Audiotech logo

Audiotech na ISSET 2023

Od 12 do 14 października 2023 roku w Warszawie odbyło się ISSET 2023, czyli Międzynarodowym Sympozjum Inżynierii i Reżyserii Dźwięku. Sympozjum organizowane było wspólnie przez Polską Sekcję Audio Engineering Society, Polskie Radio, Politechnikę Warszawską oraz Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina.

Jako Audiotech udostępniliśmy zestaw sprzętu od firm EVE Audio i KRK Systems do badania „Odbiór przestrzeni fonicznej przez słuchaczy w słuchowiskach radiowych” prowadzonego przez Andrzeja Brzoskę oraz Radosława Smolińskiego.
Poniżej krótki opis samego badania.

Słuchanie radia pojawiło się wraz z wynalezieniem radia i przez długi czas istniała między nimi nierozerwalna więź. Jednak współcześnie jest to byt autonomiczny, dostępny w formie mediów materialnych lub niematerialnych w Internecie. Teraz możesz słuchać audycji kiedykolwiek i gdziekolwiek chcesz, bez konieczności trzymania się harmonogramu transmisji.

W bogatej historii radia jako medium wydarzyło się wiele przełomowych wydarzeń, a często zbieg okoliczności prowadził do zmian w słuchowisku. W dzisiejszych czasach możemy zaobserwować zdumiewającą popularność słuchania za pomocą słuchawek. W historii radia i fonografii ten sposób słuchania nigdy wcześniej nie był tak dominujący. Zjawisko to bezpośrednio wpływa na pracę reżysera dźwięku, ale także stanowi wyzwanie w kreowaniu przestrzeni w spektaklach. Przestrzeń foniczna (scenografia akustyczna) ułatwia działanie poprzez kontekstualizację i stanowi ważny element w procesie materializacji obrazu słuchowego w wyobraźni słuchacza (synestezja). Celem reżysera dźwięku jest stworzenie nagrania nadającego się do odsłuchu w każdych warunkach, dlatego w artykule dokonano oceny fragmentów słuchowisk radiowych odtwarzanych na różnych typach słuchawek i systemów głośnikowych.

W artykule przeanalizowano także wpływ głośników i słuchawek wykorzystywanych w produkcjach studyjnych, a także tych powszechnie używanych na postrzeganie przez słuchaczy przestrzeni fonicznej w słuchowisku. Wnioski z takiego badania porównawczego percepcji przestrzeni fonicznej przez użytkowników słuchawek i głośników mogą prowadzić do ciekawych wskazówek nie tylko dla reżyserów i słuchaczy dźwięku, ale także dla producentów sprzętu audio-video.

Prezentacja wyników odbyła się w ramach pierwszego dnia sympozjum w budynku Polskiego Radia. W trakcie tego dnia można było również posłuchać monitorów studyjnych EVE Audio i KRK.

Najświeższe aktualności:

Bądź na bieżąco ze światem dźwięku.

Jeśli chcesz być na bieżąco z premierami, promocjami i najciekawszymi materiałami edukacyjnymi – zapisz się do naszego newslettera. Co miesiąc otrzymasz naszą selekcję recenzji, tutorialów i newsów ze świata audio!

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors