Audiotech logo

Studyjny outboard analogowy – czym jest?

Jest to zestaw urządzeń analogowych, w który wyposażone jest studio nagraniowe. Stosowany jest w celu rozszerzenia możliwości, z których może skorzystać realizator podczas swojej pracy w studiu. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie ustawić fizycznie procesory i efekty, które znamy pod postacią wtyczek VST w programie DAW.

Co składa się na outboard studyjny?

Na pokładzie outboard’u znajdują się najczęściej urządzenia takie jak: przedwzmacniacze, procesory dynamiczne, efekty, korektory, sumatory, czy krosownice. Każde z urządzeń ma inne zadanie, ale wszystkie mają wspólny cel. Jest nim profesjonalne i satysfakcjonujące brzmienie!

focusrite isa one preamp

Przedwzmacniacze

Potocznie zwane preampami (ang. preamplifier) są odpowiedzialne za wzmocnienie sygnału z niskiego poziomu napięciowego generowanego przez mikrofon, do poziomu napięcia liniowego, na którym pracują wszystkie pozostałe urządzenia w studiu. Z tego właśnie powodu, przedwzmacniacze muszą być pierwszym urządzeniem w naszym zestawie, które napotka sygnał.

Preampy mogą być dodatkowo wyposażone w filtry typu low-cut, czy przycisk do zasilania Phantom +48V, którego do swojego działania wymagają mikrofony pojemnościowe. W ofercie Audiotech, znajdują się preampy takich marek jak: WesAudio, Elysia, Heritage Audio, Focusrite, czy Avalon.

Procesory dynamiczne

Pod tym pojęciem kryją się wszelkie urządzenia wpływające bezpośrednio na amplitudę sygnału audio. Pozwalają okiełznać sygnał pod względem dynamiki czy występujących przesłuchów, ale także mogą pomóc w kreowaniu specyficznego charakteru danego materiału dźwiękowego. Istnieje kilka typów procesorów dynamicznych, a każdy z nich cechuje się innym sposobem działania i użycia. Możemy wymienić: kompresory, bramki szumów, limitery, a także compandory i expandery.

heritage audio ha73 eq preamp

Korektory

Są to urządzenia odpowiedzialne za kontrolę poszczególnych częstotliwości dźwięku. Dzięki nim możemy zmienić charakterystykę brzmieniową sygnału, poprzez wzmacnianie lub tłumienie wybranego pasma. Stosuje się je w celu dopasowania brzmienia do realizowanego miksu i wyeliminowania rezonansów. Korektory dzielimy na parametryczne (np. WesAudio _HYPERION) i graficzne (np. Heritage Audio MOTORCITY EQualizer).

Efekty

Czyli urządzenia takie jak: pogłosy, delay’e, czy chorus’y. Ich zadaniem jest wpłynięcie na sposób w jaki odbieramy sygnał. Dodają przestrzeń i opóźnienia oraz modulują dźwięk, aby sprawić wrażenie pełniejszego brzmienia.

Niekiedy są konstruowane w formie jednego urządzenia zwanego multiefektem. Takie rozwiązanie oszczędza miejsce w studyjnym racku i pozwala na skonfigurowanie wielu efektów jednocześnie. Zazwyczaj prowadzi się do nich sygnał w trybie wysyłki i powrotu, aby jedno urządzenie mogło być wykorzystane do obsługi wielu ścieżek jednocześnie.

wesaudio black friday news

System 500

Urządzenia z systemu 500 charakteryzują się odmiennymi wymiarami od standardowych urządzeń analogowych. Są to moduły montowane w przeznaczonych do tego obudowach rackowych z serii 500, zawierających specjalne sloty szynowe. Wyposażone są w analogowe wejścia i wyjścia, a niekiedy też w cyfrowe złącza ADAT, dzięki którym możemy rozszerzyć możliwości naszego interfejsu audio, łącząc oba urządzenia.

W produktach marki Heritage Audio, każdy slot posiada oddzielne izolowane zasilanie. Ogranicza to ryzyko spadku jakości sygnału z powodu wadliwego, lub bardziej wymagającego modułu w łańcuchu. Marka dostarcza nam również możliwość łączenia ze sobą modułów za pomocą przycisków na tylnym panelu, dzięki czemu ograniczamy ilość kabli w naszym studiu.

Również polska firma WesAudio ma w swojej ofercie rack _TITAN, który nie dość, że pozwala na umieszczenie modułów w formacie 500, to jeszcze pozwala na kontrolę modułów marki WesAudio z pozycji DAW za pomocą wtyczek, dzięki połączeniu USB!

Sumatory

To miksery analogowe mające za zadanie zsumować wszystkie sygnały do szyny master. Dają możliwość kontroli poziomu głośności sygnału, ustawienia jego panoramy w miksie, zmute’owanie kanału, czy zainsertowania procesora w torze sygnałowym. Niektóre sumatory umożliwiają również wysłanie sygnału na dodatkowe wyjścia AUX, w trybie pre lub post fader.

heritage audio mcm 32 mikser sumujący header

Krosownice

Są to specjalne panele, które pozwalają na znacznie sprawniejsze łączenie ze sobą wszystkich powyższych urządzeń. Posiadają na froncie najczęściej dwa rzędy gniazd, dzięki którym możemy w prosty sposób prowadzić sygnał przez kolejne elementy outboardu. Oszczędzają plątaniny kabli i wchodzenia w trudno dostępne miejsca, dzięki czemu możemy zająć się realizacją swojego projektu.

Channel strip

Jak sama nazwa wskazuje to swoiste tory kanałowe (sygnałowe), czyli całe łańcuchy elementów połączonych w jedną całość. Może to być np. przedwzmacniacz + korektor + kompresor. Dzięki temu w jednym urządzeniu można mieć kilka elementów realizujących określone cele. Przykładem takiego urządzenia jest Britstrip od Heritage Audio.

heritage audio britstrip preamp header

Hybryda analogowego przetwarzania z cyfrową kontrolą

Firma WesAudio oferuje urządzenia analogowe z możliwością cyfrowej kontroli ich parametrów. Urządzenia tej marki z serii NG (Next Generation) mogą być połączone z komputerem za pomocą kabla USB i sterowane poprzez wtyczkę VST na pokładzie programu DAW. Umożliwia nam to pracę w środowisku software, zachowując analogowy sposób przetwarzania sygnału.

Kontakt w sprawie zakupu

Imię i nazwisko: Piotr Polak
Firma: Audiotech
Adres mailowy: [email protected]
Telefon kontaktowy: 604144664

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors