Audiotech logo

Focusrite Saffire Pro 24 DSP – test Estrada i Studio

Interfejs audio Focusrite Saffire Pro 24 DSP

Adam Bogusławski z serwisu Estrada i Studio przetestował interfejs audio Focusrite Saffire Pro 24 DSP. Focusrite to marka doskonale znana wszystkim realizatorom na świecie, słynąca z najwyższej klasy urządzeń analogowych i cyfrowych do użytku studyjnego i estradowego. Od kilku lat w ofercie tej firmy znajdują się także interfejsy audio oparte na technologii wykorzystywanej w procesorach i przedwzmacniaczach Focusrite. W ubiegłym roku pojawił się na rynku przystępny cenowo i zaawansowany funkcjonalnie interfejs Saffire Pro 40, a zaraz po nim Saffire Pro 24, przeznaczony na rynek domowych i projektowych studiów nagrań. Saffire Pro 24 DSP to rozwinięcie tego ostatniego, oferujące dodatkowy blok DSP i dwa niezależne wyjścia słuchawkowe. Poniżej trzy krótkie cytaty z testu Adama:

 „Trzeba zaznaczyć, że testowany interfejs nie jest wyłącznie zredukowaną pod względem liczby wejść i wyjść wersją wyższych modeli, ale też oferuje trzy niedostępne w nich funkcje. Pierwsza to moduł DSP pozwalający na korzystanie z kompresji, korekcji i efektów pogłosowych bez angażowania mocy obliczeniowej procesora komputera. Kolejna funkcja nosi nazwę Virtual Reference Monitoring i umożliwia symulowanie odsłuchu głośnikowego w słuchawkach. I wreszcie trzecia to możliwość zasilania interfejsu przez port FireWire, bez potrzeby podłączania zewnętrznego zasilacza sieciowego. Tu jednak uwaga – zasilanie takie podawane jest wyłącznie przez duże, 6-stykowe gniazda FireWire. Problem w tym, że większość laptopów PC ma gniazda miniaturowe, 4-stykowe, na których nie występuje napięcie zasilające.”

„Podczas projektowania interfejsu konstruktorzy dużo uwagi poświęcili przedwzmacniaczom mikrofonowym. Cały czas musimy pamiętać, że mamy do czynienia z urządzeniem, które kosztuje mniej niż pojedynczy, zawodowy preamp, ale nawet w tym kontekście tory mikrofonowe zasługują na pochwałę. Poziom szumów własnych, nawet przy maksymalnym wzmocnieniu pozostaje niewielki, a zakres regulacji czułości (47 dB) w zupełności wystarcza do współpracy z całą gamą mikrofonów, bez potrzeby ustawiania gałki poza godzinę piętnastą. Kłopot może się pojawić dopiero w przypadku mikrofonów wstęgowych, których impedancja oraz poziom wyjściowy wymagają preampów o zupełnie innej konstrukcji. Producent nie podaje impedancji wejść instrumentalnych, ale każda gitara, jaką do nich podłączałem, brzmiała co najmniej poprawnie. Poziom sygnału na wyjściach słuchawkowych z dużym zapasem wystarcza do komfortowej pracy.”


„Wygląda na to, że dzięki dobrej klasy przedwzmacniaczom, dużym możliwością konfiguracji odsłuchu, DSP odciążającym procesor komputera oraz przydatnej funkcji VMR Focusrite Saffire Pro 24 DSP jest obecnie jednym z najciekawszych interfejsów FireWire do projektowego i domowego studia nagrań dostępnych na rynku. Nie bez znaczenia jest też obecność w pakiecie czterech przydatnych wtyczek VST/AU i możliwość skorzystania z dwóch wyjść słuchawkowych, na których możemy ustawić zupełnie inne miksy. Zaawansowane możliwości Saffire Mix Control pozwalają na swobodną konfigurację monitoringu, począwszy od trzech niezależnych miksów stereo, na surround 5.1 skończywszy, a to wszystko okraszone poprawiającym samopoczucie wykonawców pogłosem oraz trzymającą nagrywany sygnał w ryzach korekcją i kompresją z DSP interfejsu. Odpowiedź na pytanie, czy kupić Saffire Pro 24 w wersji z DSP, czy bez DSP, zależy od tego, czy dysponujemy dobrym odsłuchem głośnikowego, czy nie. Zaznaczmy jednocześnie, że VMR nie zastąpi monitorów, ale daje więcej możliwości niż same tylko słuchawki. Do pracy w nocy oraz w warunkach, w których nie możemy cały czas korzystać z monitorów, w zupełności wystarczy, ale nie można traktować tej funkcji jako 100-procentowej alternatywy dla odsłuchu głośnikowego. Daleki jednak jestem od tego, by uznać VMR za gadżet czy efektowny dodatek bez zastosowania praktycznego. To bardzo ciekawe narzędzie, które jest czymś pomiędzy monitoringiem słuchawkowym a głośnikowym, i wiele osób będzie usatysfakcjonowanych jego możliwościami. Między innymi za to, oraz za funkcjonalność, dobre brzmienie i wysoką jakość wykonania Focusrite Saffire Pro 24 DSP otrzymuje znak Nasz Typ”

Bardzo dokładna, profesjonalna oraz rzetelna recenzja Adama, jednak aby mieć pełen obraz zapraszamy do zapoznania się z pełnym testem. Można to zrobić klikając przycisk poniżej!

Niestety tego interfejsu nie ma już w sprzedaż, o nowych interfejsach obecnie dostępnych w ofercie Focusrite, więcej informacji znajdziesz poniżej!

Sprawdź inne testy/recenzje:

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors