Audiotech logo

Czym są kontrolery monitorów?

Kontrolery monitorów odsłuchowych to urządzenia pozwalające na sprawne zarządzanie sygnałem audio w studiu nagraniowym. W praktyce oznacza to regulację głośności, wybór źródła oraz wybór z którego wyjścia chcemy usłyszeć interesujący nas dźwięk. Dzięki temu natychmiast możemy porównać efekty naszej pracy bez przepinania kabli, a co za tym idzie – bez zbędnego rozpraszania.

Aktywne, a pasywne kontrolery monitorów

Kontrolery dzielą się na konstrukcje aktywne oraz pasywne. Różnicą w możliwościach wspomnianych typów, jest zdolność do wzmocnienia sygnału audio. 

W przypadku pasywnych kontrolerów monitorów jak np. serii RAM od Heritage Audio, sygnał może być jedynie stłumiony. Ustawienie głównego potencjometru na wartość maksymalną powoduje, że sygnał przechodzi przez urządzenie bez tłumienia, a każde niższe ustawienie zwiększa jego stopień. 

Przy korzystaniu z kontrolerów pasywnych, poziom wyjściowy z interfejsu audio oraz poziom wejściowy na monitorach studyjnych, powinien być ustawiony na wartość nominalną, aby nie ograniczać możliwości urządzeń. Co za tym idzie bardzo istotną kwestią jest najwyższa jakość elementów, która w żaden sposób nie ograniczy lub pogorszy jakość dźwięku, który chcemy usłyszeć.

Z kolei konstrukcje aktywne są w stanie dodatkowo wzmocnić sygnał audio, dzięki dostarczonemu do nich zasilaniu.

Funkcje i możliwości kontrolerów monitorów

Zależnie od potrzeb i wymagań na rynku dostępne mamy wiele rozwiązań, które ułatwi nam pracę w studiu – od najprostszego biurkowego Heritage Audio Baby RAM, przez bardziej zaawansowane RAM2000 czy RAM5000, aż do specjalistycznego Focusrite RedNet R1, który współpracuje bezpośrednio tylko z interfejsami serii Focusrite Red.

Najprostsze modele będą obsługiwać jedynie stereo, czyli głośniki lewy i prawy, ale w większych modelach możemy również używać konfiguracji surround 5.1, czy jak w RedNet R1 pełnego systemu Atmos, czyli 12 głośników w systemie 7.1.4!

Najważniejszym jest oczywiście, aby zapewnić najwyższą, audiofilską jakość dźwięku – godną nawet takiego wyzwania jak mastering, gdzie istotny jest najmniejszy szczegół.

Dodatkowo w modelach RAM2000 i RAM5000 znajdziemy też możliwość wygodnego połączenia przez Bluetooth dla urządzeń mobilnych oraz dwa niezwykle mocne, niezależne wzmacniacze słuchawkowe, które pozwolą na sprawdzenie efektów również na najbardziej wymagających słuchawkach. 

Warto również pamiętać, że wśród funkcji większości urządzeń znajdziemy przełączniki MONO, DIM i MUTE odpowiadające za monofonizację sygnału, przyciszenie oraz kompletne wyciszenie. Wszystko po to, aby pracować szybko i bez zbędnego zastanawiania.

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors