Audiotech logo

Jak uzyskać potężny i pełny sound w odsłuchu bliskiego pola, korzystając z monitorów Eve Audio SC305

Większość właścicieli domowych studiów nagraniowych korzysta z dwudrożnych monitorów bliskiego pola. Monitory trójdrożne w mniejszych studiach często okazują się niepraktyczne z trzech powodów. Pierwszym jest cena, drugim gabaryty samych monitorów, a trzecim wymiary pomieszczenia studyjnego. Jednak Eve Audio ma unikalne rozwiązanie wszystkich trzech przeszkód, pod postacią modelu SC305. Ten trójdrożny system to naprawdę innowacyjna koncepcja. Jeden z wooferów w SC305 przetwarza pasmo do 350 Hz, pełniąc niejako rolę woofera basowego. Drugi pokrywa znacznie szersze pasmo, aż do częstotliwości podziału, czyli 3.000 Hz, pracując w charakterze przetwornika nisko-średniotonowego. Pomyślcie o tym przez chwilę. W każdym monitorze mamy dwa przetwarzające bas woofery; jeden pracuje także jako przetwornik średnich tonów. To oznacza potężne brzmienie basu, przy mniejszym obciążeniu każdego z wooferów.

W każdym monitorze pracują dwa własnej konstrukcji Eve Audio 5-calowe woofery SilverCone z systemem magnetycznym z miedzianą nakładką, której zadaniem jest minimalizacja zniekształceń. A zatem mamy dwa głośniki o średnicy 5 cali, które wspólnie dają wrażenie, że powietrze wypychane jest przez woofer o średnicy 7,5 cala. Inaczej mówiąc, oznacza to szerszą odpowiedź częstotliwościową. W tym przypadku schodzącą do 50 Hz. W połączeniu z portem basowym na tylnym panelu pozwala to uzyskać potężny i efektywnie grający dół pasma.

W monitorach SC305 zastosowano też własnej konstrukcji przetwornik wysokich tonów AMT RS3. Większy magnes bardziej efektywnie napędza driver. Ponieważ system jest trójdrożny, na pokładzie monitora pracują trzy 50-watowe wzmacniacze PWM. Tak jak we wszystkich innych monitorach Eve Audio, jest też pokładowy DSP, którego pracą bezproblemowo steruje się przy użyciu pokrętła z funkcją przycisku, umieszczonego na przedniej ścianie, oraz przełączników DIP na tylnej. Dzięki nim można dostosować odpowiedź częstotliwościową monitorów tak, aby pracowały optymalnie w danym środowisku.

Świetnym rozwiązaniem w SC305 jest to, że oprócz filtrów górnoprzepustowego, dolnoprzepustowego oraz Desk wyposażono je w przełącznik DIP, za pomocą którego można zamienić pozycje woofera i przetwornika nisko-średniotonowego. Oznacza to, ze monitor można skonfigurować tak, aby przetwornik pracujący w roli woofera niskotonowego znajdował się po lewej lub prawej stronie tweetera (który umieszczony jest pośrodku). Dzięki temu można łatwo ustalić właściwą konfigurację monitorów, bez konieczności ich fizycznego przestawiania. Dla uzyskania poprawnego obrazu stereo EVE zaleca umieszczenie wooferów po zewnętrznych stronach. Umieszczenie tweetera pośrodku sprawia, że monitory świetnie nadają się do pracy z odsłuchem surround.

Podobnie jak w przypadku innych monitorów Eve, SC305 są wyposażone w złącza symetryczne XLR i niesymetryczne RCA; także i tu zastosowano wysokiej klasy przetworniki A/C Burr-Brown A/D, z którymi współpracuje wewnętrzny DSP. Monitory mają bardzo wygodne rozmiary – 425 mm szerokości, 180 mm wysokości i 250 mm głębokości. Ułożone horyzontalnie, czyli w pozycji dla nich optymalnej, są o jedną trzecią wyższe od leżących obok monitorów bliskiego pola Eve SC207. To tylko niewielki przyrost zapotrzebowania na przestrzeń, co oznacza, że monitory te powinno się bez trudu dopasować do niemal każdego stanowiska z odsłuchem bliskiego pola. Eve wyceniło je w sposób bardzo konkurencyjny; bez znaczącej różnicy w stosunku do innych wysokiej klasy 2-drożnych monitorów tej samej marki.

Podsumowując, to świetne rozwiązanie, gdy ktoś potrzebuje potężnego trójdrożnego odsłuchu stereo. Kompaktowe rozmiary tych monitorów sprawiają, że nadają się one do zastosowania na niewielkich stanowiskach odsłuchowych. Sprawdź je tutaj, w klipie wideo przygotowanym przez Eve Audio, a zobaczysz, jak świetnie pasują do małego środowiska studyjnego.

Źrodło: Pro Tools Expert, Posted by Eli Krantzberg

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors