Czym jest groovebox?
Groovebox to samodzielny instrument do produkcji muzyki z dużym zakresem kontroli użytkownika ułatwiającym improwizację. Najczęściej łączy w sobie narzędzia do sekwencjonowania z jednym lub kilkoma źródłami dźwięku – najczęściej automatem perkusyjnym, syntezatorem lub samplerem.
Przed erą programów DAW i sekwencerów komputerowych, grooveboxy były najtańszym i najbardziej dostępnym sposobem budowania całych utworów. Kiedy pojawił się sampling, grooveboxy stały się kluczowym narzędziem w produkcji muzyki elektronicznej i hip-hopowej.
Jak tworzyć z pomocą grooveboxa?
Najczęściej kontrola odbywa się za pomocą kombinacji pokręteł (potencjometrów lub enkoderów), suwaków, przycisków oraz diód LED lub ekranów LED. Integracja tych elementów pozwala muzyki na szybkie skonstruowanie i kontrolowanie sekwencji opartych na patternach. Często z wieloma głosami instrumentalnymi lub perkusyjnymi grającymi jednocześnie.
Groovebox w swojej konstrukcji jest podobny do muzycznej stacji roboczej. Ogólne różnice polegają na tym, że bardzo często w takich konstrukcjach pomijana jest klawiatura lub można znaleźć jej uproszczoną wersję. Wynika to z tego, że grooveboxy są projektowane jako urządzenia przenośne i zwykle zawierają więcej elementów sterujących dla użytkownika. Podczas gdy stacja robocza jest często skierowana do muzyków studyjnych i kompozytorów, grooveboxy są zaprojektowane bardziej do potrzeb wykonawców na żywo. Jednak urządzenia odpowiadające obu opisom są używane zarówno na scenie, jak i w studio. Cechą charakterystyczną grooveboxu jest możliwość zmiany przez wykonawcę zarówno sekwencji, jak i parametrów dźwięku w czasie rzeczywistym, bez przerywania występu.
Dlaczego warto używać grooveboxa?
Unikalny sposób pracy grooveboxów jest naturalnie dostosowany do muzyki elektronicznej. Manipulowanie parametrami syntezy, aby dźwięk ewoluował w powtarzającej się sekwencji jest podstawową techniką w wielu podgatunkach. Sekwencje te mogą później zostać szybko połączone w utwór podczas występów na żywo. Groovebox pozwala na zapisywanie sekwencji i utworów, pobieranie ich z pamięci i używanie do bieżącego występu. W niektórych przypadkach cały występ może być stworzony za pomocą jednego grooveboxa, ale można go również używać jako element większego systemu. Odzwierciedla to duża różnorodność dostępnych grooveboxów – od prostych rozwiązań jak seria Pocket Operator od teenage engineering gdzie mamy podstawowe możliwości sekwencjonowania i gry, przez Novation Circuit Tracks i Circuit Rhythm po bardzo rozbudowane teenage tngineering OP-Z i OP-1, gdzie znajdziemy takie funkcje jak wysokiej klasy samplowanie, syntezatory o dużej polifonii i rozległe możliwości sekwencjonowania – w tym możliwość sterowania światłem, czy wizualizacjami.
Dziś grooveboxy często są sercem i centralnym elementem występów na żywo dla wielu wykonawców muzyki elektronicznej lub zespołów jako wygodny sposób włączenia elementów elektronicznych do bardziej tradycyjnej formy koncertu. Sekwencer i aspekty kontrolne grooveboxu mogą być wykorzystane do sterowania zewnętrznym instrumentem poprzez MIDI, a wbudowane brzmienia mogą być kontrolowane przez zewnętrzne urządzenia.