Audiotech logo

Czym jest groovebox?

Groovebox to samodzielny instrument do produkcji muzyki z dużym zakresem kontroli użytkownika ułatwiającym improwizację. Najczęściej łączy w sobie narzędzia do sekwencjonowania z jednym lub kilkoma źródłami dźwięku – najczęściej automatem perkusyjnym, syntezatorem lub samplerem.

Przed erą programów DAW i sekwencerów komputerowych, grooveboxy były najtańszym i najbardziej dostępnym sposobem budowania całych utworów. Kiedy pojawił się sampling, grooveboxy stały się kluczowym narzędziem w produkcji muzyki elektronicznej i hip-hopowej.

Jak tworzyć z pomocą grooveboxa?

Najczęściej kontrola odbywa się za pomocą kombinacji pokręteł (potencjometrów lub enkoderów), suwaków, przycisków oraz diód LED lub ekranów LED. Integracja tych elementów pozwala muzyki na szybkie skonstruowanie i kontrolowanie sekwencji opartych na patternach. Często z wieloma głosami instrumentalnymi lub perkusyjnymi grającymi jednocześnie.

Groovebox w swojej konstrukcji jest podobny do muzycznej stacji roboczej. Ogólne różnice polegają na tym, że bardzo często w takich konstrukcjach pomijana jest klawiatura lub można znaleźć jej uproszczoną wersję. Wynika to z tego, że grooveboxy są projektowane jako urządzenia przenośne i zwykle zawierają więcej elementów sterujących dla użytkownika. Podczas gdy stacja robocza jest często skierowana do muzyków studyjnych i kompozytorów, grooveboxy są zaprojektowane bardziej do potrzeb wykonawców na żywo. Jednak urządzenia odpowiadające obu opisom są używane zarówno na scenie, jak i w studio. Cechą charakterystyczną grooveboxu jest możliwość zmiany przez wykonawcę zarówno sekwencji, jak i parametrów dźwięku w czasie rzeczywistym, bez przerywania występu.

Dlaczego warto używać grooveboxa?

Unikalny sposób pracy grooveboxów jest naturalnie dostosowany do muzyki elektronicznej. Manipulowanie parametrami syntezy, aby dźwięk ewoluował w powtarzającej się sekwencji jest podstawową techniką w wielu podgatunkach. Sekwencje te mogą później zostać szybko połączone w utwór podczas występów na żywo. Groovebox pozwala na zapisywanie sekwencji i utworów, pobieranie ich z pamięci i używanie do bieżącego występu. W niektórych przypadkach cały występ może być stworzony za pomocą jednego grooveboxa, ale można go również używać jako element większego systemu. Odzwierciedla to duża różnorodność dostępnych grooveboxów – od prostych rozwiązań jak seria Pocket Operator od teenage engineering gdzie mamy podstawowe możliwości sekwencjonowania i gry, przez Novation Circuit Tracks i Circuit Rhythm po bardzo rozbudowane teenage tngineering OP-Z i OP-1, gdzie znajdziemy takie funkcje jak wysokiej klasy samplowanie, syntezatory o dużej polifonii i rozległe możliwości sekwencjonowania – w tym możliwość sterowania światłem, czy wizualizacjami.

tokimonsta playing novation circuit rhythm

Dziś grooveboxy często są sercem i centralnym elementem występów na żywo dla wielu wykonawców muzyki elektronicznej lub zespołów jako wygodny sposób włączenia elementów elektronicznych do bardziej tradycyjnej formy koncertu. Sekwencer i aspekty kontrolne grooveboxu mogą być wykorzystane do sterowania zewnętrznym instrumentem poprzez MIDI, a wbudowane brzmienia mogą być kontrolowane przez zewnętrzne urządzenia.

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors