Audiotech logo

Technologia przetworników AMT w monitorach EVE Audio

Technologia tweeterów Air Motion Transformer – dlaczego wyglądają tak niezwykle i jak działają?

Uwielbiam moje nowe monitory Eve Audio SC207, które nabyłem około sześć miesięcy temu. EVE Audio nie obawia się stosować unikalnych technologii. Zaprojektowany przez jej inżynierów port basowy i pasywny radiator są elementami unikalnego projektu i po części źródłem tak dobrego brzmienia ich monitorów. Wciąż jestem pod wrażeniem głębokiego brzmienia w dole pasma, jakiego dostarczają te 7-calowe woofery! Jednak również ich tweetery są niezwykłe. Nie przypominają tych, jakie spotykamy w większości monitorów studyjnych. Wygląda na to, że technologia przetworników wysokotonowych przeszła długą drogę od czasów NS 10, w których trzeba było przykrywać tweetery bibułką, aby wytłumić zbyt ostro brzmiącą górę pasma!

Tweetery EVE Audio wyglądają inaczej i brzmią fantastycznie. Postanowiłem zapytać o nie prezesa firmy, Rolanda Stenza. Było to fascynujące móc dowiedzieć się, jak daleko zaszła ta technologia głośnikowa. Oto kilka odpowiedzi, jakich udzielił Roland, objaśniając istotę ich unikalnej technologii:

Eli: Gdzie tkwi różnica pomiędzy Waszymi tweeterami, a tweeterami innych producentów?

Roland: EVE Audio to jedna z niewielu firm, które stosują technologię transformacji ruchu powietrza w reprodukcji wysokich częstotliwości. Zdecydowaliśmy się zaprojektować zupełnie nową serię transformatorów, dla całej gamy monitorów EVE Audio.

Eli: Czym dokładnie jest transformator ruchu powietrza?

Roland: Istotną wadą “normalnych“ tweeterów kopułkowych jest to, że cewka głosowa łączy się z jedynie z krawędzią kopułkowej membrany. Połączenie to jest źródłem jej rezonansów i dzielenia. Zasada działania transformatora ruchu powietrza jest inna. Bardzo lekka, pofałdowana membrana pokryta jest cienką warstwą aluminium, przez którą przechodzi sygnał muzyczny. Membrana ta umieszczona jest w bardzo silnym polu magnetycznym. W rezultacie poszczególne fałdy poruszają się w przeciwnych kierunkach, a powietrze pomiędzy nimi ulega sprężaniu i rozprężaniu w skali 1:4 (zamiast 1:1, jak w przypadku typowych tweeterów kopułkowych). Można powiedzieć, że membrana sama w sobie jest silnikiem. Lepsza kontrola jej pracy przekłada się na wyższą rozdzielczość i dynamikę sekcji tweetera, co łączy się z bardzo niskim poziomem zniekształceń.

Eli: We wszystkich monitorach stosujecie ten sam system transformacji ruchu powietrza?

Roland: EVE Audio opracowała trzy różne typy transformatorów. Różnią się konstrukcyjnie i, co ważne, zakresem przetwarzanych częstotliwości oraz poziomem wytwarzanego ciśnienia dźwięku. Najmniejsza wersja, którą nazwaliśmy µAMT, stosowana jest wyłącznie w monitorach SC203 typu desk monitor. Ze względu na zastosowania, są to najmniejsze monitory w naszej ofercie, a zatem wymagały też odpowiednio kompaktowego tweetera. To wymusiło na nas przeprojektowanie istniejącego transformatora Air Motion transformer i doprowadziło do stworzenia przetwornika o bardzo kompaktowej konstrukcji. Częstotliwość pracy zwrotnicy to 4.800 Hz, co wynika z zastosowania niewielkiego, 3-calowego woofera.

Eli: To bardzo wysoko ustawiony punkt podziału. A jak to wygląda w większych modelach?

Roland: Od SC204 po SC408 wszystkie nasze monitory wyposażone są w tweetery RS1, RS2 lub RS3. To modele, które EVE Audio zaprojektowała jako pierwsze. Są one wyposażone w potężny pojedynczy magnes i większą membranę, co pozwala uzyskać wyższy poziom ciśnienia akustycznego i szerszy zakres częstotliwości. Ze względów projektowych i estetycznych poszczególne modele monitorów różnią się między sobą tylko płytą wierzchnią i dlatego opracowaliśmy przetworniki wysokotonowe RS1, RS2 i RS3. W przypadku monitorów 2-, 3- i 4-drożnych z 7- i 8-calowymi głośnikami niskotonowymi częstotliwości podziału pasma dla głośnika wysokotonowego są niższe niż w µAMT. Nasze główne monitory, SC3010 i SC3012, są wyposażone w największy dostępny transformator Air Motion, który nosi nazwę RS6. W tej konstrukcji system magnetyczny i wielkość membrany są bardzo odmienne w porównaniu z innymi przetwornikami wysokotonowymi. Głośniki RS6 umożliwiają znaczne obniżenie częstotliwości podziału pasma pomiędzy głośnikiem średniotonowym i wysokotonowym. W naszym przypadku wynosi ona 1800 Hz. Ma to również pozytywny wpływ na przetwarzanie średnich częstotliwości – co jest bardzo ważne w przypadku głosu – gdyż tweetery te pozwalają uzyskać lepszą rozdzielczość. Istotne jest także zachowanie niskiego poziomu zniekształceń w przypadku wyższych poziomów ciśnienia akustycznego, generowanych przez większe modele monitorów. Był to powód dla skonstruowania większego transformatora ruchu powietrza. Tweetery RS6 są wykonywane ręcznie w berlińskiej fabryce EVE Audio.

Eli: Cóż, wygląda to na bardzo dojrzałą technologię; różne rozmiary tweeterów zostały zoptymalizowane dla poszczególnych modeli. To bardzo interesujące móc spojrzeć na monitory studyjne „od kuchni” i dowiedzieć się co nieco o tym, w jaki sposób powstaje magia. Dziękuję Ci, Roland, za poświęcenie czasu na wyjaśnienie mi zasady działania tej unikalnej i fantastycznie brzmiącej technologii!

Roland: Bardzo proszę, i dziękuję Ci za Twoje pytania. Więcej informacji o studyjnych monitorach marki Eve Audio znaleźć można na stronie interentowej firmy.

Artykuł oryginalnie opublikowany został na stronie Pro Tools Expert https://bit.ly/2MvnVsT

O MARCE EVE AUDIO

eve audio logo

EVE Audio to niemiecka firma specjalizująca się w produkcji monitorów studyjnych. Założona w 2011 roku marka zaistniała dzięki precyzyjnemu i szczegółowemu brzmieniu ich konstrukcji, które jednocześnie zapewniają naturalną barwę nagrań. Zaangażowanie EVE Audio w produkcję wysokiej jakości produktów sprawiło, że szybko stała się ona preferowanym wyborem wśród producentów muzycznych i profesjonalistów audio na całym świecie.

W ich ofercie znajdziemy zarówno zarówno rozwiązania dwudrożne bliskiego pola jak modele SC205, SC207 czy SC2070, ale również trójdrożne (SC307, SC3070), monitory główne dedykowane do największych studiów i najbardziej wymagających instalacji, czyli modele SC3010, SC3012 oraz nagrodzone TEC Award SC4070, a także serię dedykowanych subwooferów serii ThunderStorm.

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors