremonia rozdania nagród Grammy,

Historia marki Focusrite jest równie imponująca, jak jej obecne osiągnięcia. Firmę zapoczątkował sam Rupert Neve wraz z żoną Evelyn. Pierwsze kontrakty zlecił Sir George Martin, który miał już na koncie współpracę z The Beatles. Początki Focusrite związane były z rozszerzeniem, w tym modyfikacja preampów, dla konsoli Neve Air Studios, które znajdowało się w studiu Martina, Air Montserrat. Emulacja tego sprzętu jest dziś znana jako tryb AIR, montowany również w przedwzmacniaczach ISA.

Później aktywa Focusrite trafiły w ręce Phila Dudderidge, który współpracował z Led Zeppelin, co dodatkowo podkreśla solidne fundamenty i bogate doświadczenie, na których zbudowano markę.

Wracając do interfejsów, warto podkreślić, że przetworniki z serii RedNet pojawiły się w nowej, czwartej generacji Scarlett. To doskonały argument, aby pokazać, jak budżetowy sprzęt może śmiało konkurować z interfejsami z wyższej półki cenowej. Ponadto, zmodernizowane zostały przedwzmacniacze, które teraz oferują dwa tryby AIR, wcześniej wspomniane w kontekście historii marki.

Focusrite Scarlett Solo 4th Gen gain halo

Historia doskonale ilustruje cel, z jakim powstał Scarlett. Interfejsy te są idealne dla muzyków i wokalistów. Niech nie zmyli Cię nazwa, Scarlett Solo umożliwia jednoczesne rejestrowanie wokalu i instrumentu. Wyposażony jest w jeden przedwzmacniacz, do którego można podłączyć mikrofon z tylnej części obudowy, oraz wejście line-in na froncie, co pozwala na podłączenie instrumentu. Sterowanie wzmocnieniem odbywa się poprzez dwa niezależne gainy, co daje użytkownikowi kontrolę nad nagrywanym dźwiękiem. Dodatkowo, możliwe jest korzystanie z oprogramowania Focusrite Control 2.

Jego nieco większy brat, Scarlett 2i2, posiada już dwa przedwzmacniacze, które można zasilić Phantomem 48V lub zamienić na dwa wejścia line-in. Dzięki temu możliwe są różne kombinacje, chociażby nagrywanie keyboardu i gitary jednocześnie, dwóch wokali lub wokalu i instrumentu. Scarlett 2i2 jest również wyposażony w funkcję Clip Safe oraz Auto Gain, które pomagają nie tylko początkującym, ale także zaawansowanym muzykom uzyskać idealne ścieżki nagraniowe.

Focusrite Scarlett 2i2 4th Gen w użyciu
Focusrite Scarlett 4i4 4th Gen lifestyle

Dla muzyków, którzy potrzebują więcej portów, idealnym rozwiązaniem jest Scarlett 4i4. Ten model posiada dwa wejścia combo, dwa wejścia line-in, port MIDI oraz dodatkowe dwa wyjścia dla odsłuchów. Dzięki tym funkcjom, Scarlett 4i4 oferuje jeszcze większą elastyczność i możliwości konfiguracji, zaspokajając potrzeby zarówno domowych studiów nagrań, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników.

Czy to wszystko, co ma do zaoferowania Scarlett? Oczywiście, że nie! Witajcie w serii „FOCUSrite ON RECORDING”, gdzie co dwa tygodnie będziemy stopniowo odkrywać wszystkie tajniki Focusrite!

Nie zapomnijcie dołączyć do naszej grupy na Facebooku, gdzie czeka na Was wyjątkowy konkurs.

Najświeższe aktualności:

Bądź na bieżąco ze światem dźwięku.

Jeśli chcesz być na bieżąco z premierami, promocjami i najciekawszymi materiałami edukacyjnymi – zapisz się do naszego newslettera. Co miesiąc otrzymasz naszą selekcję recenzji, tutorialów i newsów ze świata audio!

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors