Oprogramowanie audio
W dobie powszechnej cyfryzacji i rozwoju technologicznego, oprogramowanie do pracy z dźwiękiem oraz wirtualne instrumenty przeżywają swoją świetność. Narzędzia te pozwalają osiągać rewelacyjne sonicznie efekty, łącząc je z wygodą pracy na komputerze, pozwalając zebrać cały arsenał instrumentów, efektów czy swoiste wirtualne studio w jedno urządzenie.
DAW (Digital Audio Workstation)
Głównym oprogramowaniem w świecie cyfrowego dźwięku jest Digital Audio Workstation. DAW to niezwykle zaawansowane programy, stosowane nie tylko do produkcji muzyki, ale także do sound designu, podcastów czy udźwiękowienia gier i filmów. Umożliwiają zrealizowanie kompletnej produkcji poczynając od nagrań i edycji, aż po miks i mastering. To wirtualne odwzorowanie analogowych i cyfrowych konsolet studyjnych. Najpopularniejszymi programami DAW są: Ableton Live, Pro Tools, Logic Pro, Cubase, FL Studio, Reaper, Sudio One, Reason oraz Bitwig.
Wtyczki (pluginy)
Programy DAW to swego rodzaju łącznik wszystkich pozostałych typów oprogramowania. Wirtualnymi narzędziami używanymi podczas pracy z dźwiękiem są: emulacje instrumentów i syntezatorów, preampy, kompresory, korektory, a także efekty i co tylko dusza zapragnie! Popularnie określa się je mianem wtyczek lub pluginów. Wszystkie oparte są o algorytmy, wpływające w określony sposób na dźwięk.
Formaty wtyczek
Oprogramowanie w postaci wirtualnych wtyczek, tworzone jest w trzech ustandaryzowanych formatach:
VST (Visual Studio Technology) to format opracowany przez firmę Steinberg – twórców Cubase – w 1996 roku. Jest to chyba najpopularniejszy format wtyczek, z powodu kompatybilności z największą ilością DAWów. Formatu VST nie obsługuje jedynie Logic Pro oraz Pro Tools, które korzystają ze swoich własnych rozszerzeń, o których mowa poniżej. Nowszą i wydajniejszą wersją tego formatu jest VST3.
AU (Audio Unit) to format autorstwa Apple, przeznaczony do pracy na systemach macOS oraz w DAW Logic Pro. Pomimo kompatybilności systemów Apple z wtyczkami VST, format AU jest preferowany ze względu na najlepszą optymalizację z mac’ami. Logic nie wspiera wtyczek o formacie innym niż Audio Unit.
AAX (AVID Audio Extension) został opracowany przez firmę AVID, która w swoim portfolio może pochwalić się również programem Pro Tools. AAX to format przeznaczony właśnie do DAWu amerykańskiego producenta. Nie jest wspierany przez żaden inny program do pracy z dźwiękiem. Poprzednikiem AAX był format RTAS (Real-Time Audio Suite), przeznaczony do wcześniejszych wersji Pro Tools’a.
Zalety i wady wirtualnych narzędzi
Wirtualne wtyczki to niewątpliwie wygodny i szybki sposób pracy z dźwiękiem, któremu często towarzyszy niższa cena od fizycznych wersji. Przechowywane są w chmurze lub na dysku, dzięki czemu możemy mieć je zawsze ze sobą w każdym miejscu na świecie. Z drugiej strony wymagają zapewnienia odpowiedniej mocy komputera do prawidłowej pracy. Dodatkowo, jednym z największych wrogów dźwięku cyfrowego jest nieustannie obecna latencja. Dzisiejsze rozwiązania pozwalają jednak zmniejszyć jej czas do wartości prawie niezauważalnych.
Oprogramowanie dostępne w Audiotech
W ofercie Audiotech znajdziecie szeroką gamę oprogramowania Arturii, obejmującą każdy z wymienionych wyżej rodzajów wtyczek. Są one także dostępne w bardzo korzystnych cenowo pakietach jak V Collection (pakiet instrumentów wirtualnych Arturia), czy FX Collection (kompletny pakiet efektów wirtualnych Arturia).
Dodatkowo warto mieć na uwadzę bogaty pakiet oprogramowania dołączany do produktów przez producentów. Software dodawany do produktów Arturia, Novation, czy Focusrite jest naprawdę bardzo bogaty. Dzięki temu, można rozpocząć przygodę z rejestracją dźwięku, czy produkcją muzyczną niemalże od razu po wyjęciu z pudełka!