Jak wybrać odpowiedni sprzęt do nagrywania podcastu?
Wraz z rosnącą popularnością podcastów, wiele osób zaczyna zastanawiać się, jak rozpocząć własny program i jak wybrać odpowiedni sprzęt do nagrywania. Wybór odpowiednich narzędzi może mieć duże znaczenie dla jakości dźwięku i ogólnej produkcji podcastu. W tym artykule omówimy kilka istotnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze sprzętu do nagrywania podcastu.
Mikrofony: Jakie są różnice i jak znaleźć idealny dla Twojego podcastu
Mikrofon jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia do nagrywania podcastu. Istnieje wiele rodzajów mikrofonów, ale dwa najpopularniejsze typy to mikrofony dynamiczne i pojemnościowe.
Z racji zasady funkcjonowania mikrofony dynamiczne są bardziej odporne na wysokie poziomy dźwięku, ale jednocześnie są też mniej wrażliwe na akustykę pomieszczenia, co na początku drogi z podcastami może być bardzo użyteczne, bo słychać tylko nasz głos. Dodatkowo mikrofony dynamiczne są bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne w przeciwieństwie do mikrofonów pojemnościowych, które są dużo delikatniejszymi konstrukcjami. Jeśli jednak potrzebujemy rozwiązania, które uchwyci najdrobniejszy detal dźwięku to mikrofon pojemnościowy będzie właściwym wyborem.
Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę to charakterystyka kierunkowa mikrofonu, czyli z której strony mikrofon odbiera dźwięk. Warto wybierać taki z charakterystyką kardioidalną lub superkardioidalną, żeby przede wszystkim było słychać nas, a nie wszystko dookoła.
Dobrym wyborem na początek mogą być mikrofony dynamiczne takie jak Sontronics Podcast Pro, Sontronics Solo lub Focusrite Vocaster DM14v, a jeśli nasz apetyt urośnie to można wybrać piękny, vintage’owo wyglądający Sontronics Orpheus, który jest używany również przez profesjonalistów, bo wśród jego użytkowników są m.in. lektor Marcin Sanakiewicz czy warszawskie studio Nagrywarka.
Więcej informacji na temat mikrofonów możesz dowiedzieć się z naszego artykułu ABC mikrofonów.
Słuchawki i monitoring: Jak dobrać odpowiednie słuchawki do nagrywania podcastu
Słuchawki są istotne podczas nagrywania podcastu, ponieważ pozwalają Ci monitorować dźwięk w czasie rzeczywistym. Wybierz słuchawki zamknięte, które ograniczą dźwięki zewnętrzne i pozwolą Ci skupić się na dźwięku nagrania. Ważne jest również, aby wybrane rozwiązanie jest wygodne i nie będzie powodować dyskomfortu podczas dłuższych sesji nagraniowych. Jednym z takich rozwiązań są słuchawki KRK KNS 6402 lub KNS 8402. Sprawdzą się zarówno podczas nagrań, jak i późniejszej edycji, montażu i miksu gotowego materiału.
Więcej na temat samych słuchawek i ich parametrów możesz dowiedzieć się więcej z naszego artykułu „Jakie słuchawki wybrać do pracy z dźwiękiem?”
Interfejsy audio: wszystko, co musisz wiedzieć o przetwarzaniu dźwięku w podcastach
Jeśli decydujesz się na standardowy mikrofon do podłączenia przez XLR, będziesz potrzebować interfejsu audio. Interfejs audio to specjalny rodzaj karty dźwiękowej – przekształca sygnał analogowy z mikrofonu na cyfrowy, który można przesłać do komputera. Różnica w stosunku do zwykłych kart dźwiękowych to profesjonalny zestaw wejść i wyjść – w tym wspomniane złącze mikrofonowe XLR. Pamiętaj, aby wybrać interfejs audio o odpowiedniej liczbie wejść i wyjść, dostosowanych do Twoich potrzeb, ale warto pomyśleć do przodu – dziś nagrywasz podcast samodzielnie, ale za jakiś czas możesz chcieć zaprosić gościa. Warto również zwrócić uwagę na jakość przetwarzania dźwięku i złącza kompatybilne z Twoim komputerem.
Jednym z najpopularniejszych interfejsów audio na rynku jest Focusrite Scarlett, który od ponad 10 lat jest głównym wyborem muzyków, producentów i realizatorów. Zależnie od potrzeb mamy prosty model jak Scarlett Solo, ale w razie potrzeb możemy wybrać modele większe jak 2i2 czy 4i4 (numery odpowiadają liczbie wejść i wyjść na urządzeniu).
Odpowiadając na zapotrzebowanie rynku Focusrite wprowadził również serię interfejsów dedykowanych do podcastu o nazwie Vocaster, czyli Vocaster One i Vocaster Two. Bazują one na sprawdzonych rozwiązaniach z serii Scarlett, ale dodają kilka funkcji, które ułatwiają pracę przy podcaście – wyższy zakres wzmocnienia do pracy np. z najpopularniejszym i bardzo wymagającym mikrofonem Shure SM7b, auto gain, dzięki któremu nie musisz myśleć jak poprawnie ustawić wzmocnienie – po prostu klikasz, a po chwili interfejs ustawi poziom sam. Na pokładzie mamy też wbudowane DSP, które pozwoli na otrzymanie dźwięku gotowego do publikacji od razu po nagraniu czy loopback, który może być użyteczny dla osób zajmujących się streamingiem czy grami.
Dużym ułatwieniem może być również złącze dedykowane do podłączenia telefonu w obu modelach oraz Bluetooth, który znajdziesz w większym modelu. Dzięki temu możesz połączyć się ze swoim gościem standardową rozmową telefoniczną, przez Messenger lub WhatsApp lub włączyć muzykę, która będzie tłem – co tylko chcesz.
Więcej informacji o serii Vocaster znajdziesz stronie poświęconej tej serii.
Aby dowiedzieć się jeszcze więcej o interfejsach audio polecamy nasz artykuł „Jak wybrać interfejs audio”.
Oprogramowanie i narzędzia: Wybór najlepszego programu do nagrywania i montażu podcastu
Oprogramowanie do nagrywania i edycji podcastu jest równie ważne, co sprzęt. Istnieje wiele bezpłatnych i płatnych narzędzi do nagrywania dźwięku, takich jak Audacity, Adobe Audition, czy Reaper. Jednak w tej w chwili w większości interfejsów audio dostajesz oprogramowanie w zestawie. W przypadku interfejsów Focusrite Scarlett lub Arturia Minifuse otrzymujemy Ableton Live Lite. Z Vocasterami jest to Hindenburg, który jest stworzony do pracy z podcastami. Oczywiście najlepiej jest sprawdzić, które oprogramowanie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i umiejętnościom. Pamiętaj również o zapewnieniu sobie dobrego miksera dźwięku i narzędzi do obróbki audio, aby zapewnić wysoką jakość produkcji podcastu.
Akcesoria dodatkowe: Pop filtry, stojaki i inne must-have dobrej jakości dźwięku
Oprócz wszystkich pięknych urządzeń, których używamy żeby zarejestrować naszą audycję, potrzebne jest też kilka bardziej przyziemnych elementów, o których nie należy zapominać przy okazji zakupów:
- Stojak mikrofonowy lub uchwyt: wygodny i stabilny stojak lub uchwyt mikrofonowy jest niezbędny do utrzymania mikrofonu w odpowiedniej pozycji podczas nagrywania. Możesz wybrać stojak biurkowy, ramię do biurka lub statyw podłogowy – zależnie od ilości miejsca i potrzeb.
- Pop filtr: pop filtr to akcesorium, które jest umieszczane przed mikrofonem w celu redukcji nieprzyjemnych dźwięków powstających podczas wymawiania wyrazów z mocnymi literami „p” i „b”. Pomaga to w uzyskaniu klarownego i czystego dźwięku.
- Przewody: przewody pozwolą na podłączenie wszystkiego razem – część, jak np. przewód USB otrzymujesz razem z interfejsem, ale przewody do mikrofonów nie zawsze znajdują się w zestawie, więc warto to sprawdzić przed zakupem – również jakiej jest długości. Nie ma nic gorszego niż za krótki przewód.
A co jeśli można mieć wszystko w jednym?
To samo pytanie zadali sobie producenci i stworzyli gotowe zestawy, w których mamy podstawowy wymagany sprzęt. Po pierwsze nie musimy wtedy tracić czasu na przeglądania setek wątków i wdawać się w dyskusje „czy x jest lepsze od y” (a uwierz, że ilu ludzi tyle opinii). Po drugie – producenci dobierają to tak, że jeśli chcesz dobrać elementy oddzielnie, to po prostu zapłacisz więcej.
Wśród popularności takich rozwiązań wiedzie prym Focusrite z ich zestawami Scarlett Studio i Scarlett Solo Studio. Przy okazji premiery dedykowanych do podcastów interfejsów Vocaster pojawił się również Vocaster One Studio i Vocaster Two Studio, a ostatnio również Arturia zaprezentowała swój MiniFuse Recording Pack.
Warto zwrócić uwagę, że w zestawach Scarlett Studio i MiniFuse Recording Pack zawarty mikrofon to model pojemnościowy, a z Vocasterami otrzymujemy dwa różne modele mikrofonów dynamicznych, z którymi na pewno będzie łatwiej pracować przy podcaście.
Podsumowanie
Wybór odpowiedniego sprzętu do nagrywania podcastu może być kluczowy dla osiągnięcia profesjonalnej jakości dźwięku i zadowalającej produkcji. Pamiętaj o czynnikach takich jak mikrofon, słuchawki, interfejs audio i oprogramowanie, które spełnią Twoje potrzeby i budżet. Przeszukaj dostępne opcje, czytaj recenzje i skonsultuj się z innymi podcasterami, aby dokonać najlepszego wyboru. Gotów do nagrywania? Mikrofon w dłoń i rozpocznij swoją podcastową przygodę!