Niemiecka marka Waldorf od ponad 30 lat jest synonimem wysokiej jakości syntezatorów. Jako Waldorf Electronics GmbH, została założona w 1988 roku przez Wolfganga Dürena. Jej nazwa odnosi się do niemieckiego miasteczka Waldorf (położonego niedaleko stolicy zachodnich Niemiec – Bonn), gdzie została założona. Dziś, jej aktualną siedzibą pozostaje Remagen.
Innowacyjna pozycja Waldorfa na rynku elektronicznych instrumentów muzycznych sięga 1989 roku, kiedy swoją premierę miał syntezator Microwave.
Była to oparta na syntezie wavetable, niesamowita reinkarnacja legendarnej serii PPG Wave – prawdopodobnie jednych z najbardziej pożądanych syntezatorów z wczesnych lat 80. Wydarzenie to odegrało kluczową rolę w zapewnieniu przeciwwagi dla dominacji japońskich i amerykańskich urządzeń.
Firma kontynuowała tę wyjątkową tradycję technologiczną kolejnymi wydaniami syntezatorów. Od potężnego Wave (być może najbardziej imponującego, ekspresyjnego i przyjaznego dla użytkownika narzędzia do syntezy dźwięku, jakie kiedykolwiek zbudowano), po popularną serię Q z 1999 roku, która podniosła poprzeczkę dla syntezatorów VA (Virtual Analogue).
Nowe tysiąclecie firma powitała wchodząc w zupełnie nowy świat oprogramowania muzycznego, wraz z wypuszczeniem jej pierwszego instrumentu VST – PPG Wave 2.V.
Kolejne sukcesy niemieckiego producenta na rynku hardware’u, to syntezator Blofeld (łączący dźwięk i design w bezkonkurencyjnym stosunku ceny do możliwości w wersji zarówno desktopowej, jak i klawiszowej) oraz Zarenbourg – współczesne pianino elektryczne. Dodatkowo przystępny cenowo syntezator Rocket, filtr analogowy 2-Pole oraz syntezator smyczkowy Streichfett w wersji desktopowego modułu.
W międzyczasie Waldorf uatrakcyjnił swoją ofertę wprowadzając Nave – oprogramowanie zmieniające dowolnego iPada w zaawansowany syntezator wavetable, a dzięki „M”, producent powrócił muzycznie do swoich korzeni, przywracając klasyczną generację brzmień z Microwave i nowoczesną generację brzmień Microwave II w postaci klasycznego, hybrydowego syntezatora wavetable.
Dziś w ofercie marki znajdziemy dodatkowo:
flagowy, klawiszowy syntezator Quantum z potężnymi możliwościami kilku rodzajów syntezy, jego mniejszego brata Iridium (w wersji desktopowej i klawiszowej), opartą na procesorach FPGA Kyrę, syntezator smyczkowy STVC z funkcją vocodera, czy inne hardwarowe urządzenia (wliczając w to syntezatorowe moduły w formacie Eurorack), a także software.
W styczniu 2023 roku niemiecki producent zaprezentował światu odświeżoną wersję swojego flagowego syntezatora klawiszowego – Quantum MK2.
To 16-głosowy, hybrydowy, polifoniczny instrument z najnowszą klawiaturą FATAR TP/8SK, z 61 półważonymi klawiszami i polifonicznym aftertouchem. Twórcy zwiększyli pamięć do próbkowania z kilku, do 59GB i ulepszyli sposób montażu elektronicznego wyświetlacza, dzięki czemu uzyskano większe kąty widzenia. Trzy oscylatory oferujące po 5 algorytmów syntezy (wavetable, waveform, granular, resonator i synteza Kernel), zapewniły możliwość stworzenia niezwykle szerokiego zakresu brzmień za pomocą jednego syntezatora.
Wszystkie te funkcje sprawiły, że Quantum MK2 oddalił się od konkurencji.
Waldorf może pochwalić się dzisiaj współpracą z takimi osobami jak: Jean-Michel Jarre, Vangelis, Hans Zimmer, Enya, A-ha, Depeche Mode i wieloma innymi uznanymi twórcami.
Koniecznie obejrzyjcie wywiad Waldorfa z jednym z największych kompozytorów muzyki filmowej Hansem Zimmerem