Audiotech logo

focusrite rednet rack

Interfejsy Focusrite RedNet do zadań specjalnych

Na liście wydarzeń wymagających największej stabilności i niezawodności sprzętowej, ceremonia zaprzysiężenia Prezydenta Stanów Zjednoczonych bez cienia wątpliwości zajmuje miejsce w samej czołówce – to właśnie w trakcie tego jednego wydarzenia, oczy oraz kamery całego świata zwrócone są na scenę w Waszyngtonie. Kilkanaście ostatnich wydarzeń związanych z inauguracją prezydencką – wszystkie organizowane na przestrzeni ostatnich 50 lat – organizowane były przez firmę Maryland Sound International (MSI). Benjamin Krumholz, realizator dźwięku, inżynier RF i osoba odpowiedzialna na instalacje i wdrożenia w MSI, opowiada – „Całe zaplecze sprzętowe, począwszy od mikrofonów do których przemawia prezydent, aż po kable i nagłośnienie przestrzeni, na ogół należy do naszej firmy i jest to ogromne przedsięwzięcie, którego mamy zaszczyt być częścią”. Ze względu na wyjątkową rangę wydarzenia, MSI zmuszone jest postawić na najwyższą jakość sprzętu znanego ze swojej niezawodności. Od roku 2017, podstawą ich zaplecza sprzętowego są produkty z serii Focusrite RedNet – czyli interfejsy i konwertery działające w systemie Dante.

Ze względu na drastyczny wpływ globalnej pandemii, ceremonia w roku 2021 różniła się bardzo mocno od dotychczasowych realizacji, tłumaczy Krumholz. „W przeszłości, nagłośnienie musiało zapewnić komfortowe uczestnictwo dziesiątkom tysięcy osób zgromadzonych pod Capitolem oraz w innych okolicznych miejscach, takich jak National Mall. Na ogól mieliśmy wiele zespołów, z których każdy składał się z około 20-30 inżynierów plus wsparcia technicznego. W tym roku ograniczyliśmy się do zestawu z dwoma liniami, ale wciąż mieliśmy obstawiony cały FOH, oraz dedykowany zespół ośmiu osób do realizacji i miksowania zespołu Marines oraz pozostałych wykonawców. Oprócz tego, oczywiście mieliśmy całe mnóstwo osób zajmujących się wsparciem technicznym.”

„Sprzęt RedNet to podstawa całego naszego systemu dla większości zastosowań” – Benjamin Krumholz

Zabezpieczenie sprzętu oraz waruni pogodowe to jedne z największych wyzwań na wydarzeniach tego typu, zdaniem Krumholza. „Dostęp do lokacji może zostać zablokowany w każdej chwili i bez żadnego wcześniejszego ostrzeżenia. Posiadanie zaplecza sprzętowego, które jest niezawodne i może być kontrolowane zdalnie to absolutna konieczność. Cała inauguracja odbywa się pod głowym niebem, a styczniowa pogoda w Waszyngtonie jest dość przewidywalna – będzie zimno, poniżej 10 stopni C. Sprzęt musi wytrzymać pracę na zewnątrz przez cały miesiąc!”.

focusrite rednet rack 2

System RedNet należący do MSI daje możliwość łatwego skalowania, niezależnie od tego ilu kanałów wejściowych i wyjściowych wymaga sytuacja. „Format nie jest już dla nas takim problemem jak wcześniej. Możemy wysłać sygnał audio gdziekolwiek dzięki sieci switchy połączonych przez IP. Jeśli któryś z inżynierów potrzebuje wysłać do mnie osiem kanałów analogowego sygnału – żaden problem. Jeśli jednocześnie potrzebuje wysłać osiem kanałów 96k AES, również nie stanowi to problemu. Jeśli wóz transmisyjny wysyła MADI a my musimy skonwertować to na Dante – żadnych przeszkód. Zdarzało nam się organizować festiwale, na których mieliśmy konsolety trzech różnych firm, działające na różnych częstotliwościach próbkowania, wszystkie podające sygnał do tych samych PA – działało to bez problemów. RedNet Drive Rack pozwoliły nam na uproszczenie setupu sprzętowego i przyspieszenie planowania oraz instalacji. Jeśli potrzebujemy więcej, zawsze możemy dodać dodatkowy rack i trochę więcej światłowodu. Mamy gotowe, standardowe zestawy, które możemy wyjąć z magazynu i wysłać gdziekolwiek potrzeba – bez skomplikowanej konfiguracji wstępnej.”

„Potrzebujemy produktów, które poradzą sobie ze wszystkim, niezależnie od tego czego w danym momencie wymagać będzie sytuacja. Jak do tej pory, nie mieliśmy żadnych wątpliwości związanych z naszą inwestycją w Focusrite RedNet.” – Benjamin Krumholz

Jak wyglądają zestawy sprzętowe MSI oparte o urządzenia Focusrite Pro?

Standardowy MSI Drive Rack oparty na Focusrite wyposażony jest w RedNet A16R i D16R (co daje 16 wejść i wyjść zarówno analogowych jak i cyfrowych AES, razem z Dante i zdalną kontrolą), podwójne 10-portowe switche PoE, zapasowy UPS do zasilania i specjalnie przygotowane panele I/O. Wszystkie racki MSI RedNet wykorzystują Neutrik etherCon i opticalCon.

MSI Focusrite RedNet MADI Rack to podwójne interfejsy RedNet D64R MADI/Dante (64 kanały I/O z częstotliwością próbkowania 96 kHz lub 128 kanałów w 48 kHz), podwójne 28-portowe switche PoE, zapasowy UPS do zasilania i specjalnie przygotowane panele I/O z BNC i optycznym MADI, wordclock i zestawem wejść i wyjść audio i danych.

MSI Focusrite RedNet Preamp Rack składa się z dwóch RedNet MP8R, Rednet A8R (16 wejść mikrofonowych i analogowe I/O 8 x 8 z Dante), podwójnych 10-portowych switchy PoE, zapasowego UPS do zasilania i specjalnie przygotowanego panelu I/O z zestawem wejść i wyjść audio i danych. Ten rack został przygotowany do użycia z konsoletami, albo jako zestaw do nagrywania z użyciem Dante Virtual Soundcard na naszych MSI RedNet PCIe Recording Computer.

MSI RedNet PCIe Recording Computer jest wyposażony w kartę RedNet PCIeR Dante. Karta ta jest zainstalowana wewnątrz 4 RU komputera zamontowanego w racku, z 2TB dyskami twardymi spiętymi przez RAID. Ten rack ma również ekran, myszkę i klawiaturę w pojedynczym, wodoodpornym case Pelican. Może uruchomić różnorodne oprogramowanie, w tym Nuendo Live 2, Waves Tracks Live, Avid Pro Tools czy Reaper i jest w stanie nagrywać jednocześnie 128 kanałów w 48 kHz albo 64 kanały w 192 kHz.

Kiedy poprzedni zestaw zbliżał się do końca swojego cyklu życia i wymagał aktualizacji – wspomina Krumholz – wymiana całej infrastruktury była dla MSI ogromną inwestycją. „Prawdopodobnie musielibyśmy wydać dwukrotnie wyższą kwotę, aby uzyskać podobną jakość i funkcjonalność od innych producentów.” Ceny miedzianych kabli idą w górę, ze względu na to, że ich produkcja oraz transport są trudne – a w tym samym czasie, ceny światłowodu spadają. Zastosowanie tej technologii pozwala na ograniczenie ilości kabli. „Kiedy tworzysz setki czy tysiące połączeń każdego miesiąca, a masz możliwość zredukowania tej liczby o połowę – to pozwala oszczędzić całe mnóstwo czasu. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy zainwestować w najlepiej brzmiące produkty najwyższej klasy w swojej kategorii.”

Zapoznaj się z pełną ofertą Focusrite Pro!

oraz

Sprawdź, gdzie jeszcze wykorzystuje się sprzęt Focusrite RedNet!

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors