Audiotech logo

Novation 61 SL MkII – test InfoMusic.pl

Klawiatura sterująca Novation SL 61 MkII

Przemysław Książek z portalu InfoMusic.pl przetestował klawiaturę sterującą Novation 61 Sl MkII. Jest to kompleksowy, wielofunkcyjny hub dla wszystkich Twoich narzędzi do tworzenia muzyki. Centralny element łączący i sterujący całą konfiguracją. Poniżej trzy krótkie cyataty z testu Przemysława:

„SL MkII ma klawiaturę pół-ważoną, typu syntezatorowego. Nie jest może idealna, ale naprawdę znakomita. Na wirtualnym fortepianie, czy Rhodesie nie gra się komfortowo, ale tak naprawdę nie uważam, żeby to była wada. Novation jest głównie przeznaczony do sterowania syntezatorami, a nie jako klawiatura dla pianistów. Kontroler nie posiada kółka modulacji. Zamiast tego mamy dwa w jednym, czyli połączenie modulacji i pitch-shift pod postacią joysticka. Choć joystick jest fajny przy grze solówek syntezatorowych, to przy programowaniu partii orkiestry już nie jest taki wygodny. Kółkiem modulacji często sterujemy np. dynamiką smyków (joystick po puszczeniu wraca zawsze do pozycji „0”). Na szczęście „powracanie joysticka” w płaszczyźnie wertykalnej można wyłączyć. Odwracamy klawiaturę do góry nogami i na wysokości joystica mamy przełącznik. Poza tym Novation SL MKII jest w pełni programowalny i do dowolnej gałki można przypisać dowolny kontroler MIDI. Do niewątpliwych plusów można zaliczyć pad znajdujący się pod joystickiem. Super sprawa. Miło by było, gdyby producent „poszedł na całość” i dodał jeszcze wstęgę (ribbon controller) nad klawiaturą.”

„Podobnie wygląda sterowanie mikserem oraz efektami w naszym DAW. Bardzo spodobało mi się umieszczenie przełączników umożliwiających wybranie, czy sterujemy instrumentami wirtualnymi, czy mikserem sekwencera, czy efektami. Minusem jest z kolei to, że jeśli zapniemy np.10 takich samych korektorów na 10 różnych kanałach miksera, to Novation nie wyświetla nazwy, ani nawet numeru kanału na jakim zapięty jest plugin, a jedynie pokazuje kolejne instancje wtyczek. Można się troszkę pogubić. Jeśli nie podoba się nam AutoMap ( w co wątpię), to oczywiście można wyłączyć i pracować w trybie „zwykłego kontrolera”. Przydaje się to np. podczas sterowania zewnętrznymi modułami brzmieniowymi.”

„Novation SL MKII jest bardzo sprytnym urządzeniem chociaż nie wszystkie rozwiązania „hardwarowe” mnie zachwyciły (np. brak kółka modulacji, przydała by się wstęga, brak zasilacza). Nad softwarem też warto jeszcze troszkę popracować. Nie znaczy, że mam jakieś poważne zarzuty, ale wiadomo – lepsze wrogiem dobrego. Kontroler jest doskonale wykonany, bardzo funkcjonalny, posiada ogromne możliwości programowania, a w połączeniu z AutoMap bardzo ułatwia sterowania wirtualnym studiem. Jednym słowem – można się z nim zaprzyjaźnić. Urządzenie nie jest może ideałem, ale szczerze powiedziawszy, to ciężko znaleźć coś lepszego na rynku. Warto je polecić.”

Będzie ciężko o bardziej dokładną, sumienną, oraz specjalistyczną recenzje. Novation 61 SL wypadł naprawdę bardzo dobrze! Jednak aby mieć pełen obraz, zapraszamy do zapoznania się z pełnym tekstem recenzji! Można to zrobić klikając przycisk poniżej!

Niestety tej klawiatury nie ma już w sprzedaży, jednak jest dostępna nowa generacja Novation 61 Sl o której więcej informacji znajdziesz na dole!

Sprawdź inne testy/recenzje:

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors