Ewolucja zapisu i postprodukcji audio
Możemy wyróżnić trzy odrębne, jakkolwiek w istotny sposób nakładające się na siebie, etapy ewolucji zapisu i postprodukcji audio. Pierwszym był etap całkowicie analogowy, który rozpoczął się wraz z wynalezieniem taśmowego zapisu dźwiękowego i edycji liniowej. Metodologia pracy była jednak uciążliwa, a edycja powolna. Następnie, wraz z rozwojem i pojawieniem się technologii cyfrowej rejestracji dźwięku w latach 80., rozpoczął się rozdział cyfrowy, a wśród nowych możliwości pojawiła się edycja nieliniowa.
Dzięki zastosowaniu rozproszonych sygnałów zegarowych i wielokanałowych cyfrowych protokołów audio możliwa stała się wzajemna komunikacja pomiędzy stacjami roboczymi indywidualnych użytkowników. Następnie, w początkach lat 2000, w wyniku rozwoju protokołu komunikacyjnego TCP/IP z lat 80, stanowiącego fundament Internetu, rozpoczął się rozdział sieciowy audio-over-IP (AoIP).

Technologie AoIP – Instalacje dźwiękowe
Dzisiaj, w 2019 roku, technologie AoIP są w pełni dojrzałe. Niezliczone studia, teatry, stałe i mobilne instalacje dźwiękowe, a także lokale użytkowe wykorzystują systemy AoIP, by osiągnąć zamierzony efekt. AoIP wykorzystywana jest w różnym stopniu na wielu etapach produkcji; w wielu przypadkach sieciowe systemy dystrybucji audio pozwoliły wykonać ogromny skok jakościowy. Mimo to, jeśli chodzi o ugruntowanie pozycji w branży postprodukcji, przed AoIP jest jeszcze długa droga.
Dlatego stworzyliśmy ten przewodnik, aby dopomóc tym profesjonalistom z branży audio,
którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o Audio-over-IP w odniesieniu do ich specjalizacji.
Jeśli więc kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy AoIP będzie odpowiednia dla Twojego sposobu pracy (odpowiedź brzmi prawdopodobnie “tak”), albo czy nie sprawi, że cały Twój obecny sprzęt będzie wymagał natychmiastowej wymiany (nie musi), albo też czy zastosowanie tej technologii nie zagrozi bezpieczeństwu Twojej pracy (również nie musi), czytaj dalej, ponieważ są to pytania, na które będziemy starać się tu odpowiedzieć. Zaczniemy od odpowiedzi na dwa podstawowe. Po pierwsze, czym właściwie jest AoIP? Po drugie, czym jest technologia Dante stosowana we wszystkich produktach Focusrite Pro AoIP i jak ona działa?
Więcej informacji znajdziesz w broszurze Audio Over Ip w Postprodukcji