Audiotech logo
heritage audio logo

Przez ponad dekadę, Heritage Audio sprawiło, że kultowy i najbardziej nieosiągalny analogowy sprzęt z przeszłości stał się osiągalny i ponownie może odgrywać istotną rolę we współczesnej produkcji muzycznej.

Heritage Audio makes the sound of yesterday for tomorrow„.
To zdanie trafnie definiuje hiszpańską firmę – obecnie działającą już 12 lat – od momentu, gdy Peter Rodriguez założył ją w 2011 roku. Analogowe procesory Heritage Audio – miksery sumujące, moduły serii 500, kontrolery monitorów i inne produkty ucieleśniają filozofię projektową firmy, polegającą na czerpaniu tego, co najlepsze z klasycznego, sprawdzonego sprzętu audio, głównie z 2 połowy ubiegłego stulecia, czyli tzw złotych lat pro audio, przy jednoczesnym udoskonaleniu tych konstrukcji, aby uczynić je bardziej elastycznymi i możliwymi do zaadaptowania do nowoczesnych metod studyjnych i środowisk cyfrowych.

Pomimo inżynierskiego wykształcenia, Rodriguez nie mógł oprzeć się pokusie tworzenia muzyki i pracował głównie jako producent muzyczny, aranżer, mikser i gitarzysta przez ponad 15 lat. Jednakże, gdy perspektywy finansowe związane z muzyką zaczęły się kończyć, a Rodriguez chciał mieć więcej czasu dla rodziny, postanowił spróbować przekształcić swoje hobby, jakim jest budowanie sprzętu audio, w prawdziwy biznes. Pod koniec 2011 roku Heritage Audio wypuściło swój pierwszy produkt, przedwzmacniacz mikrofonowy 1073/500 i EQ – pierwszy moduł serii 500 oparty na legendarnym Neve 1073. Był to produkt uznany przez krytyków i nominowany do nagród, który zapoczątkował kolejną dekadę sukcesów Heritage Audio.

Analogowy sprzęt dla dzisiejszych potrzeb

Heritage Audio zbudowało swoją reputację na odtwarzaniu klasycznego sprzętu analogowego z modyfikacjami dla współczesnej produkcji. Te nowoczesne aktualizacje sprzętowe w dużej mierze pochodzą z obserwacji Rodrigueza jako profesjonalnego producenta i wzorują się na oryginalnych analogowych urządzeniach typu vintage, które posiadał lub używał. Te nowoczesne ulepszenia mogą obejmować bardziej kreatywne parametry, które znajdują się na przednim panelu, lub wewnętrzne regulacje, które odbywają się za kulisami. Na przykład, dzisiejsze poziomy są znacznie wyższe niż te sprzed kilkudziesięciu lat, więc sprzęt Heritage Audio bierze to pod uwagę.

Inne zmiany dotyczą cech, których wcześniej ludzie po prostu nie chcieli. „Kochamy dziś sprzęt analogowy z różnych powodów” – mówi Rodriguez. „Kiedyś ludzie nienawidzili sprzętu analogowego, bo był głośny. Zniekształcał dźwięk. Te ograniczenia technologii okazały się jednak tym, co ludzie zaczęli w pewnym momencie bardzo lubić”.  Rodriguez mówi, że technologia nigdy nie była w stanie całkowicie pozbyć się takich rzeczy, a po tym, jak produkcja cyfrowa zaoferowała czystsze przetwarzanie dźwięku, producenci zaczęli na nowo cenić ten analogowy charakter i chcieli go popchnąć do granic możliwości. W przeszłości producenci nie używali kompresorów w sposób kreatywny – służyły one po prostu do wysyłania odpowiedniego poziomu na taśmę bez nasycenia. W dzisiejszych czasach chcą słyszeć kompresor.

Peter Rodriguez - founder of Heritage Audio

Made in Spain

Na samym początku istnienia firmy, Rodriguez sam produkował wszystkie urządzenia, a gdy Heritage Audio rozrosło się na tyle, że miał na to czas, nadal chciał utrzymać produkcję w domu, zamiast wysyłać schematy za granicę. Dziś Heritage Audio nadal projektuje i wytwarza większość swoich produktów w obiekcie o powierzchni 700 metrów kwadratowych, położonym około 15-20 minut od centrum Madrytu w Hiszpanii. W budynku znajdują się biura inżynierskie i marketingowe, linia produkcyjna, magazyn komponentów i małe studio nagraniowe, które służy jako laboratorium do testowania prototypów i porównywania ich z innymi urządzeniami.

Peter Rodriguez - founder of Heritage Audio

Trzymanie wszystkiego pod jednym dachem w rodzinnym mieście Rodrigueza oznacza, że mogą istnieć płynne interakcje pomiędzy inżynierami, produkcją i personelem kontroli jakości. Każdy produkt jest testowany przez personel przed wysyłką. Do końca 2018 roku Rodriguez wciąż osobiście słuchał i zatwierdzał każdy produkt, który opuścił fabrykę, zanim ciągły rozwój postawił zbyt wiele wymagań na jego czas.

Podczas gdy Heritage Audio stara się być firmą hiszpańsko i europocentryczną, gdy tylko jest to możliwe, firma musi zaopatrywać się w rzadkie i/lub robione na zamówienie komponenty z każdego miejsca na świecie, obejmującego kilka kontynentów i wiele krajów. Braki w łańcuchu dostaw, opóźnienia i podwyżki cen, które dotknęły światowy handel od początku pandemii, dotknęły również Heritage Audio. Ceny wielu niezbędnych komponentów poszybowały w górę. Jednak firma wciąż zdołała utrzymać swoje ceny detaliczne na tym samym poziomie, co będzie robić tak długo, jak to możliwe.

Najnowsze produkty to jest już klasa sama w sobie. Poziom trudności w ich odtworzeniu odstrasza wielu, ale nie Heritage Audio!

Lampowy kompresor stereo Heritage Audio Herchild 670 i 670, czyli reprodukcje kultowych kompresorów lampowych Fairchild Model 670 i Model 660, które charakteryzowały się niepowtarzalnym brzmieniem i były wykorzystywane w niezliczonej ilości klasycznych przebojów z lat 60-tych, 70-tych i aż do dziś.

Heritage Audio potrzebowało ponad dwóch lat na znalezienie wszystkich właściwych komponentów i zrozumienie każdego elementu układanki, jaką było odtworzenie Fairchilda 670. Firma rozmawiała z wieloma producentami transformatorów i ostatecznie zaopatrywała się w transformatory na zamówienie u pięciu różnych producentów z czterech krajów i trzech kontynentów. Szukano również daleko i szeroko odpowiednich rodzajów specjalnych lamp vari-mu i w końcu udało się pozyskać lampy z nadwyżek wojskowych w Kentucky i Nebrasce w USA, a także z magazynu NATO we Francji. Chociaż łańcuch dostaw stał się bardzo skomplikowany, Rodriguez twierdzi, że było warto podjąć ten wysiłek, a w rezultacie otrzymali najlepsze transformatory jakie można dziś kupić, aby jak najlepiej odwzorować oryginalne urządzenie.

W międzyczasie powstały również 8 kanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy z konwerterem analogowo – cyfrowym Super 8 oraz ramka OST 8 ADAT, z tą samą technologią.

Końcówka 2022 przyniosła kolejny produkt – Tubesessor, czyli optyczny kompresor lampowy, zbierający niesamowite recenzje.

Żeby pokazać tempo rozwoju firmy, na końcu jako wisienkę na torcie Heritage Audio ogłosiło na początku 2023 roku reaktywację kultowego korektora pasywnego firmy lang Electronics, jednocześnie sygnując te produkty swoją marką.

Najważniejsze daty:

  • 2011 – założenie firmy Heritage Audio przez Petera Rodrigueza
  • 2011 – pierwsze 2 produkty w formacie 500, preamp i EQ w stylu 1073 
  • 2017 – pierwsze kontroley monitorów z funkcją Bluetooth
  • 2021 – rekreacja kultowego korektora Motorcity EQ
  • 2022 – kolejne odważne konstrukcje – Herchild 670, Herchild 660
  • 2023 – reaktywowanie kultowej marki LANG pod skrzydłami Heritage Audio, a wraz z nim nowego produktu PEQ-2

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors