Aktualności

RedNet system w klubie Space na Ibizie

Przez dekady Ibiza odgrywała znaczącą rolę na globalnej scenie muzycznej. To środowisko skupiające najbardziej sławne kluby i instytucje muzyki tanecznej takie jak Pacha, Amnesia i Space, gdzie w scenerii piaszczystych plaż i skalistych pejzaży wielu Dj-ów i producentów tworzy swoją muzykę. Nocne kluby Ibizy są miejscami, gdzie debiutują piosenki, które stają się hitami, gdzie dj-je i producenci grają swoje epickie sety a klubowicze porywając się w tańcu zapominają o szarej rzeczywistości.

Jednak Biała Wyspa nie jest jedynie hedonistycznym rajem – to również poważny biznes. Kluby na Ibizie i inwestorzy kładą nacisk na inwestycje zapewniające gościom wyjątkowe chwile w życiu, w których najważniejszym czynnikiem jest doświadczenie słuchowe.

ENTER – impreza odbywająca się co tydzień w klubie nocnym SPACE (według głosujących – najlepszy klub na świecie 2012) prowadzona jest przez Dj-a i producenta Richie Hawtina, którego niesłabnąca siła w przesuwaniu granic technicznych podczas swoich koncertów przyniosła mu reputację człowieka wyznaczającego trendy we współczesnej muzyce tanecznej. Jego wizją było stworzenie unikalnych, w pełni wciągających doznań dla najbardziej wymagających klubowiczów. ENTER to przepustka do nowych doświadczeń – od muzyki i Dj-ów poprzez technologię, mówi Hatwin, a jego system audio z pewnością pomaga mu w osiągnięciu tego celu.

Za kulisami Wielkiej Sceny, we wszystkich pięciu kabinach dla Dj-ów, znajdują się interfejsy audio Focusrite RedNet 4. Z centralnym przełącznikiem sieciowym w klubowej maszynowni łączą je pojedyncze kable Cat-6. RedNet 4 to osiem podwójnie sprzężonych, zdalnie sterowanych preampów Focusrite, z zaawansowaną konwersją AD. Wykorzystanie mocy protokołu sieciowego Dante Audinate, pozwala na dystrybucję i zapis studyjnej jakości dźwięku przez IP dla różnorodnych zastosowań.

Dla całego kompleksu zastosowano sieć cyfrową Dante 96kHz z niską latencją i bez degradacji sygnału audio. Johannes Kraemer jest głównym inżynierem dźwięku w ENTERZE zarządzającym całym systemem routingu ze swojej platformy MacBook Pro, znajdującej się w sali głównej za sceną, zaraz obok budki DJ-ów.

W tym też miejscu Kraemer nagrywa cztery kanały nieskazitelnego dźwięku z każdego pomieszczenia (dostępne jest wyjście stereo przy wszystkich mikserach DJów oraz dwa mikrofony do nagrywania reakcji tłumu). A to wszystko na trzech systemach nagrywających jednocześnie – 20 kanałów 96kHz cyfrowego dźwięku, nagrywanego na trzech odrębnych rejestratorach w tym samym czasie. JoeCo BlackBox Recorder wyposażony w kartę interfejsu Dante jest jego głównym rejestratorem. Razem z Logic Pro i Cubase działa na dwóch oddzielnych komputerach tworząc kopie zapasowe przez sieć Dante przy użyciu standardowego Cat-6 z okablowaniem Ethernet i wirtualnej karty dźwiękowej Audinate Dante (DVS). Wszystkie kanały audio mogą być również monitorowane przez Johannesa z jego cyfrowego miksera Yamaha 01V96i, który także wyposażony jest w interfejs Dante.

Pomimo złożoności systemu, faza instalacji była niezwykle prosta, mówi Johannes, “pierwszy raz dostałem w swoje ręce pudełka z jednostkami Focusrite Rednet zaledwie trzy dni przed koncertem, ale wcześniej już wiedziałem, co te urządzenia są w stanie zaoferować. Upewniłem się, że cały firmware był zaktualizowany, zrobiłem testy z sześcioma urządzeniami i całość działała jak należy. Przedwzmacniacze RedNet 4 są bardzo przejrzyste i intuicyjne – sprawiają, że czujesz się jakbyś był w klubie z DJem, jakość dźwięku całego systemu jest bardzo precyzyjna, a dystans przesyłu nie ma wpływu na sygnał, bo jest cyfrowy. Co więcej, jest to tak proste w użyciu, że łączy się natychmiastowo z moim Dante w mikserze Yamaha i nagrywarce JoeCo bez jakichkolwiek konfiguracji. System jest niezwykle prosty w obsłudze.”

System Focusrite RedNet zyskał również uznanie w oczach inżyniera sieciowego ENTERA Bryan’a McDade. ”Możliwość umieszczania 8, 16 lub 32 kanałów, nagranie wszystkiego na dysku twardym i skończenie z całonocnym materiałem w kieszeni jest świetnym rozwiązaniem. Z cyfrą wszystko jest możliwe. Cyfra sprawia, że wszystko jest łatwiejsze!”

Impreza ENTER Richiego Hawtina odbywała się przez 13 tygodni w całym sezonie letnim 2013, podczas którego występowali gościnnie Maya Jane Coles z, Jamie Jones, Loco Dice i Nina Kraviz, oraz wielu innych.

Related Posts

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.