Audiotech logo

Arturia KeyLab Essential 88 – test Muzyk

Klawiatura sterująca Arturia KeyLab Essential 88

Grzegorz Bartczak z portalu Muzyk przetestował 88-klawiszowy kontroler Arturia KeyLab Essential 88. Jest to to intuicyjna, potężna i łatwa w obsłudze klawiatura sterująca, która oferuje wszystko to, co potrzebne do pracy w studiu oraz podczas gry na żywo. Poniżej trzy krótkie cytaty z testu Grzegorza:

„Wraz z pojawieniem się testowanego modelu, w ofercie firmy Arturia dostępne są dwie klawiatury obejmujące swym zakresem 88 klawiszy. KeyLab Essential 88 wykorzystuje rozwiązania znane z dwóch mniejszych modeli współtworzących tę serię, oferując jednocześnie klawiaturę wyróżniającą się nie tylko większym zakresem, ale przede wszystkim nowym mechanizmem, określanym przez producenta jako hybrydowy. Zamontowana tu klawiatura wymagać będzie przyzwyczajenia zarówno od osób mających dotąd styczność jedynie z typowo syntezatorowymi, jak i grających na co dzień na typowo fortepianowej, ale powinna przekonać do siebie przedstawicieli tak jednej jak i drugiej grupy. Pewnie nie wszystkich – zwłaszcza klasycznych pianistów – ale pamiętajmy że firma ma też model KeyLab 88 MkII. Z drugiej strony, zastosowana tu klawiatura dobrze sprawdzi się w szerokiej gamie barw, wymagających od grającego różnego podejścia, przez co można uznać ją za bardziej uniwersalną. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w znajdującym się w komplecie Analog Lab 4 mamy kilka tysięcy presetów, wśród których znajdziemy m.in. syntezatorowe leady i pady, barwy pian elektrycznych i fortepianów, organów elektromechanicznych i tranzystorowych, basy, syntetyczne smyczki i różne inne barwy.”

„Jak przystało na klawiaturę sterującą przeznaczoną do współpracy z oprogramowaniem muzycznym jak i sprzętowymi instrumentami, równie istotne są możliwości kontroli oferowane przez KeyLab Essential 88. Większość kontrolerów wysyłających komunikaty MIDI daje się programować, a są to zarówno dynamiczne pady, jak również enkodery i suwaki. Dzięki sześciu wolnym komórkom pamięci możemy mieć w każdej chwili pod ręką kilka różnych konfiguracji kontrolerów. Do tego dochodzą jeszcze fabryczne mapy, z których jedna dostosowuje klawiaturę do obsługi wspomnianej przed chwilą aplikacji Analog Lab, a druga umożliwia integrację z programami DAW i wygodną regulację podstawowych funkcji i sekcji miksera. Dzięki temu, że współpraca z programami dołączonymi do KeyLab Essential 88 układa się bardzo dobrze, a my możemy płynnie i bezproblemowo sterować ich funkcjami i parametrami, można mówić tu o swoistym zintegrowanym pakiecie, w który wzbogacić może się nasze domowe studio jeśli kupimy tę klawiaturę.”

„Uzupełnienie serii KeyLab Essential o testowany model należy uznać za bardzo dobry krok, gdyż otrzymujemy tu znany już zestaw kontrolerów i funkcji oraz klawiaturę o większym zakresie, a całość dalej utrzymana jest na atrakcyjnym cenowo poziomie. Chociaż zastosowany tu mechanizm klawiszy ma swoją specyfikę, to producentowi udało się znaleźć kompromis między rozwiązaniami typu syntezatorowego i fortepianowego, który powinien usatysfakcjonować użytkowników o różnym stopniu doświadczenia i preferencjach co do klawiatury.”

Będzie ciężko o bardziej dokładną, sumienną oraz specjalistyczną recenzje. Jednak zapraszamy do zapoznania się z pełnym tekstem recenzji! Można to zrobić klikając przycisk poniżej!

Więcej informacji na temat Arturia KeyLab Essential 88 znajdziesz poniżej!

Sprawdź inne testy/recenzje:

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors