Niespełna pięć lat po premierze jednego z najpotężniejszych syntezatorów na rynku otrzymujemy jego nową i ulepszoną wersję – czas na Waldorfa Quantum Mk2!
Kompletnie futurystyczna idea Quantuma łączenia tylu różnych funkcji wzięta z komputerowych wtyczek zmaterializowała się w 2018 roku i od samego początku budziła zainteresowania, podziw i zachwyt. Jego możliwości w dniu premiery były ogromne, ale przez ostatnie kilka lat Waldorf nie próżnował i powoli dodawał oraz ulepszał kolejne funkcje. Po kilku latach jego możliwości rozrosły się między innymi o kolejny silnik, oraz dwóch mniejszych braci w postaci Iridium i Iridium Keyboard.
Dzięki ciągłemu rozwojowi systemu syntezatora Waldorf wiedział, że Quantum nie wymaga rewolucji, a jedynie ewolucji – nowej skóry na nowe czasy… i tym właśnie jest Quantum Mk2!
Co więc nowego znajdziemy w drugiej odsłonie flagowca Waldorfa?
- Nową, 61-klawiszową klawiaturę FATAR TP/8SK z obsługą polifonicznego aftertoucha
- 16-głosową, hybrydową polifonię
- Poszerzoną do 59GB pamięć na próbki
- Obudowę w nowym, niebieskiem kolorze
- Nowy sposób montażu wyświetlacza
Co daje każda z powyższych funkcji?
61 klawiszy Fatar TP8/SK z aftertouch
Quantum MK2 jest pierwszym instrumentem, który prezentuje światu 61-klawiszową klawiaturę Fatar TP8/SK z polifonicznym aftertouchem. Dzięki zwiększonym możliwościom ekspresji muzycznej i gestykulacyjnej, wkładka pozwala wykorzystać ogromne możliwości modulacyjne silnika syntezy Quantum. Jest to kolejny poziom ekspresji oparty na tradycyjnej klawiaturze, który zachowuje wszystkie możliwości gry muzyka, a następnie rozszerza je o dodatkowy wymiar kontroli i kreatywności.
Polifoniczny aftertouch jest wysoce konfigurowalny globalnie w wielu wymiarach, jak również dla poszczególnych klawiszy. Wysokiej rozdzielczości wyświetlacz graficzny wspiera wizualne sprzężenie zwrotne i kontrolę procesu dostosowywania. Oprócz wewnętrznej klawiatury polyaftertouch, Quantum MK2 może być kontrolowany przez dowolny kontroler obsługujący MPE poprzez bezpośrednie podłączenie do portu USB Quantum.
16 głosów polifonii, filtry cyfrowe i analogowe
Oparty na 8-głosowej analogowej architekturze podwójnych filtrów, Quantum został poszerzony na 16 głosów polifonii w dowolnej kombinacji użycia cyfrowych podwójnych filtrów wielogłosowych z 8 analogowymi. Ponadto połączenie filtra analogowego z cyfrowym otwiera nowe możliwości brzmieniowe tego, co Waldorf reprezentuje od początku swojego istnienia: hybrydową syntezę cyfrową i analogową. Nowy zestaw trybów alokacji daje muzykowi łatwą kontrolę.
59 GB pamięci do próbkowania
Kolejnym kamieniem węgielnym Quantum Mk2 jest jego zwiększona wewnętrzna pamięć do próbkowania z kilku GB do 59 GB. Quantum szybko stał się instrumentem dla nowoczesnych zaawansowanych możliwości samplowania dla entuzjastów dźwięku i kompozytorów filmowych od Berlina do Los Angeles. Od firmware 1.0 do 3.0 Waldorf wsłuchiwał się w prośby i potrzeby muzyków, aby rozszerzyć polifoniczny granularny silnik samplujący, jak również tradycyjny silnik multi-samplujący.
Konstrukcja i wyświetlacz
Zaktualizowana konstrukcja mechaniczna i klasyczny morski błękit daje muzykowi piękny i pełny inspiracji instrument. Ulepszony montaż dotykowego wyświetlacza o wysokiej rozdzielczości zapewnia szersze kąty widzenia i intuicyjny sposób kontroli bardziej zaawansowanych funkcji silnika syntezy Quantum.
Brzmienia i próbki
Wysoko cenieni projektanci brzmień z całego świata przyczynili się do powstania ogromnej biblioteki presetów fabrycznych i fabrycznej zawartości próbek wynoszącej 2 GB. Waldorf jest dumny z posiadania brzmień od takich projektantów jak Richard Devine, Howard Scarr, Reinhold Heil, BT, Matt Johnson, Joerg Huettner, Kevin Schroeder, Sascha Dikiciyan, Kurt Ader, Mike Huckaby, Thorsten Quaeschning i wielu innych. Wszystkie brzmienia są kompatybilne z instrumentami Iridium firmy Waldorf w obie strony.
Platforma Syntezy
Waldorf zaktualizował i udoskonalił firmware Quantum stale dodając nowe możliwości syntezy i wiele żądań funkcji przez muzyków. Firmware Quantum buduje razem z firmware Iridium „Platformę syntezy Waldorf”.