Audiotech logo

Sontronics Sigma 2 – test Estrada i Studio

Mikrofon wstęgowy Sontronics Sigma 2

Tomasz Wróblewski w recenzji opublikowanej na portalu Estrada i Studio podzielił się swoimi wrażeniami, na temat mikrofonu wstęgowego Sontronics Sigma 2. Mikrofon ten charakteryzuje się wyjątkowo wysoką czułością i niesamowicie niskim poziomem szumów własnych, dlatego idealnie nadaje się do przechwytywania wokalu, mowy lub instrumentów. Poniżej trzy krótkie cytaty z testu Tomka:

„Sigma 2, podobnie jak wiele wyższej klasy mikrofonów wstęgowych, nie przypomina brzmieniowo pojemnościowych mikrofonów wielkomembranowych. Dla osób przyzwyczajonych do tych ostatnich, zwłaszcza w ich najtańszym wcieleniu, nagranie dokonane dobrą „wstęgą” może być nieco szokujące. Cały blask, nasycenie, a nawet przesycenie szczegółami – cechy charakterystyczne kapsuł kondensatorowych – tu zdają się być mało istotne. Jest za to znacznie więcej mięsistego niskiego środka i wszystkich tych elementów, które sprawiają, że głos brzmi potężnie.”

„Sigma 2 bez wątpienia należy do tych mikrofonów wstęgowych, które mają indywidualny charakter. Wprawdzie jego pasmo przenoszenia, zgodnie z tym, co zaobserwowałem podczas nagrań i edycji, kończy się w okolicach 13-14 kHz, ale w przypadku wokalu nie ma to większego znaczenia. Owszem, głos nie jest taki otwarty i przejrzysty jak w wyższej klasy mikrofonach pojemnościowych, ale w żaden sposób nie wpływa to na jego definicję w miksie. Wszystkie naturalne harmoniczne zostają przetworzone z odpowiednią efektywnością, a te najwyższe częstotliwości i tak zwykliśmy tłumić korekcją czy wręcz niezamierzenie usuwać stosując kompresory. Jest tu kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Sigma 2 najlepiej się sprawdza w przypadku głośniejszych i ostrzej śpiewanych partii. Odległość wykonawcy od mikrofonu powinna wówczas być większa niż 20 cm, a obecność dobrego pop-filtru jest obowiązkowa. Przy cichym śpiewie i bliskiej odległości od mikrofonu, Sontronics moim zdaniem nie sprawdza się najlepiej.”

„Jak widać z powyższego, taki mikrofon jak Sigma 2 stawia przed nami szereg wymagań, które trzeba spełnić, by móc cieszyć się jego brzmieniem. Zdecydowanie nie jest narzędziem dla osób początkujących i niedoświadczonych. Ale gdy ktoś wie, jak z niego korzystać, a do tego poeksperymentuje z różnymi ustawieniami, sprzętem i sposobem edycji, Sontronics potrafi zachwycić. Dobry przedwzmacniacz typu 1073, kompresor FET i korektor w stylu Pulteca, a do tego sprawny i ekspresyjny wykonawca to gwarancja doskonałego efektu końcowego. Sigma 2 nie należy do najtańszych mikrofonów i moim zdaniem wymaga poprawienia pewnych detali, ale poza tym to świetny sprzęt. Może nie jako pierwszy, czy nawet drugi mikrofon wokalny w studiu, ale jeśli potrzebne będzie ujęcie o niebanalnym brzmieniu, to będzie to doskonały wybór.”

Będzie ciężko o bardziej dokładną, sumienną oraz specjalistyczną recenzje. Jednak zapraszamy do zapoznania się z pełnym testem! Można to zrobić klikając przycisk poniżej!

Więcej informacji na temat mikrofonu Sontronics Sigma 2 znajdziesz poniżej!

Sprawdź inne testy/recenzje:

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors