waldorf quantum mk2 news
Aktualności

Jeszcze lepszy, jeszcze potężniejszy – Waldorf Quantum Mk2!

waldorf quantum mk2

Niespełna pięć lat po premierze jednego z najpotężniejszych syntezatorów na rynku otrzymujemy jego nową i ulepszoną wersję – czas na Waldorfa Quantum Mk2!

Kompletnie futurystyczna idea Quantuma łączenia tylu różnych funkcji wzięta z komputerowych wtyczek zmaterializowała się w 2018 roku i od samego początku budziła zainteresowania, podziw i zachwyt. Jego możliwości w dniu premiery były ogromne, ale przez ostatnie kilka lat Waldorf nie próżnował i powoli dodawał oraz ulepszał kolejne funkcje. Po kilku latach jego możliwości rozrosły się między innymi o kolejny silnik, oraz dwóch mniejszych braci w postaci Iridium i Iridium Keyboard.

Dzięki ciągłemu rozwojowi systemu syntezatora Waldorf wiedział, że Quantum nie wymaga rewolucji, a jedynie ewolucji – nowej skóry na nowe czasy… i tym właśnie jest Quantum Mk2!

Co więc nowego znajdziemy w drugiej odsłonie flagowca Waldorfa?

  • Nową, 61-klawiszową klawiaturę FATAR TP/8SK z obsługą polifonicznego aftertoucha
  • 16-głosową, hybrydową polifonię
  • Poszerzoną do 59GB pamięć na próbki
  • Obudowę w nowym, niebieskiem kolorze
  • Nowy sposób montażu wyświetlacza

Co daje każda z powyższych funkcji?

61 klawiszy Fatar TP8/SK z aftertouch

Quantum MK2 jest pierwszym instrumentem, który prezentuje światu 61-klawiszową klawiaturę Fatar TP8/SK z polifonicznym aftertouchem. Dzięki zwiększonym możliwościom ekspresji muzycznej i gestykulacyjnej, wkładka pozwala wykorzystać ogromne możliwości modulacyjne silnika syntezy Quantum. Jest to kolejny poziom ekspresji oparty na tradycyjnej klawiaturze, który zachowuje wszystkie możliwości gry muzyka, a następnie rozszerza je o dodatkowy wymiar kontroli i kreatywności.

Polifoniczny aftertouch jest wysoce konfigurowalny globalnie w wielu wymiarach, jak również dla poszczególnych klawiszy. Wysokiej rozdzielczości wyświetlacz graficzny wspiera wizualne sprzężenie zwrotne i kontrolę procesu dostosowywania. Oprócz wewnętrznej klawiatury polyaftertouch, Quantum MK2 może być kontrolowany przez dowolny kontroler obsługujący MPE poprzez bezpośrednie podłączenie do portu USB Quantum.

waldorf quantum mk2 flying panel
waldorf quantum mk2 back

16 głosów polifonii, filtry cyfrowe i analogowe

Oparty na 8-głosowej analogowej architekturze podwójnych filtrów, Quantum został poszerzony na 16 głosów polifonii w dowolnej kombinacji użycia cyfrowych podwójnych filtrów wielogłosowych z 8 analogowymi. Ponadto połączenie filtra analogowego z cyfrowym otwiera nowe możliwości brzmieniowe tego, co Waldorf reprezentuje od początku swojego istnienia: hybrydową syntezę cyfrową i analogową. Nowy zestaw trybów alokacji daje muzykowi łatwą kontrolę.

59 GB pamięci do próbkowania

Kolejnym kamieniem węgielnym Quantum Mk2 jest jego zwiększona wewnętrzna pamięć do próbkowania z kilku GB do 59 GB. Quantum szybko stał się instrumentem dla nowoczesnych zaawansowanych możliwości samplowania dla entuzjastów dźwięku i kompozytorów filmowych od Berlina do Los Angeles. Od firmware 1.0 do 3.0 Waldorf wsłuchiwał się w prośby i potrzeby muzyków, aby rozszerzyć polifoniczny granularny silnik samplujący, jak również tradycyjny silnik multi-samplujący.

Konstrukcja i wyświetlacz

Zaktualizowana konstrukcja mechaniczna i klasyczny morski błękit daje muzykowi piękny i pełny inspiracji instrument. Ulepszony montaż dotykowego wyświetlacza o wysokiej rozdzielczości zapewnia szersze kąty widzenia i intuicyjny sposób kontroli bardziej zaawansowanych funkcji silnika syntezy Quantum.

Brzmienia i próbki

Wysoko cenieni projektanci brzmień z całego świata przyczynili się do powstania ogromnej biblioteki presetów fabrycznych i fabrycznej zawartości próbek wynoszącej 2 GB. Waldorf jest dumny z posiadania brzmień od takich projektantów jak Richard Devine, Howard Scarr, Reinhold Heil, BT, Matt Johnson, Joerg Huettner, Kevin Schroeder, Sascha Dikiciyan, Kurt Ader, Mike Huckaby, Thorsten Quaeschning i wielu innych. Wszystkie brzmienia są kompatybilne z instrumentami Iridium firmy Waldorf w obie strony.

Platforma Syntezy

Waldorf zaktualizował i udoskonalił firmware Quantum stale dodając nowe możliwości syntezy i wiele żądań funkcji przez muzyków. Firmware Quantum buduje razem z firmware Iridium „Platformę syntezy Waldorf”.

waldorf quantum mk2 logo

Dowiedz się więcej o Waldorf Quantum Mk2:

Waldorf Quantum Mk2

Waldorf Quantum Mk2 to odświeżona wersja flagowego syntezatora Quantum. Wyjątkowa architektura posiadająca aż po 5 algorytmów syntezy na oscylator i wyjątkowy szybki oraz prosty system pracy zyskały wielu zwolenników w muzycznym świecie. Teraz w nowej wersji Mk2 instrument otrzymał dodatkowe 8 głosów (łącznie 16), nową klawiaturę FATAR oferującą polifoniczny aftertouch oraz znacznie poszerzoną pamięć – do 59 GB!

Related Posts