Audiotech logo

Novation Launchkey MK3 – seria kontrolerów MIDI test Estrada i Studio

Seria kontrolerów MIDI Novation Launchkey MkIII

Jarosław Stubiński z portalu Estrada i Studio przetestował serię kontrolerów MIDI – Novation Launchkey, w ich najnowszej odsłonie (MK3). klawiatury opisywane w recenzji: Launchkey 25, Launchkey 37, Launchkey 49 oraz Launchkey 61. Novation Launchkey Mk3 to intuicyjny i w pełni zintegrowany kontroler klawiatury MIDI od Novation do tworzenia utworów w Ableton Live, zaprojektowany tak, aby dać Ci wszystko, czego potrzebujesz do tworzenia i odtwarzania muzyki. Stworzony dla wszystkich twórców, Launchkey daje inspirujące narzędzia do poszerzania słownictwa muzycznego. Poniżej kilka cytatów z testu Jarka:

„Kontrolery Novation w dalszym ciągu są promowane jako „sprzętowe przedłużenie” programu Ableton Live, co wobec popularności tej aplikacji nikogo nie powinno dziwić. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo pełnej integracji z Live, urządzenia te współpracują z każdym innym oprogramowaniem reagującym na komunikaty MIDI/HUI, umożliwiając daleko idącą modyfikację zakresu tej współpracy.”

„Wszystkie cztery modele mają pełnowymiarowe klawisze, 16 padów z podświetlaniem RGB, arpeggiator, osiem potencjometrów oraz zestaw przycisków funkcyjnych. Wyposażono je w manuały 2-, 3-, 4- i 5-oktawowe, a dwa największe modele mają dodatkowo dziewięć suwaków z przyciskami zmieniającymi ich funkcjonalność. Klawiatury są typowo syntezatorowe, z reakcją na velocity (bez aftertouch), bardzo dobrze skonstruowane i wygodne. Klawisze zachowują lekkość, a jednocześnie dobrze odbijają po puszczeniu. Dotyczy to także czarnych klawiszy, które mają nieco zmatowioną powierzchnię, zachowując optymalną różnicę wysokości względem klawiszy białych. Użytkownik może aktywować jedną z trzech krzywych reakcji velocity lub całkowicie wyłączyć tę funkcję.”

„Aby jeszcze bardziej zwiększyć funkcjonalność kontrolerów Launchkey, wyposażono je w funkcje emulacji klawiatury komputerowej, a dokładnie dostępnych w niej kursorów i klawisza Enter. Staje się ona dostępna po wciśnięciu przycisku z trzema kropkami i działa w obrębie każdego oprogramowania mającego aktualnie priorytet (nawet w przypadku edytora tekstów, co właśnie sprawdziłem). Należy jednak zaznaczyć, że w ten sposób nie obsłużymy poleceń systemowych, takich jak dostęp do menu, tworzenie i usuwanie ścieżek czy ładowanie wtyczek i sampli – kursory i enter działają jedynie w obszarze już istniejącej sesji i pełnią funkcje typowo wykonawcze.”

„Jeśli ktoś sądzi, że MkIII to jedynie lifting wersji MkII, to jest w poważnym błędzie. Już sam wygląd urządzenia sugeruje, że mamy do czynienia z zupełnie nową jakością. Podobnie rzecz wygląda z klawiaturą, padami i manipulatorami. Ponadto współpraca z Ableton Live jest znacznie lepiej zorganizowana – do tego stopnia, że zaraz po podłączeniu od razu można przystąpić do działania. Gdy chodzi o obsługę sesji Live na żywo, w zasadzie można zrezygnować z klawiatury komputerowej i myszy. Ponadto kontroler zachowuje swoją funkcjonalność bez Live i generalnie bez komputera. Funkcje takie jak arpeggiator, akordy oraz tryby Mutate i Deviate stanowią o tym, że Launchkey MkIII można traktować jako w pełni wartościowy, nowoczesny instrument muzyczny mogący współpracować z każdego typu źródłem dźwięków sterowanych za pośrednictwem MIDI. „

Będzie ciężko o lepszą i bardziej rzetelną rekomendację! Według nas seria Launchkey to coś więcej niż tylko klawiatura MIDI – Launchkey to urządzenie przez które wyrazisz samego siebie. Jednak zapraszamy do zapoznania się z pełnym tekstem recenzji, można to zrobić klikając przycisk poniżej!

Więcej informacji na temat całej serii Launchkey MK3 znajdziesz poniżej!

Sprawdź inne testy/recenzje:

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors