Audiotech logo

RedNet system w klubie Space na Ibizie

Przez dekady Ibiza odgrywała znaczącą rolę na globalnej scenie muzycznej. To środowisko skupiające najbardziej sławne kluby i instytucje muzyki tanecznej takie jak Pacha, Amnesia i Space, gdzie w scenerii piaszczystych plaż i skalistych pejzaży wielu Dj-ów i producentów tworzy swoją muzykę. Nocne kluby Ibizy są miejscami, gdzie debiutują piosenki, które stają się hitami, gdzie dj-je i producenci grają swoje epickie sety a klubowicze porywając się w tańcu zapominają o szarej rzeczywistości.

Jednak Biała Wyspa nie jest jedynie hedonistycznym rajem – to również poważny biznes. Kluby na Ibizie i inwestorzy kładą nacisk na inwestycje zapewniające gościom wyjątkowe chwile w życiu, w których najważniejszym czynnikiem jest doświadczenie słuchowe.

ENTER – impreza odbywająca się co tydzień w klubie nocnym SPACE (według głosujących – najlepszy klub na świecie 2012) prowadzona jest przez Dj-a i producenta Richie Hawtina, którego niesłabnąca siła w przesuwaniu granic technicznych podczas swoich koncertów przyniosła mu reputację człowieka wyznaczającego trendy we współczesnej muzyce tanecznej. Jego wizją było stworzenie unikalnych, w pełni wciągających doznań dla najbardziej wymagających klubowiczów. ENTER to przepustka do nowych doświadczeń – od muzyki i Dj-ów poprzez technologię, mówi Hatwin, a jego system audio z pewnością pomaga mu w osiągnięciu tego celu.

Za kulisami Wielkiej Sceny, we wszystkich pięciu kabinach dla Dj-ów, znajdują się interfejsy audio Focusrite RedNet 4. Z centralnym przełącznikiem sieciowym w klubowej maszynowni łączą je pojedyncze kable Cat-6. RedNet 4 to osiem podwójnie sprzężonych, zdalnie sterowanych preampów Focusrite, z zaawansowaną konwersją AD. Wykorzystanie mocy protokołu sieciowego Dante Audinate, pozwala na dystrybucję i zapis studyjnej jakości dźwięku przez IP dla różnorodnych zastosowań.

Dla całego kompleksu zastosowano sieć cyfrową Dante 96kHz z niską latencją i bez degradacji sygnału audio. Johannes Kraemer jest głównym inżynierem dźwięku w ENTERZE zarządzającym całym systemem routingu ze swojej platformy MacBook Pro, znajdującej się w sali głównej za sceną, zaraz obok budki DJ-ów.

W tym też miejscu Kraemer nagrywa cztery kanały nieskazitelnego dźwięku z każdego pomieszczenia (dostępne jest wyjście stereo przy wszystkich mikserach DJów oraz dwa mikrofony do nagrywania reakcji tłumu). A to wszystko na trzech systemach nagrywających jednocześnie – 20 kanałów 96kHz cyfrowego dźwięku, nagrywanego na trzech odrębnych rejestratorach w tym samym czasie. JoeCo BlackBox Recorder wyposażony w kartę interfejsu Dante jest jego głównym rejestratorem. Razem z Logic Pro i Cubase działa na dwóch oddzielnych komputerach tworząc kopie zapasowe przez sieć Dante przy użyciu standardowego Cat-6 z okablowaniem Ethernet i wirtualnej karty dźwiękowej Audinate Dante (DVS). Wszystkie kanały audio mogą być również monitorowane przez Johannesa z jego cyfrowego miksera Yamaha 01V96i, który także wyposażony jest w interfejs Dante.

Pomimo złożoności systemu, faza instalacji była niezwykle prosta, mówi Johannes, „pierwszy raz dostałem w swoje ręce pudełka z jednostkami Focusrite Rednet zaledwie trzy dni przed koncertem, ale wcześniej już wiedziałem, co te urządzenia są w stanie zaoferować. Upewniłem się, że cały firmware był zaktualizowany, zrobiłem testy z sześcioma urządzeniami i całość działała jak należy. Przedwzmacniacze RedNet 4 są bardzo przejrzyste i intuicyjne – sprawiają, że czujesz się jakbyś był w klubie z DJem, jakość dźwięku całego systemu jest bardzo precyzyjna, a dystans przesyłu nie ma wpływu na sygnał, bo jest cyfrowy. Co więcej, jest to tak proste w użyciu, że łączy się natychmiastowo z moim Dante w mikserze Yamaha i nagrywarce JoeCo bez jakichkolwiek konfiguracji. System jest niezwykle prosty w obsłudze.”

System Focusrite RedNet zyskał również uznanie w oczach inżyniera sieciowego ENTERA Bryan’a McDade. ”Możliwość umieszczania 8, 16 lub 32 kanałów, nagranie wszystkiego na dysku twardym i skończenie z całonocnym materiałem w kieszeni jest świetnym rozwiązaniem. Z cyfrą wszystko jest możliwe. Cyfra sprawia, że wszystko jest łatwiejsze!”

Impreza ENTER Richiego Hawtina odbywała się przez 13 tygodni w całym sezonie letnim 2013, podczas którego występowali gościnnie Maya Jane Coles z, Jamie Jones, Loco Dice i Nina Kraviz, oraz wielu innych.

Najświeższe aktualności:

Bądź na bieżąco ze światem dźwięku.

Jeśli chcesz być na bieżąco z premierami, promocjami i najciekawszymi materiałami edukacyjnymi – zapisz się do naszego newslettera. Co miesiąc otrzymasz naszą selekcję recenzji, tutorialów i newsów ze świata audio!

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors