Audiotech logo

Izolacja monitorów odsłuchowych – jak to działa?

Izolacja monitorów odsłuchowych – technologia IsoAcoustics 

Izolacja głośników jest bardzo często źle rozumiana. Jest dużo różnych teorii i podejść do izolacji, przez co trudno jest konsumentowi uzyskać pewność co do informacji i zasad działania tej technologii.

Są 3 główne punkty nad którymi należy się zastanowić przy okazji izolacji głośników:

  1. Czy głośnik pobudza powierzchnie nośne, tworząc interferencje?
  2. Czy wibracje przenoszone przez struktury konstrukcyjne powodują anomalie w obszarze odsłuchu i przeszkadzają sąsiadom?
  3. Czy interakcja między powierzchnią nośną a podstawą głośnika powoduje, że energia głośnika odbija się wewnętrznie i powoduje straty w jakości i selektywności brzmienia?


Pierwsze dwa punkty są powszechnie rozumiane i przychodzą od razu do głowy przy okazji tematu izolacji głośników. Kiedy głośnik jest ustawiony na powierzchni takiej jak biurko, łatwo jest sobie wyobrazić wpływ jaki ma na powierzchnie nośną. Głośnik wibruje i pobudza ją przez co tworzy interferencje.

Drugi punkt opisuje sytuację, w której energia rezonuje poprzez powierzchnię nośną i przechodzi do innych pomieszczeń czy obiektów znajdujących się w obszarze odsłuchu. Aby tego uniknąć, profesjonalne studia odsłuchowe izoluje się lub „podwiesza” w celu eliminacji transferu energii pomiędzy strukturą studia i innymi pomieszczeniami. Materiały stałe są lepszymi przewodnikami dźwięku w porównaniu np. do powietrza. Pociąg np. może być słyszany strukturalnie (poprzez tory) znacznie szybciej niż w momencie kiedy dotrą do nas jego „normalne” dźwięki.

Wewnętrzne odbicia są kolejną konsekwencją umiejscowienia głośnika, co może powodować straty w przejrzystości brzmienia, a także powodować, że dźwięk będzie mniej trójwymiarowy i mniej przestrzenny. Wibracje są nieodłączną częścią głośnika, jednak jakiekolwiek wibracje odbijające się od powierzchni nośnej i powracające poprzez wszelkie mechaniczne elementy, powodują wewnętrzne odbicia. Wyobraź sobie przyłożenie rury do ściany i uderzanie w nią młotem. Wibracje przenoszą się poprzez rurę na ścianę, a następnie wracają. Te wewnętrzne odbicia powodują utratę jakości brzmienia. Jakiekolwiek artefakty, które są replikowane na dwóch kanałach, są postrzegane po środku obrazu stereo, przez co wykreowana przestrzeń dźwiękowa staje się katastrofą.

Badania w Krajowej Radzie Badawczej Kanady (NRC)

 


Badanie odpowiedzi częstotliwościowej w komorze bezechowej

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że izolacja może spowodować utratę mocy wyjściowej na niższych częstotliwościach. Testy zakończone w komorze bezechowej w NRC zmierzyły poziom wyjściowy decybeli przy różnych częstotliwościach przy stosowaniu produktów IsoAcoustics. Wyniki z wykorzystaniem izolacji IsoAcoustics i kołków porównano na powyższej grafice. Testy wykazały, że nie było „zabarwienia” dźwięku podczas używania izolatorów GAIA. Pasmo jest spójne w zakresie od 20 Hz do 20 kHz. Jedną z podstawowych zasad IsoAcoustics jest zapewnienie dokładności reprodukcji dźwięku i braku wspomnianej „koloryzacji”. Dotyczy to nie tylko izolatorów GAIA, a wszystkich produktów, które oparte są na tej samej technologii!

Badania wibrometryczne

Laserowibrometr to przyrząd służący do wykonywania pomiarów drgań powierzchni. Laserowa wibrometria szybko skanuje punkt po punkcie na powierzchni badanego obiektu, aby zmierzyć poziomy drgań w różnych punktach. Wyniki laserowej wibrometrii pokazano poniżej, co pomaga zilustrować sposób, w jaki IsoAcoustics zarządza energią głośnika i zmniejsza przenoszenie energii z głośnika na powierzchnię nośną.

Produkty IsoAcoustics zostały zaprojektowane i przetestowane w celu zapewnienia wysokiego stopnia wibroizolacji głośników, co znacznie zmniejsza objawy związane z przenoszeniem energii rezonansowej z głośnika na powierzchnie nośne.

Poniższa grafika porównuje prędkość drgań na izolatorach IsoAcoustics i bez nich. Ten przykład pokazuje wyniki w zakresie częstotliwości od 20 Hz do 2 kHz. Prędkość reprezentuje prędkość drgań mierzonych w metrach na sekundę.

Poniżej zdjęcie zestawu zastosowanego w NRC do testowania za pomocą laserowego wibrometru.

Podsumowanie:

  • Prędkość wibracji głośnika jest mierzona w m/s, która znajduje się na dodatkowej osi Y po prawej stronie wykresu.
  • Purpurowa linia reprezentuje prędkość wibracji głośnika z głośnikami zamontowanymi na kołkach.
  • Zielona linia reprezentuje prędkość wibracji z głośnikami zamontowanymi na nóżkach izolacyjnych IsoAcoustics.
  • Wyniki badań odpowiedzi częstotliwościowej w komorze bezechowej są przedstawione na tym samym wykresie. Poziomy decybeli są pokazane na osi Y znajdującej się po lewej stronie wykresu.

Wykres poniżej pokazuje, że prędkość wibracji była znacznie niższa, gdy izolatory IsoAcoustics zostały zainstalowane na głośnikach. Redukcja wibracji jest związana z warunkiem brzegowym, który zostanie wyjaśniony poniżej.

Zamknięte warunki brzegowe i warunki brzegowe z absorpcją.

Redukcję drgań można wytłumaczyć sposobem, w jaki izolacja IsoAcoustics zarządza energią głośnika w celu zmniejszenia wewnętrznych odbić. Drgania, gdy stosowane są kołki, są większe, ponieważ wibracje uderzają w twardą powierzchnię i są kierowane z powrotem, tworząc wewnętrzne odbicia. Jest to określane jako warunek zamkniętej granicy i zilustrowane na poniższej grafice. Aby to zobrazować, wyobraź sobie, jak wrzucasz dużą skałę do basenu. Fale uderzają w twarde krawędzie i zbiegają się ponownie, gdy mamy zamiar rzucić kolejny kamień. W tym przykładzie możemy wyeliminować wewnętrzne odbicia, czyniąc pulę nieskończenie dużą. Technologia izolacji IsoAcoustics zmniejsza wewnętrzne odbicia podobnie do eliminacji odbić w basenie poprzez usunięcie krawędzi. Technologia izolacji IsoAcoustics zapewnia warunki brzegowe z absorpcją, aby znacznie zmniejszyć odbicia. Skutki warunków brzegowych z absorpcją przy użyciu IsoAcoustics pokazano poniżej.

W celu przetestowania, ile wibracji jest słyszalnych w głośniku i jaki ma to związek ze stanem granicznym, badanie powtórzono z głośnikami zawieszonymi na linkach bungee, aby usunąć połączenie z powierzchnią nośną.

Głośniki przetestowano na izolatorach IsoAcoustics, a następnie powtórzono test z głośnikami podniesionymi na kołkach za pomocą elektromagnesów. Test został powtórzony ponownie z podstawą głośnika zawieszoną na linkach bungee. Różnice wysokości utrzymywano w granicach ¼” (mniej niż ½ długości fali przy 20 kHz) przy zmianie między kołkami, IsoAcoustics lub Bungee. Ta konfiguracja pozwoliła przetestować każdą konfigurację, zachowując zgodność innych zmiennych.

Poniższa grafika porównuje prędkość wibracji na kołkach, na izolatorach IsoAcoustics, a także z głośnikami zawieszonymi na linkach bungee. Niebieska linia reprezentuje poziom wibracji zarejestrowany, gdy głośnik został zawieszony na linkach bungee. Wyniki pokazują, że izolacja za pomocą lin bungee redukuje wibracje na podobnym poziomie, jak w przypadku głośnika izolowanego izolatorami IsoAcoustics. Wibracje obudowy głośników izolowanych przy pomocy IsoAcoustics i linek bungee spowodowały zmniejszenie wibracji w obudowie poprzez wprowadzenie warstwy pochłaniającej, która zmniejszyła wtórne odbicia.

Linki bungee były bardzo efektywne w zarządzaniu wibracjami, ale dźwięk nie był wyraźny i był mniej ostry. Opatentowana konstrukcja IsoAcoustics zarządza energią w osi głośników, aby zapewnić większą klarowność dźwięku.

logo IsoAcoustics

Opatentowana izolacja IsoAcoustics

Nagradzany, opatentowany design IsoAcoustics izoluje energię głośnika, aby zapewnić najlepszą możliwą wydajność odsłuchu. Skuteczność izolacji wynika z kształtu, grubości, twardości i właściwości ich zastrzeżonego materiału izolacyjnego oraz ze sposobu działania górnego i dolnego izolatora wraz z wewnętrzną wkładką do zarządzania drganiami.

Zarządzanie energią w osi

Stojaki IsoAcoustics są kierunkowe i zaprojektowane w taki sposób, aby logo było skierowane w tym samym kierunku, co przetworniki głośników. W rezultacie zarządzają energią w osi w przeciwieństwie do jednorodnych materiałów, które pozwalają głośnikom oscylować we wszystkich kierunkach. Ta metoda zarządzania energią zapewnia wysoki stopień izolacji, a także większą klarowność i precyzję dźwięku.

Połączenie z głośnikiem i powierzchnią nośną

Produkty IsoAcoustics są zaprojektowane tak, aby łączyły się z podstawą głośnika i powierzchnią nośną, dzięki czemu energia jest skutecznie zarządzana przez wewnętrzne izolatory. Kształt izolatorów tworzy efekt przyssawki na gładkich powierzchniach lub zapewnia silny chwyt, jeśli powierzchnia jest teksturowana.

IsoAcoustics oferuje różnorodne modele dostosowane do różnych zakresów masy. Mogą to być pojedyncze małe izolatory jak ISO-PuckISO-Puck mini, czy ISO-Puck 76, a także stojaki z serii ISO, które oprócz izolacji pozwalają na ustawienie monitorów pod odpowiednim kątem, aby uzyskać optymalny odsłuch. Dodatkowo IsoAcoustics stworzyło izolatory z myślą o scenie jak Stage 1 oraz dedykowaną podstawkę Stage 1 Board!

Limity masy określone przez IsoAcoustics oparte są na krzywej wydajności. Wydajność izolacji spada, gdy masa zbliża się do określonych limitów, a wydajność zmniejsza się jeszcze bardziej, im bardziej limit wagi zostanie przekroczony. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni izolator IsoAcoustics pod konkretny model monitorów odsłuchowych bądź innych urządzeń, które chcemy wibroizolować. Warto kierować się zasadą, aby maksymalnie było to 90% udźwigu danego produktu, ponieważ w zależności od symetrii ustawienia, będziemy mieli pewność że nie przeciążamy żadnego z izolatorów. W dobraniu odpowiedniego produktu może pomóc specjalnie przygotowany PRODUCT SELECTOR, nazywany także kalkulatorem IsoAcoustics.

Nie zwlekaj, zainwestuj w profesjonalne izolatory IsoAcoustics i poczuj różnicę w jakości odsłuchu!

Najświeższe aktualności:

Bądź na bieżąco ze światem dźwięku.

Jeśli chcesz być na bieżąco z premierami, promocjami i najciekawszymi materiałami edukacyjnymi – zapisz się do naszego newslettera. Co miesiąc otrzymasz naszą selekcję recenzji, tutorialów i newsów ze świata audio!

Znajdź w audiotechpro.pl

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pokaż wszystkie wyniki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors