Audiotech logo

Czym jest stage piano?

Stage piano, czyli sceniczne pianino cyfrowe, to instrument klawiszowy wyposażony (w przeciwieństwie do klawiatury MIDI) w swoje własne brzmienie. Z racji zastosowania jest zdecydowanie bardziej mobilny i przygotowany do transportu dzięki niewielkiej obudowie. Mniejszy rozmiar nie przeszkadza mu jednak w wiarygodnym odwzorowaniu gry na prawdziwym pianinie akustycznym.

To doskonałe rozwiązanie dla początkujących pianistów, z uwagi na znacznie niższą cenę i brak konieczności serwisowania oraz strojenia instrumentu. 

Jako Audiotech posiadamy w swojej ofercie serię stage piano „Numa” – włoskiej marki Studiologic, należącej do jednego z najbardziej uznanych producentów instrumentów klawiszowych na świecie – firmy FATAR.

Rodzaje klawiatur stage piano

Niezwykle istotną częścią pianin cyfrowych, jest rodzaj klawiatury. Na rynku znajdziemy stage piano z klawiaturami synth-action, ważonymi, półważonymi oraz młoteczkowymi. Poniżej znajdziecie krótką charakterystykę każdego z tych typów.

studiologic numa compact 2x keyboard
novations synths menu

Klawiatura synth-action, tzw. syntezatorowa cechuje się lekkimi, plastikowymi klawiszami z przyczepionymi sprężynami, które nie stawiają praktycznie żadnego oporu podczas gry. Jest to jeden z najpopularniejszych typów klawiszy wybieranych przez początkujących muzyków. Powodem jest niska cena oraz duża lekkości gry, którą oferują. Nazwa klawiatury synth-action wynika z faktu, że jest ona wykorzystywana w większości syntezatorów.

Klawiatury ważone są rozwiązaniem zaawansowanym. Do klawiszy dołączone są mocniejsze sprężyny oraz specjalne ciężarki, mające za zadanie przybliżyć sposób gry z jakiego znane są instrumenty akustyczne. Klawiatura taka stawia już większy opór, dzięki czemu możliwe jest lepsze kontrolowanie dynamiki gry. System taki znajdziemy w instrumentach Studiologic Numa X Piano 73 i 88.

Studiologic Numa Compact 2x

Kompromisem pomiędzy klawiaturami ważonymi, a synth-action, są klawiatury półważone. Stosuje się w nich lżejsze ciężarki i sprężyny, jednak w dalszym ciągu jest obecny opór podczas gry. Klawiatura tego typu znajduje się w instrumentach Numa Compact 2 i Numa Compact 2x.

Najbardziej zbliżoną klawiaturą do instrumentów akustycznych jest klawiatura młoteczkowa, którą znajdziesz w Studiologic Numa X Piano GT. Zamiast ciężarków i sprężyn, obecne są młoteczki sterujące pracą klawiszy. Klawiatury te są najczęściej wybieranym rodzajem przez profesjonalnych pianistów. Ze względu na najbardziej skomplikowany mechanizm wykonania, są też najdroższym z dostępnych rozwiązań.

 

Warto również zwrócić uwagę na to, czy klawiatura jest dynamiczna. O ile przy trzech ostatnich typach klawiatur, raczej nie spotkamy się z takim problemem, o tyle niektóre klawiatury syntezatorowe mogą nie reagować na siłę nacisku. Działanie klawiszy polega wtedy na zasadzie włącznika on/off co sprawia, że zagrany dźwięk będzie zawsze o takiej samej głośności – niezależnie czy zagramy go mocno, czy delikatnie.

 

Rozmiary klawiatur

Pełnowymiarowe klawiatury stage piano posiadają 88 klawiszy. Producenci oferują także modele z mniejszą ilością, taką jak 73, czy 61 klawiszy. Okrojone wersje mogą posiadać dodatkowe przyciski, dzięki którym możliwa jest zmiana zakresu oktaw obejmowanych przez klawiaturę. Pozwala to grać całym zakresem dźwięków instrumentu na mniejszej ilości klawiszy.

Funkcje stage piano

W zależności od modelu pianina cyfrowego, możemy się spotkać z dodatkowymi funkcjami instrumentu, takimi jak: 

Aftertouch – czułość pianina na docisk wciśniętego już klawisza. Funkcja ta umożliwia np. na uzyskanie efektu wibrato zagranego dźwięku, bądź jego silniejsze zaakcentowanie.

Mod wheel – pokrętło, odpowiedzialne za modulację zagranych dźwięków.

Pitch wheel – pokrętło, za pomocą którego możemy płynnie zmieniać wysokość zagranego dźwięku.

Sound banks – dodatkowe banki brzmień instrumentów, takich jak elektryczne pianino, organy, czy nawet gitara.

Audio over USB – dzięki wbudowanemu w instrument interfejsowi audio, możliwe jest przesłanie do komputera lub innego urządzenia, cyfrowego sygnału za pośrednictwem kabla USB – pomijając zewnętrzny interfejs oraz kable instrumentalne.

Sekcja efektów

Equalizer

Akcesoria stage piano

Na rynku dostępne są także dedykowane do pianin cyfrowych akcesoria. Wśród nich znajdziecie: pedały sustain, pozwalające na przedłużenie wybrzmienia zagranego dźwięku, pokrowce, statywy, czy pulpity na nuty.

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors