Aktualności

Wywiad Jan Kwapisz – Studio Nagrywarka

Jakiś czas temu mieliśmy przyjemność odwiedzić Jana Kwapisza w studiu Nagrywarka i przy okazji nie omieszkaliśmy przeprowadzić z nim wywiadu! Sprawdźcie koniecznie, bo to naprawdę interesująca postać, która już namieszała w branży wiele dobrego! :>

Jakbyś siebie przedstawił? Kim jest Jan Kwapisz w branży muzycznej?

Realizator dźwięku, sound designer, producent, artysta, właściciel studia Nagrywarka.

Kształciłeś się pod kątem produkcji/realizacji, czy bardziej samouk?

Najpierw samouk, później podczas nagrań mojej producenckiej płyty Beatowsky w Polskim Radio miałem okazję współpracować ze znakomitym realizatorem dźwięku Wojciechem Przybylskim a następnie pojechałem do USA na kursy Recording Workshop – School of Audio and Music Production w Ohio. Te wakacyjne kursy naprawdę bardzo dużo mi dały zarówno od strony wiedzy praktycznej jak i teoretycznej w zakresie realizacji i obycia studyjnego. Miałem zajęcia z gośćmi którzy nagrywali z Beyonce, Snoopem jak i Aerosmith, więc mieli pojęcie :))) Później pracowałem w kilku studiach w Warszawie.

Czym zajmuje się dokładnie studio Nagrywarka?

Nagrywaniem wokali, mixem i masteringiem, udźwiękawianiem animacji oraz nagraniami audiobooków.

Kto u Ciebie nagrywa?

M.in. Taco Hemingway, Quebonafide, Otsochodzi

Twoja ulubiona realizacja / płyta / utwór / projekt nad którym pracowałeś?

Wszystkie płyty Taco Hemingwaya, wielki projekt Quebonafide – „Romantic Psycho”, bardzo ważną dla mnie płytą jest Nowy Kolor Otsochodzi bo przez nią sporo osób usłyszało o Nagrywarce.
Super było nagrywać audiobooka z Cezarym Pazurą, w przerwach można było usłyszeć sporo anegdot ze świata filmu. Robiłem też ciekawe udźwiękowienie serialu animowanego ze studiem Pigeon dla klienta z Dubaju. Dużo ciekawych projektów powstaje w Nagrywarce.

Na jakich mikrofonach nagrywasz?

Teraz na Sontronics Mercury oraz Orpheus. Posiadam również niezawodnego blue blueberry.

Z jakich odsłuchów korzystasz?

W nowym studio mam rewelacyjne EVE Audio SC307 . Rewelacja jak grają te monitory!!! Mam też klasyczne yamaha HS80.

Co Cię ujęło w tym sprzęcie?

Jestem zachwycony lampowym Mercurym, wokal brzmi mocno a „essy” nie przeszkadzają. Świetne mikrofony, wszyscy klienci zachwalają. Orpheus też świetny do rapu jak i nagrań lektorskich.

Monitorów EVE Audio SC307 trzeba po prostu posłuchać. Rewelacja! Jak pierwszy raz odpaliłem to spadłem z krzesła 🙂

Jak wygląda Twój proces twórczy?

A to bardzo różnie. Każdy projekt inaczej.

Przy nagraniach to trzeba „wyczuć” artystę i to jak bardzo ingerować w jego twórczość. Przy tworzeniu muzyki ostatnio lubię robić beat jednocześnie z pisaniem tekstu i wymyślaniem melodii razem z wokalistą/raperem. Przy udźwiękawianiu animacji to pełen freestyle.

Zajmujesz się zarówno produkcją muzyczną i realizacją. Czy Twoja wiedza i doświadczenie w dziedzinie produkcji przekłada się na to jak miksujesz utwory i odwrotnie?

Przy miksowaniu najlepiej mieć jakieś referencje muzyczne w którym kierunku pójść. Nie zawsze moje pomysły i brzmienie produkcyjne przekłada się na wizje artysty.

Ulubione narzędzia?

Do nagrań Pro Tools, interface apollo twin x, pluginy  PSP VintageWarmer2, lexicon reverb, soundtoys i klasyczne waves do robienia bitów Maschine MK3, Komplete, Arturia.

Twoja inspiracja / inspiracje?

Pharrell Williams, Dr.Dre, Mike Dean, Jack White, Rick Rubin, Damon Albarn, Swizz Beats, Dj Premier, Kanye, kid cudi.

Jeden artysta żywy lub martwy, z którym chciałbyś współpracować przy tworzeniu utworu?

Rick Rubin. Dobry wariatuńcio. Ma super studia nagraniowe, m.in. w camperze. Nagrywał chyba ze wszystkimi co się liczą w branży.

Co byś powiedział młodemu sobie po kilku latach doświadczeń? Zmieniłbyś coś?

Nie zmieniłbym. Może wcześniej własne studio bym otworzył.

Jaką dałbyś jedną konkretną poradę dla adeptów tej szeroko pojętej sztuki?

Krótka rada: Nie bądź „dupkiem”. To przesłanie z kursów Recording Workshop w Stanach. Po angielsku fajniej brzmi. „Don’t be an asshole!”

Czy sytuacja pandemiczna wpłynęła jakoś na Twoją pracę?

Więcej współpracy online.

Jak widzisz przyszłość swoją i studia?

Bardzo dobrze! Nagrałem ostatnio najbardziej popularne płyty w kraju. Otworzyłem drugie piękne studio. Rodzinka ma się dobrze.

 

Related Posts