
t dot est
t dot est to projekt powstały w Stavanger w 2014 roku, z założenia eksperymentujący z gatunkami takimi jak IDM, folk, ambient, electronica, jazz oraz muzyka taneczna. Wśród gości na jego albumach można znaleźć m.in.: Jexusa, Susan Jarę, Jakuba Żyteckiego, Simen Kiil Halvorsen’a, Julie Hasfjord, maga, Cinara Timura, Szymona Mikę, Koshiro Hino, Shohei Kudo, Demsky i wielu innych.
Do końca 2022 roku ukazało się 11 płyt, 1 EP i kilkanaście singli nadkładami wydawnictw: ONIONWAVE, RUSKA BURSA oraz ADDICTED TO MUSIC. Każda z płyt to tzw. „concept album”, w którym oprócz głównego tematu albumu pojawia się wiele rozwiązań instrumentalnych, założeń w technologii nagrania oraz twórczych ograniczeń, dzięki czemu każdy album ma swoje oryginalne brzmienie i wyróżnia się zarówno pod katem kompozycji, orkiestracji, jak i spektrum.
Twórczość t dot est była remixowana m. in. przez takich twórców jak P.A.F.F, Maro Music, Piotr Figiel, Zeu5, Michał Gutkowski.
Najnowsze wydawnictwa będą próbą zmierzenia się z taneczną muzyką klubową.
Inspiracje dla t dot est to przede wszystkim twórcy łączący ze sobą świat muzyki elektronicznej i akustycznej: Ben Lukas Boysen, Apparat, deadmau5, Kiasmos, Nils Frahm, Max Cooper, ale też reprezentanci IDM: Fizzarum, Clapan, Aphex Twin oraz jazzu: Esbjorn Svensson Trio, Tord Gustavssen, Iiro Rantala oraz Helge Lien.
W twórczości t dot est można wyróżnić kilka nitek, które mają swoje kontynuacje, m. in. podróże – album „Nordsteps”, czyli wyprawa do Norwegii , „DOT” – podróż po mapie Japonii, „B in”, wyprawa do Berlina. Drugą nitką są opowieści, w skład których wchodzą 4 albumy z cyklu ANTON, następnie dystopijny nurt, który zaczął się podczas pandemii w 2020, zawierający albumy BLMRVRSD, DSTPNPLS oraz FRMTHDSTNT. Trzecia nitka to powiązania i inspiracje folkiem, cykl proekologicznych singli z wokalistami z Zimbabwe i Kongo, oraz albumy HULATY i EP Kurpiowskie – obie pozycje wspólnie z Susanną Jara oraz projektem Sestry Boczniewicz.
Czwarta nitka to pojedyncze wydawnictwa, single oscylujące wokół muzyki tanecznej, setme300 oraz summer420 z wokalistką Anią Dudek, remixy, płyta Re ANTON, oraz pojedyncze produkcje od P.A.F.F, Unitra_Audio oraz MaroMusic. Nazwę t dot est można interpretować po prostu jako test, próbę, zmaganie się z czymś… czy też jako projekt „tribute to” Esbjorn Svensson Trio.
A być może t dot est to po prostu nadmiar …testosteronu?