Audiotech logo
Teenage Engineering

teenage engineering to szwedzka marka tworząca niekonwencjonalne produkty elektroniczne, dla wszystkich ludzi kochających dźwięk, muzykę i dobrą zabawę. Założona w 2005 roku przez: Jespera Kouthoofda, Davida Erikssona, Jensa Rudberga i Davida Möllerstedta, ma swoją siedzibę w Sztokholmie.

W ofercie teenage engineering znajdziemy wiele oryginalnych produktów do tworzenia muzyki, które przyciągają designem, przemyślanym workflow i nietypowym podejściem do sound designu i interakcji ze sprzętem.

OP-1-4

Pierwszym i jednym z najpopularniejszych rozwiązań szwedzkiego producenta był OP-1. Przedstawiony w 2010 roku na targach NAMM odniósł niebywały sukces. Ten przenośny syntezator, sampler, radio FM oraz kontroler MIDI w jednym, zdobył Design S Award w 2012 roku. Według komisji konkursowej był „produktem, który za pośrednictwem inteligentnej identyfikacji wizualnej i fantastycznej grafiki jest intuicyjny. Co więcej, jest również łatwo dostępny i niesamowicie atrakcyjny. Jest muzyką i maszyną w jednym”. Dwa lata później na OP-1 czekała kolejna nagroda w konkursie Georgia Tech’s Margaret Guthman Musical Instrument Competition.

Po sukcesie OP-1, teenage engineering, rozpoczęło współpracę z fundacją Stiga Clarssona nad głośnikiem OD-11 – zainspirowanym głośnikiem o tej samej nazwie, wyprodukowanym przez firmę Sonab i zaprojektowanym przez szwedzkiego projektanta Stiga Carlssona w 1974 roku. Produkt został wydany w 2014 roku i dobrze się przyjął za sprawą swojego minimalistycznego wyglądu i świetnej jakości dźwięku.

teenage od-11
Teenage Engineering nowości

W 2013 roku marka podjęła współpracę ze szwedzką firmą odzieżową Cheap Monday, aby dwa lata później wspólnie ogłosić premierę nowej serii kompaktowych syntezatorów – Pocket Operator (PO-10). W linii znalazły się modele takie jak: PO-12 rhythm (maszyna perkusyjna), PO-14 sub (syntezator basowy), oraz PO-16 factory (syntezator leadowy). Seria wykorzystywała minimalistyczny design, przywodzący na myśl kieszonkowe kalkulatory i (według Kouthoofda) gry Nintendo. Pocket Operator zostały zaprezentowane na targach NAMM w 2015 roku odnosząc momentalny sukces. Sprzedaż syntezatorów została oszacowana na około 40 000 sztuk, co opóźniło ich dostawy o około 3 miesiące. Sukces “kieszonkowych operatorów”, napędził prace nad ich nowymi, ulepszonymi wersjami. Już w kolejnej edycji NAMM zaprezentowana została seria PO-20, a w 2017 roku – seria PO-30 rozszerzona o wbudowane mikrofony.

W 2018 rokuSzwedzi wypuścili syntezator multimedialny OP-Z – następcę OP-1. Jest to syntezator, sekwencer, sampler i groovebox w jednym. Umożliwia sekwencjonowanie nie tylko audio, lecz także video, wizualizacji, zdjęć i świateł w standardzie DMX (Digital Multiplex Signal). Dzięki „Bring your own screen” – nowemu konceptowi szwedzkiego producenta, OP-Z łączy się z ekranami smartfonów i tabletów, umożliwiając wyświetlanie wizualizacji podczas występu. Możliwości tego urządzenia można poszerzać poprzez opcjonalne moduły, które sprawiają, że ten “pilot od telewizora” staje się jeszcze potężniejszy!

teenage engineering op-z
Teenage-Engineering-Modular-2

Styczeń 2019 roku to czas premiery Pocket Operator Modular, czyli serii trzech, specjalnie przygotowanych obudów i modułów do syntezy dźwięku, stworzonych z myślą o samodzielnym skonstruowaniu. Instrukcje przypominają te z klocków LEGO, co stwarza unikalne doświadczenie obcowania z produktem, a finalnie daje ogromną satysfakcję z posiadania instrumentu skonstruowanego przez samego siebie!

W 2020 roku marka pokazałą światu “muzycznego towarzysza”, czyli mobilny głośnik OB-4. To nietypowy produkt, który udostępnia takie tryby tryby jak karma, czy ambient do medytacji, ale także pozwala nagrywać wszystko co się na nim słucha na 2-godzinnej wewnętrznie „taśmie”, a następnie przewijać, zmieniać prędkość odtwarzania, zapętlać itd. Zawsze chciałeś przewinąć materiał, czy kawałek zasłyszany radiu? Proszę bardzo! Jednak nie tylko nietypowe funkcje, ale przede wszystkim jakość wykonania, design i niesamowita jakość dźwięku to coś, co wyróżnia OB-4 na rynku mobilnych głośników.

OB-4_4
op-1 field 750x500

W 2022 roku, w maju, OP-1 doczekał się swojej odświeżonej wersji pod postacią OP-1 field. Twórcy ulepszyli swojego flagowca o ponad 100 nowych funkcji takich jak: silnik stereo w całym łańcuchu sygnałowym; bluetooth MIDI; USB typu C; nowy system głośników z głośnikiem pasywnym dla szczegółowego, tłustego i głośnego odsłuchu; 24-godzinna żywotność baterii; wiele taśm i formatów nagrywania; nowy, świetnie brzmiący pogłos MOTHER i silnik syntetyczny DIMENSION; czy nowy, wysokiej jakości szklany, płaski wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości.

W tym samym roku nastąpiła premiera kolejnego urządzenia terenowego z serii “field”, czyli kompaktowy mikser TX-6. Urządzenie mieszczące się w dłoni, wykonane z najwyższej jakości komponentów, pozwala na miksowanie do 6 źródeł stereo, 12 mono, do tego udostępnia pokładowy sekwencer, efektor, czy syntezator. Prawdziwie unikalny twór, jak na teenage engineering przystało.

TX-6_hand
teenage hero na górze

W listopadzie 2022 roku Szwedzi wprowadzili do oferty śpiewający chór stworzony z ośmiu drewnianych lalek. Każda z nich może wykonywać wcześniej skomponowaną muzykę lub być kontrolowana za pomocą klawiatury MIDI, śpiewać solo lub z maksymalnie 15 innymi śpiewakami chóralnymi za pośrednictwem sygnału Bluetooth.

Oprócz urządzeń do produkcji muzyki, producent oferuje także dodatkowe akcesoria takie jak: korbowody, antena FM zwiększająca odbiór sygnału dla wbudowanego radia FM w OP-1, słuchawki, a także obudowy, czy szkła ochronne.

teenage akcesoria
teenage engineering op-1 swedish house mafia

Produktów marki teenage engineering używają takie osoby jak: Bon Iver, Beck, Depeche Mode, Thom Yorke, Jean Michel Jarre, Caroline Rose i Ivan Dorn.

Syntezator OP-1 wystąpił także jako główny bohater teledysku Swedish House Mafia – One (Your Name).

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors