Audiotech logo
arturia logo

Arturia narodziła się po to, aby każdy mógł tworzyć muzykę. Jest to francuski producent instrumentów i efektów, które zachęcają do odkrywania muzyki, nagradzają ciekawość i dodają smaku procesowi twórczemu. To międzynarodowy zespół pasjonatów, których misją jest poruszanie się po niezbadanym terytorium dźwięków, aby dostarczyć narzędzia do kreacji muzyki.

Od surowej analogowej mocy syntezatorów, przez kontrolery MIDI i interfejsy audio po wierne emulacje wirtualnych instrumentów. Marka ta zapewnia  muzykom inspirujące doznania dźwiękowe, które są natychmiast dostępne, odkrywcze i ekscytujące. Ciekawi ich historii?

Wszystko zaczęło się w 1999 roku.

Arturia to francuska firma oferująca sprzęt do produkcji muzycznej, taki jak: syntezatory, kontrolery MIDI, interfejsy audio, efekty czy software. Została założona w 1999 roku, w Grenoble, przez dwóch inżynierów miejscowej politechniki i członków uniwersyteckiej orkiestry symfonicznej – Frédéric’a Brun’a i Gilles’a Pommereuil’a.

Wizją założycieli było wykorzystanie technologii jako okazji do przedstawienia ludziom świata produkcji muzycznej, poprzez tworzenie prostych i przystępnych produktów. Postrzegali muzykę i dźwięk jako wszechświat pełen kreatywnych możliwości, który tylko czeka na odkrycie. Te przekonanie spowodowało, że dziś nazywają się „odkrywcami dźwięku” (The Sound Explorers).

Początkowo Arturia tworzyła jedynie software, a ich pierwszym produktem był Storm – oprogramowanie do produkcji muzycznej stworzone w 2000 roku. Jego sukces dowiódł, że twórcy poruszają się w dobrym kierunku.

Trzy lata później podjęli współpracę z Robertem Moog’iem nad Modular V. Była to odwzorowana, wirtualna wersja legendarnego syntezatora modularnego amerykańskiego wynalazcy. To pierwszy produkt z serii klasycznych keyboardów, który dał początek V Collection.

Wątpliwości muzyków co do używania komputerów na scenie, spowodowały prace nad pierwszym hardware’owym syntezatorem francuskiego producenta. Twórcy pracowali nad stworzeniem swoistej hybrydy software’u i hardware’u.

W 2009 roku Arturia przedstawiła światu swój nowy syntezator o nazwie Origin. W tamtym czasie nazywany był „the Frankensynthem”, „świętym Graalem wszystkich syntezatorów” i „najbardziej zaawansowanym syntezatorem wszechczasów”.

Kolejnym etapem było wprowadzenie Analog Experience (prekursora Analog Lab), czyli przełomowej integracji hardware’u z softwarem Arturii. Połączenie dedykowanego kontrolera z oprogramowaniem zawierającym tysiące presetów, oferowało użytkownikom niespotykaną sprawność podczas pracy.

W 2010 nastąpiła premiera V Collection, aktualnie kultowego pełnego pakietu wirtualnych instrumentów Arturii, który ustanowił nowe standardy jakości brzmienia i intuicyjnego i zachwycającego graficznie workflow. Nawiązując do software’u Arturii, zyskał od także niesamowitą popularność z powodu innego podejścia do tematu niż ówcześni producenci reprezentowali. Zamiast sampli, wykorzystali technologię modelowania fizycznego i wiernego odwzorowywania układów analogowych, przez co instrumenty wirtualne Arturii nie ważą dużo, brzmią świetnie i bardzo wiernie oddają niuanse emulowanych oryginałów.

W 2014 roku swoją premierę miał BeatStep – kompaktowy kontroler MIDI oferujący funkcję sekwencera. Nas†ępnie pojawiły się: KeyStep i KeyStep Pro. Każdy był zaprojektowany tak, aby sekwencjonowanie było łatwe, przyjemne i dostępne dla każdego.

Dwa lata później, w 2012 roku, francuski producent wprowadził do oferty kompaktowy syntezator typu all-in-one, jakim był MicroBrute. Zapoczątkował on serię syntezatorów MiniBrute o potężnych możliwościach.

Następnie pojawił się AudioFuse. Zaprezentowany w 2015 roku, pierwszy interfejs audio Arturii był kamieniem milowym producenta, reprezentującym jego wejście do profesjonalnego świata rejestracji sygnału audio.

Dalszym etapem rozwoju firmy było wypuszczenie w 2016 roku pierwszej wtyczki efektowej o nazwie Filter MINI, a w późniejszych latach kolejnych wtyczek takich jak kompresory, delaye czy preampy. W rezultacie, w 2020 roku powstało FX Collection, czyli zestaw pluginów do produkcji muzycznej.

2018 był rokiem premiery Pigments – oryginalnego syntezatora wirtualnego Arturii, który łączy w sobie potężne możliwości sound designu z ultra sprawnym workflow. Aktualnie jest to jeden z najpopularniejszych wirtualnych instrumentów tego typu na świecie!

Rok później na rynek wszedł MicroFreak. Zaprezentowany na National Association of Music Merchants (NAMM) syntezator hybrydowy, łączył świat analogowy z cyfrowym. Posiada oscylator z filtrem analogowym inspirowanym Oberheim SEM oraz funkcje modulacji i sekwencera audio.

PolyBrute to flagowiec wprowadzony w 2020 roku. Jest reprezentacją najpotężniejszego hardware’owego instrumentu Arturii. Syntezator łączy w sobie 6 analogowych głosów z zaawansowaną kontrolą parametrów dźwięku i możliwościami morphingu, co daje niespotykane dotąd możliwości w świecie analogowej syntezy.

Kolejnym produktem Arturii był interfejs MiniFuse z 2021 roku.
Jest to połączenie innowacyjności interfejsów Fuse z kompaktowym rozmiarem. Proste połączenie, potężny software i przyjazny dla użytkownika wygląd sprawiły, że nagrania stały się wygodne dla każdego eksploratora dźwięku. Od wokalistów do podcasterów.

W 2022 premierę miał kolejny członek rodziny Freak – MiniFreak – czyli rozbudowana, polifoniczna wersja MicroFreaka z mini klawiaturą i niesamowitą integracją z oprogramowaniem, a w zasadzie wirtualną emulacją, będącą klonem i samoistnym instrumentem – MiniFreak V. Daje to przeogromne, hybrydowe możliwości.

W 2022 odświeżenia doczekał się także kompaktowy kontroler MiniLab, pod postacią trzeciej iteracji. MiniLab 3 to kwintesencja kompaktowości i współczesnych możliwości. Bogaty pakiet oprogramowania, świetna integracja z softem i DAW, wbudowany arpeggiator, ekran i co niespotykane w kompaktowych kontrolerach MIDI tego typu – wyjście MIDI!

Reasumując, Arturia narodziła się po to, aby każdy mógł tworzyć muzykę. Jest to francuski producent instrumentów i efektów, które zachęcają do odkrywania muzyki, nagradzają ciekawość i dodają smaku procesowi twórczemu. To międzynarodowy zespół pasjonatów, których misją jest poruszanie się po niezbadanym terytorium dźwięków, aby dostarczyć narzędzia do kreacji muzyki.

Od surowej analogowej mocy syntezatorów, przez kontrolery MIDI i interfejsy audio po wierne emulacje wirtualnych instrumentów. Marka ta zapewnia  muzykom inspirujące doznania dźwiękowe, które są natychmiast dostępne, odkrywcze i ekscytujące.

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors