Audiotech logo

Jakie słuchawki wybrać?

Słuchawki to bardzo popularne rozwiązanie odsłuchowe, z którego korzysta wiele osób pracujących w studiu. Dobrze izolują dźwięk, ułatwiają znalezienie niechcianych rezonansów w sygnale i pomagają w dokonywaniu precyzyjnych zmian podczas miksu. Adaptacja akustyczna pomieszczenia nie wpływa na wydobywany z nich dźwięk, a cena słuchawek jest zazwyczaj dużo niższa od pary monitorów odsłuchowych. Mogą się więc wydawać doskonałym rozwiązaniem jako źródło monitoringu w studiu. Istnieją jednak pewne ograniczenia wynikające z ich konstrukcji i sposobu użycia.

Sama budowa przetworników umieszczonych w słuchawkach, nie różni się specjalnie od zwykłego głośnika dynamicznego w monitorze studyjnym. Główną różnicą pomiędzy wspomnianymi urządzeniami, jest odległość ludzkiego ucha od źródła dźwięku. W przeciwieństwie do tradycyjnych monitorów studyjnych, słuchawki nie są w stanie dostarczyć dźwięku w naturalny dla człowieka sposób. 

Słuch ludzki przyzwyczajony jest do odbierania fali dźwiękowej z większej odległości, więc umieszczając przetworniki kilka centymetrów od narządu słuchu, narzucamy mu pracę w sztucznym środowisku. Podczas gdy dźwięk wydobywany z monitorów rozchodzi się w pomieszczeniu i wraz z odbiciami dociera do uszu, słuchawki doprowadzają dźwięk w sposób bezpośredni, oddzielając jedno ucho od drugiego i dając mylny obraz przestrzeni.

Jeżeli pomieszczenie nie jest zaadaptowane akustycznie, wymagana jest dobra izolacja dźwięku, a monitory odsłuchowe są poza zaplanowanym budżetem – słuchawki mogą okazać się dobrym wyborem. Zdecydowanie warto jednak korzystać z obu tych rozwiązań.

Rodzaje słuchawek

słuchawki douszne
Photo by Kiran CK

Słuchawki douszne

to bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj słuchawek, używanych na co dzień. Małe gabaryty i waga spowodowały, że są najczęściej widywanym typem słuchawek na ulicy. Są wygodne, dobrze izolują dźwięki otoczenia i nie przeszkadzają podczas noszenia okularów czy nakrycia głowy.

Słuchawki dokanałowe 

W odróżnieniu od dousznych wkładamy bezpośrednio w kanał słuchowy. Dzięki elastycznym piankom lub gumkom słuchawki pozostają w miejscu nawet przy intensywnym ruchu – stąd są popularne np. wśród biegaczy.

Istnieje również profesjonalna wersja tych słuchawek znana jako IEM (in-ear monitor – monitory douszne) do używania na scenie. Dzięki nim każdy wykonawca może posiadać indywidualny odsłuch, nie wytwarzający żadnego hałasu na scenie. W przeciwieństwie do tradycyjnych wedge’y, takie rozwiązanie jest idealne do małych, zatłoczonych pomieszczeń, które nie są w stanie pomieścić większego ciśnienia akustycznego.

IEM’y różnią się od zwykłych słuchawek dousznych przetwornikiem armaturowym, a także skuteczniejszą izolacją dźwięków, spowodowaną lepszym dopasowaniem słuchawki do małżowiny usznej.

Słuchawki wokółuszne i nauszne

Te pierwsze dzięki większej średnicy otaczają całe uszy. Nie uciskają małżowiny, przez co są komfortowe podczas dłuższego użytkowania. Ich wadą jest jednak największy rozmiar i waga. Mogą też być uciążliwe dla osób noszących okulary.

Słuchawki wokółuszne są najczęściej stosowanym rodzajem słuchawek przez realizatorów dźwięku i nagrywających w studiu muzyków.

Słuchawki nauszne często używają podobnych przetworników co modele wokółuszne, więc są w stanie zapewnić równie wysoką jakość dźwięku. Przez mniejsze nausznice mogą naciskać na małżowiny uszne, ale jednocześnie są nieco bardziej mobilne.

Typ budowy słuchawek

Słuchawki nauszne i wokółuszne również dzielą się na kilka typów ze względu na budowę nausznic.

Konstrukcja otwarta

Wyróżnia się sposobem wykonania obudowy nauszników. Posiadają one otwory umożliwiające swobodniejszy przepływ powietrza. Odbija się to jednak na izolacji dźwięku, przez co nie nadają się do głośnych pomieszczeń czy odsłuchiwania podkładu podczas nagrywania.

Słuchawki otwarte używane są zazwyczaj podczas realizacji miksu i masteringu. Jeżeli pomieszczenie, w którym pracujemy nie jest zaadaptowane akustycznie, mogą okazać się lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych monitorów studyjnych. Dzięki lepszej wentylacji, dłuższa praca nie powoduje dyskomfortu.

Konstrukcja zamknięta

Słuchawki o konstrukcji zamkniętej charakteryzują się najlepszą izolacją dźwięków zarówno z wewnątrz jak i z otoczenia. Z tego powodu są najczęściej używaną konstrukcją słuchawek w profesjonalnych zastosowaniach. Stosuje się je do odsłuchania podkładu w trakcie sesji nagraniowej, w zatłoczonym klubie podczas grania na żywo, czy podczas realizacji koncertu.

Modele takie jak: KNS 6402, KNS 8402, to wysokiej jakości zamknięte słuchawki marki KRK Systems, które znajdziesz w ofercie Audiotech.

Konstrukcja półotwarta

Słuchawki półotwarte są rozwiązaniem pośrednim. Łączą w sobie zarówno zalety, jak i wady konstrukcji otwartej i zamkniętej. Niekiedy łatwo jest je pomylić z konstrukcją otwartą z powodu bliźniaczej, ażurowej budowy.

Parametry techniczne słuchawek

Pasmo przenoszenia częstotliwości

Jest to zakres częstotliwości, jakie mogą przetworzyć słuchawki. Od najniższych tonów sięgających niekiedy kilka Hz, po najwyższe – wynoszące nawet ponad 20kHz.

Dzisiejsze rozwiązania wykraczają często poza granice ludzkiego słyszenia, dzięki czemu nie musimy się przejmować, że sprzęt nas zawiedzie.

Charakterystyka częstotliwościowa

Przedstawiona w formie wykresu, reprezentującego sposób przenoszenia częstotliwości przez słuchawki. W sprzęcie konsumenckim często zdarza się, że niskie pasmo jest w pewnym stopniu podbite, aby słuchawki pozornie brzmiały lepiej. W profesjonalnym sprzęcie dąży się do uzyskania jak najbardziej płaskiej charakterystyki przenoszenia, w celu osiągnięcia referencyjnego odsłuchu.

Skuteczność

Jest to parametr określający maksymalny poziom decybeli SPL (Sound Pressure Level – poziom ciśnienia akustycznego), jaki słuchawki mogą przetworzyć. Jest mierzony przy dostarczeniu do nich mocy o wartości 1mW.

Max SPL

To parametr, który określa maksymalny poziom decybeli SPL, jaki słuchawki mogą przetworzyć niezależnie od dostarczonej do nich mocy.

Co to jest impedancja?

Czyli opór elektryczny słuchawek, wyrażony w Ohmach [Ω]. Jest to istotny parametr dla dopasowania słuchawek do urządzenia, do którego będą podłączane. Impedancja wejściowa słuchawek powinna być kilkukrotnie wyższa od impedancji wyjściowej urządzenia, aby zestaw pracował prawidłowo i bezpiecznie.

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors