Audiotech logo

Novation Launchpad X – test Muzyk

Grzegorz Bartczak  na łamach portalu Muzyk podzielił się wrażeniami na temat testowanych przez niego kontrolera MIDI Novation Launchpad X. Ten nowy pad od Novation daje Ci wszystko, czego potrzebujesz w zasięgu ręki, dzięki czemu możesz poświęcić mniej czasu na klikanie myszką i więcej czasu na tworzenie muzyki. Poniżej kilka krótkich cytatów z testu Grzegorza:

„Pady będące kluczowym elementem wszystkich generacji i odmian kontrolera Launchpad po raz kolejny uległy zmianie. Te, których użyto w testowanym modelu Launchpad X są nieco większe niż stosowane wcześniej – i bardzo dobrze. Co więcej, mniejsze odległości między padami sprawiają, że panel kontrolera sprawia w dotyku wrażenie jednolitej powierzchni. Przydaje się to chociażby, gdy używamy padów jako „suwaków” regulując głośność czy inne parametry. Tu dochodzimy też do kolejnej i jakże istotnej cechy nowych padów – są one bardzo czułe, pozwalając uchwycić wszystkie niuanse podczas grania, a jednocześnie umożliwiają płynną regulację bez potrzeby stosowania dużego nacisku. Podobnie jak w modelu Launchpad Pro, także w nowym kontrolerze pady są czułe na dynamikę oraz docisk, obsługując funkcję Aftertouch. Dynamiczne pady z podświetleniem RGB zastosowane w Launchpad X charakteryzują się przy tym lepszą responsywnością niż stosowane wcześniej.”

„Nowością, która pojawiła się na panelu Launchpad X jest bezpośrednia obsługa funkcji nagrywania, do której desygnowano jeden z przycisków. Dzięki temu możemy wygodnie nagrywać nowe klipy MIDI lub nadpisywać już istniejące, bez potrzeby sięgania do programu Live w komputerze. Co więcej, poza standardową funkcją rejestracji (Session Record), gdy zapisujemy po uruchomieniu nagrywania, do dyspozycji mamy też funkcję Capture MIDI. Dzięki temu, że Live „podsłuchuje” w tle wszystko co gramy i automatycznie przechowuje to w buforze, możemy „post factum” zapisać zagraną przez siebie frazę nawet jeśli zapomnieliśmy uruchomić wcześniej nagrywanie. To bardzo przydatna nowość dodana do testowanego urządzenia. Możliwość nagrywania tego co gramy (a dokładniej komunikatów MIDI) jest ściśle powiązana z tym, że współpraca testowanego kontrolera z programem firmy Ableton nie ogranicza się tylko do uruchamiania klipów i sterowania mikserem.”

„Trzecia generacja kontrolera Launchpad przynosi ze sobą zmiany, które zdecydowanie zwiększają możliwości tego urządzenia względem poprzednich wersji. Launchpad X ma przede wszystkim nowe pady – większe i bardziej czułe, a do tego reagujące na dynamikę i obsługujące funkcję Aftertouch. Możliwość korzystania z szerokiego zakresu wartości Velocity przydaje się nie tylko podczas grania w trybie NOTE, ale także gdy pady pracują w trybie FADER. Kolejną nowością in plus jest tryb CUSTOM z czterema komórkami pamięci na „mapy”, umożliwiający zaprogramowanie padów wedle uznania, czyniąc z urządzenia kontroler MIDI dający się wykorzystać do różnych zadań. Samo przypisywanie funkcji do padów także jest proste dzięki intuicyjnemu interfejsowi graficznemu aplikacji Components.”

„Tak jak wcześniejsze modele, także Launchpad X oferuje ścisłą integrację z programem Ableton Live, którym sterowanie jest nadal głównym (choć oczywiście nie jedynym) zadaniem testowanego kontrolera. Obsługa tej aplikacji w trybach SESSION i MIXER jest wygodna i intuicyjna, a w nowej wersji kontrolera sterowanie programem (także z wykorzystaniem trybu NOTE) jest bardzo komfortowe. Przydatnym dodatkiem jest bezpośredni dostęp do funkcji nagrywania klipów MIDI.
Zmiany, które wprowadzono w modelu Launchpad X zwiększyły potencjał urządzenia zarówno w kwestii sterowania funkcjami programu Ableton Live, jak również wykorzystywania go jako uniwersalnego kontrolera MIDI. W ciągu dziesięciu lat obecności na rynku, koncepcja Launchpada sprawdziła się, a dzięki przemyślanym zmianom, każda z nowych wersji oferuje nowe możliwości. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej odsłony – Launchpad X zyskał funkcje i cechy, które z jednej strony mogą skusić posiadaczy starszych wersji do przesiadki na nowszy model, a z drugiej przyciągnąć nowych użytkowników programu Live, szukających wygodnego kontrolera dającego wykorzystać się równie kreatywnie w studiu, co na scenie.”

Będzie ciężko o bardziej dokładną, sumienną oraz specjalistyczną recenzje. Jednak zapraszamy do zapoznania się z pełnym testem ! Można to zrobić klikając przycisk poniżej!

Więcej informacji na temat Novation Launchpad X znajdziesz poniżej!

Sprawdź inne testy/recenzje:

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors