Audiotech logo

Czym jest tryb Air w interfejsach Focusrite?

Co to jest tryb Air?

Tryb Air to funkcja dostępna w przedwzmacniaczach interfejsów Focusrite. Air to nazwa, która została nadana sygnaturze dźwiękowej klasycznego przedwzmacniacza ISA opartego na transformatorze. Kliencie Focusrite po raz pierwszy ukuli tę nazwę jako prosty opis efektu, jaki przedwzmacniacz ISA dodawał do ich nagrań.

Trzy najważniejsze atrybuty konstrukcji transformatora, które tworzą efekt „Air” to:

 • Interakcja mikrofonu, tworzona przez unikalną impedancję wejściową transformatora sprzęgającą się z impedancją wyjściową mikrofonu.
 • Klarowność, tworzona przez niskie zniekształcenia i wysoką liniowość konstrukcji transformatora i przedwzmacniacza.
 • Pochylenie charakterystyki częstotliwościowej spowodowane rezonansem transformatora podkreśla wyższe częstotliwości dźwięku.

Włączenie przełączników Air na interfejsach Focusrite włącza efekt Air, nadając nagraniom mikrofonowym powietrze i klarowność przedwzmacniacza mikrofonowego opartego na transformatorze ISA. Air może działać z każdym źródłem, więc najlepszą rzeczą do zrobienia jest włączenie Air i sprawdzenie, jak brzmi na każdym nagrywanym źródle.

Jaka jest różnica między trybami Air w Scarlett, Clarett i Red?

Interfejsy audio Scarlett, Clarett⁺ i Red są wyposażone w funkcję Air, ale istnieją pewne różnice w obwodzie Air w zależności od wybranego interfejsu.

Po pierwsze, oto co otrzymujesz dzięki Air we wszystkich interfejsach Focusrite:

 • Całkowicie analogowy obwód
  Air jest analogowy we wszystkich interfejsach Focusrite; nie ma tu procesora DSP ani wtyczek działających w tle. Air nie dodaje żadnych opóźnień ani problemów czasowych do ścieżki nagrywania.
 • Pojedyncze naciśnięcie przycisku
  Być może najlepszą rzeczą w Air – poza dźwiękiem – jest to, że wystarczy nacisnąć przycisk, aby go włączyć, dzięki czemu jest natychmiast dostępny, gdy tylko go potrzebujesz.
 • Cicha praca
  Często zdarza się, że gdy zwiększasz wzmocnienie na wysokich częstotliwościach pojawia się dodatkowy szum. Air został zaprojektowany w celu zminimalizowania ilości szumów i utrzymania czystego nagrania.
 • Cyfrowa kontrola
  Chociaż Air jest w 100% analogowy, możesz używać Focusrite Control do włączania i wyłączania Air za pomocą komputerów Mac, PC lub urządzeń z systemem iOS.

Główne różnice w Air dotyczą interfejsów Clarett⁺ i Red:

 • Obwody ISA 110
  Air oferuje dodatkowe możliwości dzięki ścisłej emulacji brzmienia i obwodów oryginalnego przedwzmacniacza mikrofonowego ISA 110 z konsoli Focusrite Studio Console.
 • Zmieniona impedancja wejściowa
  Oprócz wzmocnienia o 4 dB przy 24 kHz zapewnianego przez filtry analogowe, interfejsy Clarett⁺ i Red zmieniają impedancję wejściową, gdy Air jest włączony, z 6,2 kΩ do 2,2 kΩ. To zmienia interakcję między mikrofonem a obwodem wejściowym przedwzmacniacza. W przypadku wejść liniowych i instrumentalnych impedancja pozostaje taka sama i zmienia się tylko pasmo przenoszenia, z podbiciem o 4 dB przy 24 kHz.

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors