Audiotech logo

Focusrite Red 4Pre – test E-Muzyk.eu

Interfejs audio Focusrite Red 4Pre

Radek Barczak w teście opublikowanym na portalu E-Muzyk.eu podzielił się swoimi wrażeniami, na temat interfejsów audio Focusrite Red 4Pre. Red 4Pre jest prawdopodobnie jednym z najlepszych interfejsów audio, jakie można kupić. Focusrite jest znany z najwyższej klasy przełomowej technologii i inżynierii przedwzmacniaczy mikrofonowych, więc nie będzie zaskoczeniem, że Red 4Pre jest wyposażony w ich najlepsze przedwzmacniacze do tej pory – Red Evolution – oraz konwertery, które dadzą najbardziej dokładną konwersję analogową. Sama firma Focusrite sugeruje, że Red 4Pre jest jej czołowym interfejsem audio i apogeum w zakresie możliwej do osiągnięcia jakości i funkcjonalności. Poniżej kilka cytatów z testu Radka:

„Takiego interfejsu dotąd nie było. Nikt nie zaprojektował urządzenia, które mogło by stanowić pomost między systemami ProTools HD, DANTE, optycznymi interfejsami cyfrowymi ADAT / SMUX i elektrycznymi S/PDIF, do tego ze znakomitymi przetwornikami analogowo-cyfrowymi i cyfrowo-analogowymi o dynamice sięgającej 121 dB i świetnie brzmiącymi przedwzmacniaczami mikrofonowymi! Do tego z podwójnym interfejsem Thunderbolt 2 do połączenia z komputerami Apple i sterownikami mogącymi skutecznie pracować na przykład z latencją 32 sampli przy 96 kHz!”

„Jakość. Od pierwszego kontaktu z Focusrite RED 4Pre zyskujemy przekonanie, że mamy do czynienia z urządzeniem wyjątkowym. Fakt, że bohater testu tani nie jest… Ale poziom wykonania wzbudza bardzo dobre wrażenia i daje poczucie obcowania z high-endowym sprzętem. Frezowany aluminiowy przedni panel pokryty charakterystyczną dla interfejsów serii RED / RedNet barwą. Na panelu znajdują się 3 wyświetlacze OLEDowe, dwa potencjometry z aluminiowymi potencjometrami do obsługi menu z funkcją wciskania (Push), 8 podświetlanych klawiszy funkcyjnych, po 4 z każdej strony.”

„Jakość. Interfejs jest wyposażony w 4 świetne przedwzmacniacze mikrofonowe z załączaną funkcją AIR odwzorowującą charakter brzmienia tej opcji w przedwzmacniaczach serii ISA. Odwzorowującą, bo funkcja jest realizowana przez DSP. Fakt, że impedancja też się zmniejsza dla niepoznaki. Ale w przykładach dźwiękowych słychać, że włączenie funkcji powoduje podbicie górki i nieco większą “puchatość” dołu pasma postrzeganą jako “ciepło” w brzmieniu. W przypadku niektórych sygnałów to “otwarcie” w szczególny sposób ubogaca górne pasmo czy wokali, czy na przykład gitary klasycznej. Ale niekiedy brzmienie okazuje się na tyle jasne, że na dłuższa metę staje się męczące… Zwłaszcza przy mocnej kompresji nie wszystkie sygnały nagrane z włączonym trybem AIR osobiście mnie nie przekonują. Trzeba pamiętać, że przedwzmacniacze bazują na układach scalonych, a nie jak w przedwzmacniaczach ISA na transformatorach. Ale i tak producent w trybie AIR zmienia impedancję wejścia z 6 kOhm na 2 kOhm. Żeby było “jak w ISA” Nie umniejsza to jednak w żaden sposób jakości przedwzmacniaczy. Są świetne, jedne z najlepszych w interfejsie, z jakimi miałem do czynienia. Uwagę zwraca “szybkość” preampów, ultraniskie szumy, czystość brzmienia (zniekształcenia nie przekraczają 0.0009% THD+N @1 kHz!), znakomite przenoszenie niuansów oraz wierne oddanie transjentów i formantów. To bardzo autentyczne narzędzie do rejestracji wysokiej jakości tracków za pomocą topowych mikrofonów. Nie ma co porównywać tych preampów z modelami ISA, ale w klasie interfejsów audio Focusrite RED 4Pre wypada znakomicie.”

„Jakość. Od pierwszego posłuchania interfejsu Focusrite RED 4Pre zyskujemy świadomość, że mamy do czynienia z brzmieniem najwyższej klasy. Miksując nagrania, czy słuchając gotowych nagrań, porównując z interfejsem klasy popularnej czy średniej usłyszymy PRZEPAŚĆ w dynamice i jakości odwzorowania nagrań i miksów. Myślałem, że mam w studiu przyzwoity interfejs… Owszem, jest przyzwoity. Ale Focusrite RED 4Pre okazuje się bardziej precyzyjnym narzędziem. Różnica jest wyczuwalna natychmiast, zwłaszcza w dynamice… Ale znakomicie słychać to również w pozycjonowaniu przestrzennym dźwięku w miksie. Co ma na to wpływ? Ultra-niskie zniekształcenia THD+N – na wyjściach monitorowych nie przekraczają 0.006%. Producent zapewnia, że na analogowych wyjściach liniowych dostępnych za pośrednictwem złączy D-SUB 25-pin zniekształcenia nie przekraczają poziomu 0.0009% (!). Wejścia liniowe akceptują poziom do +27 dBu. Prawda, że to wzbudza respekt? Podobnie pasmo przenoszenia – od 20 Hz do 35 kHz (!) z tolerancją ±0.25 dB. Wreszcie warto nagrywać w 88.2 kHz lub 96 kHz? Dynamika i odstęp sygnału od szumów dla przetworników cyfrowo-analogowych to aż 121 dB (ważony-A)! Dla wielokanałowego interfejsu to znakomite wartości sytuujące testowany interfejs w absolutnej czołówce.”

„Potęga. Focusrite RED 4Pre jest urządzeniem bezprecedensowym. Żaden producent dotąd nie zaproponował równie uniwersalnej i potężnej platformy, która pozwala na wprowadzenie 56 kanałów i wyprowadzenie 64 kanałów do każdej aplikacji DAW na tyle różnych sposobów i w tylu różnych formatach. To, że interfejs jest wyposażony w 8 wejść analogowych – 4 na złączach XLR i 4 na złączu D-SUB 25-pin – to przedsmak możliwości tego interfejsu.”

„Najwyższa jakość. Szybkość i stabilność sterowników. I szerokie możliwości konfiguracji. To podstawowe zalety nowego interfejsu Focsurite. Producent tym urządzeniem na nowo definiuje pojęcie profesjonalny wielokanałowy interfejs audio. Są oczywiście interfejsy na rynku o podobnej jakości toru audio. Są interfejsy o podobnej jakości i stabilności sterowników. Ale nie ma interfejsu tak otwartego na różne standardy cyfrowego przesyłu dźwięku, który otwierałby absolutnie nowe perspektywy wykorzystania rozproszonej cyfrowej sieci audio w standardzie DANTE w studiu, szkole muzycznej, na uczelni, w sali koncertowej, stacji radiowej lub telewizyjnej, czy wreszcie w aplikacji live. Focusrite RED 4Pre jest wyjątkowym narzędziem dla znającego swe potrzeby profesjonalisty wymagającego najwyższej jakości dźwięku, wydajności i najszerszych możliwości konfiguracji. Focusrite RED 4Pre to nowy gatunek. Nie jest urządzeniem idealnym. Ale jest urządzeniem doskonałym, pięknym i wspaniałym – w każdym tego słowa znaczeniu. Polecam.”

Woow, świetny oraz bardzo rzetelny test Radka. Radek w teście cztery razy na początku zdania użył słowa „jakość” raz słowa „potęga” oraz raz słowa „najwyższa jakość” co doskonale opisuje produkty firmy Focusrite. Aby mieć pełen obraz zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją testu. Można to zrobić klikając przycisk poniżej!

Więcej informacji na temat interfejsu audio Focusrite Red 4Pre znajdziesz poniżej. Miłego!

Sprawdź inne testy/recenzje:

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors