Audiotech logo

Novation 49 SL MkIII – test Estrada i Studio

Na portalu Estrada i Studio ukazał się test centralnego, klawiszowego kontrolera MIDI Novation 49 SL MkIII. Najnowszy kontroler brytyjskiego producenta jest tym narzędziem, który połączy w jedną całość całe Twoje oprogramowanie i sprzęt, będąc klawiaturą muzyczną z 8-kanałowym polifonicznym sekwencerem, obsługą DAW, arpeggiatorem i wieloma innymi funkcjami. Poniżej kilka krótkich cytatów z testu:

„Biorąc pod uwagę całą funkcjonalność SL MkIII, nie sposób nie być zauroczonym tym urządzeniem. Bardzo podoba mi się sposób tworzenia sekwencji, oferowany przez serię Circuit, a mając do tego całą gamę innego typu możliwości, najnowszy kontroler Novation jest znakomitym narzędziem pełniącym funkcję centralnego elementu naszego studia czy systemu live.”

„Przy obsłudze sekwencera można się jednak spotkać z kilkoma ograniczeniami. I tak, choć paterny można łączyć w łańcuchy, SL MkIII nie oferuje zbyt wiele w kontekście dłuższych aranżacji, nie licząc ręcznego przełączania paternów. Zabrakło mi też narzędzi do wprowadzania wariacji i elementów przypadku, które pozwalają wzbogacić programowane pętle i paterny. Ponadto funkcja Swing działa globalnie i nie można jej aplikować do pojedynczych Partów. Przydałaby się funkcja przesuwania poszczególnych kroków względem siatki, dzięki której można uzyskać ciekawsze rytmy.”

„W konfrontacji ze wszystkimi możliwościami SL MkIII, ograniczenia te nie mają jednak większego znaczenia, a szereg z nich można usunąć w kolejnych wersjach firmware. Warto zauważyć, jakie zmiany następowały w możliwościach oryginalnego Circuit. A to bardzo dobrze wróży, jeśli chodzi o przyszłość MkIII. Choć firma Novation wykonała doskonałą pracę tworząc zwarte i funkcjonalne szablony do obsługi programów i dając możliwość ich modyfikacji za pośrednictwem programu Components, to wciąż pełne dopasowanie kontrolera do specyficznych potrzeb użytkownika będzie wymagać nieco czasu. Nie musi to oznaczać takiej samej funkcjonalności, jaką w tym zakresie oferuje NI Komplete Kontrol, ale wspomniana już funkcja MIDI learn znacząco ułatwiłaby realizację tego zadania.”

„Możliwość programowania sekwencji oraz jednoczesnej kontroli sprzętu analogowego, instrumentów MIDI, wtyczek i programów DAW, a wszystko to w ramach jednego urządzenia i wspólnego zegara taktującego, to najmocniejsza strona MkIII. W trakcie testów kontroler sterował systemem złożonym z Korga Minilogue, generujących polirytmiczne sekwencje Analog RYTM i TR-8 oraz grającym sekwencyjne pady FXpansion Cypher 2 – a wszystko to z programowaniem automatyki, generowaniem analogowego zegara do efektów sterowanych przez CV oraz obsługą głośności i pracy wtyczek w Ableton Live. A to tylko jedna z wielu możliwości zastosowania tego kontrolera!” 

Jak Novation 49 SL wypadł w teście? Według nas, bardzo przyzwoicie. Jednak aby mieć pełny obraz zapraszamy do zapoznania się z pełnym testem, można to zrobić klikając przycisk poniżej 

Więcej informacji na temat Novation 49 SL znajdziesz poniżej. Miłego!

Sprawdź inne testy/recenzje:

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors