10 lat pocket operatorów od teenage engineering!
To, co zaczęło się jako pomysł na popularyzację syntezatorów, dziś zyskało miano najbardziej przystępnej cenowo i dostępnej maszyny muzycznej na świecie, trafiając do setek tysięcy kieszeni – a ta liczba wciąż rośnie. Nadszedł czas, aby uczcić dziesiątą rocznicę powstania pocket operatorów!
Wszystko zaczęło się w 2015 roku…
Wszystko zaczęło się, gdy seria PO-10, kolaboracja z marką jeansów cheap monday, zadebiutowała na targach NAMM w 2015 roku. Składające się tylko z gołej płytki drukowanej, ekranu LCD i garści pokręteł, za jedyne 59 dolarów, te małe maszyny udowodniły, że rozmiar niekoniecznie ma znaczenie, stając się kultowymi ulubieńcami każdego, fana syntezatorów i nie tylko!

2014:
wersja beta moog fest

początki pocket operator® sięgają moog fest 2014, gdzie teenage engineering wprowadziło na rynek 200 prototypowych modeli – bezekranowych i w stanie surowym.

pierwszy prototyp jest dziś uważany za rzadki przedmiot kolekcjonerski, który kosztuje znacznie więcej niż jakikolwiek inny pocket operator® dostępny obecnie na rynku.


teenage engineering porozumiało się z ówczesną projektantką cheap monday, ann-sofie back i wypracowali taki deal: stworzenie najtańszego syntezatora, jaki kiedykolwiek powstał, w zamian za darmową odzież laboratoryjną

seria PO-10 połączyła trzy fundamentalne elementy muzyki – rytm, bas i melodię – w kieszonkowej obudowie, która była przystępna cenowo i dostępna dla każdego, kto chciał wypróbować syntezator.


najciekawsze dźwięki to te na peryferiach. wystarczy posłuchać – bleepy z gier arcade, robotyczne odgłosy z maszyn, a nawet hałas garnków i patelni z biurowego wyposażenia.

seria PO-20 czerpała inspirację z niezwykle zwyczajnych dźwięków wokół nas, zawierając 8-bitową perkusję i melodyjne aranżacje inspirowane syntezatorami chiptune.


stworzony z magnusem lidströmem w sonic charge, ten przełomowy pocket operator® może wysyłać i odbierać dane za pośrednictwem łącza audio, umożliwiając tworzenie unikalnych dźwięków za pomocą mikrotonic. i brzmiało to inaczej – za każdym razem.

tonic PO-32 zawierał motyw ludzi pijących w barze – a któż inny mógłby lepiej uchwycić tę scenerię niż dziewięcioletnia córka prezesa, która narysowała wszystkie ekrany dla całej serii PO-30?


od prostych sekwencerów z wbudowanymi dźwiękami po samplery z wbudowanymi mikrofonami; pocket operatory zaczęły ogarniać wszystko, czego potrzebowałeś do małego studia.

PO-33 K.O! był pierwszym w swoim rodzaju mikrosamplerem z pamięcią na 40 sekund próbek. I tak, „tencho” było intencjonalną literówką, którą teenage engineering zrobiło w hołdzie dla córki prezesa, która to napisała.


wraz z ewolucją serii zmieniał się jej wygląd i styl. teenage engineering współpracowało z kultowymi markami i przekształcili pocket operatora® w twórcze narzędzie dla innych.

ten rok przyniósł limitowane wersje PO-33 K.O! oraz kolaboracje z ghostly i rick & morty, a także premierę pocket operator® modular – pomysłu teenage engineering na kompaktowe, analogowe syntezatory.


kiedy nadarzyła się okazja do współpracy z gamingowymi gigantami, decyzja była łatwa: wcisnąć pedał gazu do dechy.

PO-128 Street Fighter i PO-133 Mega Man zostały wydane z dźwiękami i grafikami prosto z klasyków, szybko stając się kultowymi ulubieńcami każdego, kto ma słabość do gier komputerowych.

blip w matriksie

chyba wszyscy uważamy, że rok 2021 był w najlepszym razie „błędem w matriksie”.

pandemia zablokowała łańcuchy dostaw, produkcja była ograniczona. w rezultacie trzeba było na nowo przemyśleć pewne rzeczy, co okazało się żyznym gruntem dla tego, co nadeszło w 2023 roku.

pocket operator for Pixel

pocket operator® for Pixel to darmowa aplikacja stworzona we współpracy z google w oparciu o workflow pocket operator®.

możesz teraz próbkować audio i wideo do sekwencera, aby tworzyć muzykę. perfekcja pocket phona!

EP-133 K.O. II

w 2023 roku teenage engineering wypuściło następcę PO-33 K.O!

EP-133 K.O. II stał się następcą uwielbianego PO-33 K.O. innymi słowy – „pocket operator® gone pro”.

EP-1320 medieval

liry, lutnie, śpiewy gregoriańskie. niespodziewanie, muzyka średniowieczna była hobby dla większości ludzi w teenage engineering, co ma sens, biorąc pod uwagę, że…

stworzyli i wprowadzili na rynek pierwszy na świecie średniowieczny instrument elektroniczny. nagrany przez prawdziwych średniowiecznych muzyków na prawdziwych średniowiecznych instrumentach. EP-1320 stał się pierwszym w swoim rodzaju.

2025:
bądź na bieżąco. zapisz się do newslettera!
Made on pocket operator®
Niewiele ponad milion sprzedanych egzemplarzy, można śmiało powiedzieć, że istnieje obszerna biblioteka muzyki stworzonej na pocket operatorach. Z okazji rocznicy, zebrano niektóre z kreacji stworzonych na przestrzeni lat. Możecie je posłuchać na stronie teenage engineering.

Specjalne promocje z okazji 10 lat istnienia pocket operatorów

Aby osłodzić świętowanie, obniżono cenę pocket operatora od którego wszystko się zaczęło, czyli PO-12 Rhythm.

Dodatkowo, z okazji 10 lat istnienia pocket operatorów, każdy kto kupi produkt z serii field (OP-1 field, OP-XY, CM-15, TP-7, TX-6), pochodzący z polskiej dystrybucji, może wybrać dowolny pocket operator i dostanie go za darmo! Także lepiej jej nie przegapić! – obowiązuje do 31.03.2025

Poza tym, przy zakupie “dużego” pocket operatora, czyli teenage engineering EP-1320 – splash cover gratis! – obowiązuje do 31.03.2025
Dołącz do konkursu #PO10DIY!
Rok 2025 to nie tylko dziesięć lat istnienia pocket operatorów. To także jubileusz pierwszego w historii konkursu pocket operator® DIY. Odśwież swoje umiejętności majsterkowicza i umieść pocket operatory w sercu swojej koncepcji!

brief
projekt pocket operator® rozpoczyna się teraz – prześlij swoje pomysły, filmy i projekty dla pocket operator®, aby wygrać naprawdę kieszonkowe nagrody.

inspiracje
niestandardowe obudowy, konfiguracje do euroracków, maszyny do paragonów i szafki arcade; na stronie teenage engineering znajdziesz sporo przykładów, które zainspirują Cię do pomysłowych rzeczy, które ludzie robili dziesięć lat temu!

pliki
poniżej znajdują się wszystkie pliki i wymiary potrzebne do wykonania pocket operatorów, razem z plikami 2D i 3D.

deadline
wrzuć swoją pracę na portale społecznościowe i użyj hashtagu #PO10DIY nie później niż 3 kwietnia 2025 roku.
teenage engineering ogłosi zwycięzców 10 kwietnia na swojej stronie internetowej.
No dobra… ale jakie nagrody?
złota nagroda: pełna linia pocket operator®

pierwsze miejsce otrzymuje w swoje ręce pełną linię.
innymi słowy; czysta kieszonkowa perfekcja!
srebrna nagroda: PO-80

drugie miejsce otrzyma w swoje ręce PO-80; kompaktową i przenośną nacinarkę do płyt wyprodukowaną przez yuri suzuki.
brązowa nagroda: custom pocket operator®

pięć osób, które zajmą trzecie miejsce, otrzyma spersonalizowany pocket operator® z wygrawerowanymi inicjałami!